Dzień Matki: zwyczaje i tradycje. Jak się obchodzi Dzień Matki na całym świecie?

2021-05-14 9:51
Dzień Matki
Autor: Micheile Henderson/Unsplash Proste pomysły to zawsze trafiony pomysł na Dzień Matki

Obchody Dnia Matki różnią się w zależności od regionu i lokalnych zwyczajów. 26 maja już blisko, dlatego warto wiedzieć skąd wziął się Dzień Matki i jakie zwyczaje i tradycje są w innych krajach.

Dodatkowym powodem, by nazwać maj najpiękniejszym miesiącem roku jest Dzień Matki. Wraz z rozkwitem wiosny celebrujemy święto Mam. Jest to święto, które wyraża nasz szacunek, miłość i pamięć. Przeczytaj, jakie są zwyczaje i tradycje w tym dniu.

Dzień Matki: tradycja święta

Kult matek rozpoczął się w antycznych dziejach świata. Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano matki-boginie, które stały się symbolem płodności i urodzaju.

W Anglii Dzień Matki pojawił się pod nazwą „niedziela u matki” i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. W tradycję wpisywało się składanie matce podarunków, były to głównie kwiatów i słodycze. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Następnie obchodzenie Dnia Matki powróciło po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Matki
Autor: Paige Cody To szczególny dzień, gdy możemy celebrować go właśnie z mamą

Dzień Matki: w Polsce i na świecie

Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie. W USA, zgodnie z rozporządzonym dniem Kongresu z roku 1914 wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce ustalono, że będzie obchodzony 26 maja.

Dzień Matki: prezenty i kwiaty

Dzień Matki to wyjątkowa okazja na docenienie mam. Warto właśnie w tym dniu, zabrać nasze mamy w miłe miejsce. W filharmonii, teatrze, bądź klimatycznej kawiarni – nasze mamy poczują się wyjątkowo. Teraz, ze względu na pandemię, możemy inaczej spędzić ten czas - wybrać kawiarniany ogródek albo spacer i zrobić mały piknik na trawie. Kolorowe tulipany, kwiaty w doniczce lub wymowne niezapominajki ujęte w bukiecie, też na pewno wyrażą naszą miłość i szacunek.

Dzień Matki
Autor: Paige Cody/Unsplash Piękny bukiet dla mamy to zawsze dobry pomysł z okazji Dnia Matki!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022