Zimowy bukiet do wazonu. Kwiaty kwitnące zimą na dworze

2024-01-15 12:38

Kwiaty zimowe to grupa roślin, które za nic sobie mają mroźne zimy – mimo niskich temperatur prezentują swoje okazałe kwiatostany i piękną woń. Mimo że zima nie kojarzy się z pięknymi bukietami, w mroźne miesiące możemy udekorować nasz dom wyjątkowymi okazami. Z czego zrobić zimowy bukiet? Jakie kwiaty rosną zimą?

Spis treści

  1. Kwiaty kwitnące zimą na dworze
  2. Zimowy bukiet do wazonu. Z czego zrobić bukiet zimą?
  3. Chcesz udekorować dom kwiatami? Podpowiadamy, jak to zrobić

Każdy z nas zna przebiśniegi, krokusy i inne kwiaty, które zwiastują odejście zimy i nastanie wiosny. To właśnie te rośliny pierwsze przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o zimowych kwiatach. Jak się okazuje, istnieje wiele gatunków roślin, które nie poddają się mrozom i zakwitają właśnie zimą.

Kwiaty kwitnące zimą na dworze

Tak zwane zimowe kwiaty to najczęściej krzewy i byliny kwitnące w ogrodzie w okresie zimowym. Niezwykłym faktem o zimowych kwiatach jest to, że nie marnują czasu – zazwyczaj rozkwitają nagle, z dnia na dzień i roztaczają wokół siebie piękną woń. Poniżej zebraliśmy kilka najciekawszych okazów kwitnących zimą

Ciemiernik

Ciemiernik nazywany jest często Różą Bożego Narodzenia, ponieważ rośnie właśnie w okolicy grudniowych świąt. Ciemiernik uwielbia półcień, cień i zdecydowanie nie przepada za wiatrem, dlatego zimą warto go przed nim chronić. Ta ciekawa bylina zakwita w różnych kolorach: białym, różowym, ciemnoczerwonym, ciemno-bordowym (wpadającym w czerń). Nie wszystkie zimowe kwiaty są tak odporne na niskie temperatury jak ciemiernik – nie bez powodu zyskał sobie przydomek „długowiecznego”.

Kalina wonna

Krzew ten pochodzi z Chin, ale zyskał dużą popularność polskich ogrodników. Jak sama nazwa wskazuje, kalina wonna roztacza wokół siebie intensywny, urzekający zapach, dlatego zdecydowanie poleca się mieć ją w ogrodzie zimą. Wczesny okres jej kwitnienia sprawia, że idealnie sprawdzi się jako część zimowego bukietu. Kiedy zimy są łagodne, kalina wonna zakwita w styczniu i lutym, jeśli bardzo ostre, w marcu.

Zimokwiat wczesny

Marzy wam się forsycja w zimie? Nie ma problemu, zimokwiat wczesny jest często mylony z tym ozdobnym krzewem, możemy jednak cieszyć się nim wcześniej – kwitnie bowiem już w lutym. Zimokwiat wczesny ma żółte, dzwonkowate kwiaty i przyjemny, intensywny zapach. W zimowym bukiecie, w połączeniu z czerwonymi lub różowymi kwiatami będzie prezentował się doskonale.

Zimokwiat wczesny, Chimonanthus praecox
Autor: Getty Images Zimokwiat wczesny, Chimonanthus praecox.

Oczar pośredni

Wyglądem przypomina różnobarwne pompony cheerleaderki. Oczar pośredni to krzew, który poszczycić się może nie tylko ogromną wytrzymałością na wysokie temperatury, ale również feerią barw, które prezentuje podczas kwitnienia i przekwitania. Możemy sobie wyobrazić, jak zimą jego żółte frędzelki będą wyglądały w zimowym bukiecie razem z pachnącą jedliną i różowymi pąkami kaliny wonnej.

Jaśmin nagokwiatowy

Krzew pochodzący z Chin, uznawany tam za zwiastuna wiosny. W Polsce nie uprawia się go często, a szkoda, bo jest okazem godnym uwagi. Intensywnie żółte kwiaty zakwitają od października aż do końca kwietnia. Delikatny i oryginalny, jaśmin nagokwiatowy nie lubi bardzo niskich temperatur, dlatego zaleca się osłonić go przed mrozami. Bukiecik z pachnących, żółtych kwiatów może skutecznie ułatwić oczekiwanie na wiosnę.

Zimowy bukiet do wazonu. Z czego zrobić bukiet zimą?

Bukiet zimą można zrobić na wiele sposobów, wykorzystując to, co akurat mamy pod ręką – i nie muszą wcale być to kwiaty. Jeżeli mamy w ogrodzie którąś z zimowych roślin, wkomponujmy ją w nasz zimowy bukiet – kilka gałązek ciemiernika, kaliny wonnej i jedliny nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale wypełni nasz dom intensywnym, pięknym zapachem.

Piękny zimowy bukiet możemy zrobić również z szyszek, dzikiej róży, jarzębiny, ognika szkarłatnego i jeżówki – kompozycja z różnych, charakterystycznym dla zimy roślin, wkomponowana w wazon lub wieniec, będzie prezentować się w zimowym wnętrzu znakomicie.

Jeżeli zimowe kwiaty nie są dostępne, możemy postawić na coś bardziej egzotycznego. Zimowy bukiet z egzotycznych kwiatów nada wnętrzu charakteru i ociepli je. By wykonać taki bukiet, najlepiej wykorzystać egzotycznej odmiany kwiatów jak np.: helikonia, storczyk wanda, anigozantus, goździk, alstremeria i cantedeskia.

Ciekawym pomysłem na bukiet zimowy jest wykonanie go nie z kwiatów, ale z warzyw! Bukiet warzywny, mimo iż wydaje się dość osobliwym pomysłem, w misie lub wazonie wygląda naprawdę ciekawie. Z czego zrobić bukiet warzywny? Bukiet warzywny możemy zrobić ze wszystkich warzyw, które mamy pod ręką, ale najbardziej imponujące bukiety tego typu powstają z karczochów, kalafiora w różnych odmianach (w szczególności fioletowy), marchewki itd. Komponując bukiet zimowy, czy to z roślin kwitnących zimą, egzotycznych kwiatów czy warzyw nie bójmy się puścić wodzy fantazji.

Tekst: Barbara Ruppel

Chcesz udekorować dom kwiatami? Podpowiadamy, jak to zrobić

Wazon ceramiczny w stylu skandynawskim  - ZRÓB TO SAM, DIY

Przesadzanie storczyków - Phalaenopsis