Jaka pościel do sypialni? Wybieramy komplety pościeli

2019-07-03 15:18

Wybór kompletu pościeli to ważna sprawa. W łóżku spędzamy wszak jedną trzecią życia. Ważne, żebyśmy w nocy czuli się komfortowo, a w dzień byli zadowoleni z tego, jak wygląda nasza sypialnia. Wybór jest ogromny i możemy czuć się przytłoczeni. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać pościel do sypialni.

Spis treści

  1. Jak wybrać komplet pościeli do sypialni?
  2. Wybieramy materiał na pościel do sypialni
  3. Komplet pościeli, wystrój sypialni i sypialniane zwyczaje

Jak wybrać komplet pościeli do sypialni?

Pościel jest ważna, to jasne. To jeden z podstawowych czynników, które wpływają na jakość snu, a w konsekwencji na jakość całego dnia. Kołdry, poduszki, prześcieradła i poszwy potrafią ukoić po trudnym dniu i wprowadzić dobrze w następny.

Zanim zastanowimy się nad tym, z jakiego materiału powinna być wykonany nasz zestaw poszew i prześcieradła, pomyślmy o podstawach. W przypadku łóżka oznacza to, że odnowienie oblicza łóżka powinniśmy zacząć od przeglądu materaca, kołder i poduszek.

Żaden, nawet najlepszy zestaw pościeli nie zrekompensuje słabej jakości materaca i kołdry. Na to nie liczmy. Jeśli planujemy zatem wymienić kołdry, zróbmy to w pierwszej kolejności. A potem poszukajmy poszew i prześcieradła w odpowiednim rozmiarze.

Nie zapomnijmy uwzględnić grubości kołdry. Jeśli mamy kołdry o szerokości 140 centymetrów, ale bardzo grube, będziemy potrzebować poszew nieco szerszych. Tak samo rzecz ma się z materacem – szerokość prześcieradła musi uwzględniać jego wysokość.

Pościel dla dziecka
Autor: mat. prasowe laredoute.pl Ogromny wybór szalonych wzorów i udanych grafik znajdziemy wśród pościeli dziecięcej. Wyrazista pościel do świetny pomysł do pokoju małego człowieka.

Wybieramy materiał na pościel do sypialni

Z jakiego materiału powinien być wykonany komplet pościeli? Po pierwsze nie musi być to taki sam materiał przez cały rok, natomiast przez cały rok powinien to być materiał przewiewny.

Zimą sprawdzą się komplety pościeli z flaneli. Taka pościel jest ciepła, a jednocześnie przewiewna, miła w dotyku i przytulna. Wiosną i jesienią najlepiej stosować pościel z gładkiej bawełny. Latem miło będzie wsunąć się pod pościel z satyny bawełnianej lub pościel jedwabną, która jest cienka i przyjemnie chłodzi skórę.

Pościel z flaneli pierzemy w 60ºC, wirowanie niewskazane (pościel mechaci się). Pościel z gładkiej bawełny - temp. prania to 50ºC. Bawełna satynowa – pranie w ok. 40ºC, można wirować i maglować, nie wolno używać suszarki mechanicznej. Dobrze rozwieszona pościel nie wymaga prasowania.

..   Wybieramy materiał na pościel >>>

Faktury pościeli
Autor: Materiały prasowe Eurofirany Dobór kompletu pościeli to nie tylko kwestia kolorów i wzorów. Również rodzaj materiału i faktura mają znaczenie. Nie bójmy się eksperymentować z połyskliwymi, śliskimi materiałami.

Komplet pościeli, wystrój sypialni i sypialniane zwyczaje

Podczas wyboru kompletu pościeli nie możemy zapomnieć o tym, jak wygląda cała sypialnia. Uwzględnijmy też nasze zwyczaje dotyczące ścielenia łóżka. To wszystko pozwoli nam ustalić, w jakich warunkach będziemy zazwyczaj oglądać pościel.

Jeśli nakrywamy łóżko na cały dzień narzutą – zadbajmy, żeby pościel dobrze wyglądała w nocnym oświetleniu sztucznym i o poranku. Jeśli przykrywamy łóżko do połowy, dopasujmy komplet do narzuty. Jeśli w ogóle nie ścielimy – mamy większą dowolność.

Oczywiście w każdym z powyższych przypadków musimy koniecznie mieć na uwadze wystrój całej sypialni. Jeśli w pomieszczeniu jest już jakiś dominujący wzór – wybierzmy gładkie powierzchnie. Jeśli nie – wzorzystą dominantą może stać się właśnie pościel.

Pościel w szarościach sprawdzi się we wnętrzu minimalistycznym i nowoczesnym. Krata – w zależności od składających się na nią kolorów – sprawdzi się w sypialni skandynawskiej albo rustykalnej.

Ciekawą opcją będzie pościel dwustronna, która umożliwi nam łatwą modyfikację wystroju w zależności od potrzeb.

..   Jak dobrać pościel do aranżacji sypialni? >>>

biała pościel
Autor: materiały prasowe Zara Home Ciężko jednak konkurować z abolutnie klasyczną pozycją, jaką będą zestawy białej pościeli połączone z dodatkami w złamanych bielach. Mało co zapewnia takie wrażenie przytulności.