Ciepła kołdra na zimę: jaką wybrać? Sprawdź, pod czym spać zimą

2019-11-19 10:33 DD

Gdy temperatura na zewnątrz spada, powinniśmy zadbać o ciepłą kołdrę na chłodniejsze wieczory. Jaka kołdra będzie najlepsza na zimę? Przede wszystkim pamiętajmy, że nie musi być gruba i puszysta. Kluczowy jest rodzaj wypełnienia. Przyjrzeliśmy się więc różnym materiałom.

Zarówno latem, jak i zimą nasze organizmy mają inne potrzeby cieplne podczas snu. Stąd często decydujemy się na dwie różne kołdry – letnią oraz zimową. Producenci kołder idą nawet o krok dalej i oferują trzeci rodzaj kołder, czyli wiosenno-jesienne. Czy aż tyle ich potrzebujemy? Tu już wchodzą w grę indywidualne upodobania. Ale jeśli decydujemy się na specjalną kołdrę zimową, dokładnie sprawdźmy, z czego jest wykonana.

Ciepła kołdra puchowa – hit bez daty ważności

Dość ciężka, gruba, puszysta – takie najczęściej skojarzenia przynosi ciepła kołdra na zimę. Ma to oczywiście swoje wyjaśnienie w tradycji, czyli kołdrach puchowych i pierzynach używanych od dawien dawna. Gospodynie domowe mogły też szybko zamienić kołdrę zimową w letnią, zabierając ze środka część puchu.

Kołdra puchowa ma wypełnienie z gęsiego puchu, często z domieszką pierza. Sam puch to rodzaj lekkich piór, o cienkiej osi i delikatnych promieniach. Ptakom zapewnia dobrą izolację cieplną, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do produkcji kołder i pierzyn. Oprócz kołder puchowych gęsich spotkamy też te z kaczego puchu.

Ciepła kołdra puchowa ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o higienę – w środku mogą się gromadzić różne drobnoustroje i alergeny, dlatego tego rodzaju kołdry na zimę muszą unikać alergicy. Najlepiej, jeśli pióra puchowe są specjalistycznie wyprane oraz wysterylizowane, zanim trafią do kołdry.

..  Mieszkanie dla alergika – jak urządzić krok po kroku? >>>

Kołdra wełniana idealna na zimę

Kolejny przykład wykorzystania naturalnego materiału to kołdra wełniana. Najlepszy komfort cieplny zapewnia wełna owiec nowozelandzkich i merynosów. Te gatunki żyją w warunkach o bardzo dużych wahaniach temperatury. Dlatego włókna wełny w pełni dostosowują się i do chłodu (rozszerzają się), i do ciepła (wtedy się kurczą). Kołdra wełniana nie tylko świetnie zatrzymuje ciepło, lecz także pozwala skórze oddychać. Ponadto zapewnia korzystny dla zdrowia mikroklimat, eliminując z powietrza szkodliwe jony dodatnie. Trudnością w przypadku kołdry wełnianej jest konieczność bieżącej konserwacji, a także specjalistycznego prania. Oprócz kołder z wełny owczej znajdziemy też produkty z wełny wielbłądziej oraz alpaki (obydwie są, niestety, znacznie droższe) o równie dobrych właściwościach cieplnych, a przy tym milsze w dotyku.

Warto wiedzieć: wybierajmy kołdry ze znakiem Woolmark. Poświadcza on to, że produkt wykonano w 100% z włókien wełnianych bez żadnej domieszki.

..  Jaki materiał na pościel jest najlepszy? Bawełna, len, jedwab, poliester pod lupą >>>

Kołdra na zimę z wypełnieniem syntetycznym

Taka kołdra zimowa to świetny wybór dla alergików. W wypełnieniu syntetycznym nie namnażają się bowiem roztocza ani inne nieprzyjazne dla zdrowia mikroorganizmy. Ponadto taka kołdra na zimę jest lżejsza niż puchowa czy wełniana, a także łatwiejsza w praniu. Kolejna korzyść: często niższa cena.

Świetne właściwości ma np. kołdra silikonowa. Wypełnienie doskonale podtrzymuje ciepło, a jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci. Dlatego nie pocimy się podczas snu. Często producenci kołder mają własne nazwy do tworzywa syntetyczne, którymi wypełnione są kołdry. Przeważnie spotkamy różne wcielenia poliestru, np. z dodatkiem bawełny.

Kołdry na zimę niestandardowe

W sklepach znajdziemy kołdry o różnych, niekiedy intrygujących nazwach ich właściwości. Wiąże się to ze stałym rozwojem technologii oraz nowinkami w tym zakresie. Na przykład możemy trafić na kołdrę, która… szybko się grzeje (mniej więcej trzy razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych kołder). We włóknach znajdują się bowiem minerały, które zamieniają ciepło ciała w energię podczerwieni, a ta błyskawicznie wędruję. Kolejnym ciekawym produktem są kołdry termiczne, czyli jak sama nazwa wskazuje – świetne na zimę. Nie musimy się też martwić, że działają jak termos, ponieważ wyposażone są w specjalną warstwę oddychającą. Spotkamy też kołdry 2 w 1, czyli letnie i zimowe. Zwykle składają się z 2 kołder połączonych np. rzepami. Jedna jest letnia, druga bardziej wiosenno-jesienna, a obydwie w duecie zamieniają się w zimową.

Pomysły na wystrój sypialni – ZDJĘCIA

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021