Wiosna na balkonie - dekoracje z wiosennych kwiatów

2022-03-21 8:43

Wiosna to czas, gdy rośliny budzą się do życia. Warto przywołać wiosnę także na nasze balkony i ozdobić je kwitnącymi roślinami. Do wiosennej aranżacji balkonu znakomicie nadają się rośliny cebulowe: szafirki, hiacynty, tulipany, krokusy, narcyzy oraz bratki, stokrotki i pierwiosnki.

Spis treści

  1. Kwiaty do wiosennej aranżacji balkonu: rośliny cebulowe
  2. Wiosenne kompozycje z roślin cebulowych
  3. Wiosenne kwiaty na balkonie: pierwiosnki, bratki, stokrotki

Gdy tylko słońce zaczyna mocniej grzać, a śnieg znika z ogrodów, parków i zieleńców, to znak, że nadchodzi wiosna. Zaprośmy wiosnę również na nasze balkony i stwórzmy na nich roślinne wiosenne aranżacje.

Kwiaty do wiosennej aranżacji balkonu: rośliny cebulowe

Do przygotowania kolorowej aranżacji balkonu wykorzystajmy rośliny, które kwitną o tej właśnie porze roku. Znakomicie do tego celu nadają się rośliny cebulowe kwitnące wiosną, a w szczególności:tulipany – zwłaszcza tulipany botaniczne, które kwitną najwcześniej, bo już w marcu, a do tego charakteryzują się niewielkimi rozmiarami;

  • krokusy – do wyboru mamy wiele odmian o różnych kolorach kwiatów: od śnieżnobiałej, przez kremową, żółtą, liliową, niebieską, fioletową aż do brązowej; niektóre kwiaty są dwubarwne bądź paskowane;
  • narcyzy – do wiosennych dekoracji najczęściej wykorzystuje się niskie odmiany o żółtych kwiatach (na przykład odmiany ‘Tête à Tête’, ‘February Gold’, ‘Carlton’);
  • hiacynty – o pachnących kwiatach w tęczowych kolorach;
  • szafirki – do przygotowania wiosennej kompozycji możemy użyć tradycyjnych szafirków o niebieskich kwiatach albo odmiany ‘Alba’ kwitnącej na biało;
  • cebulice – z których najpopularniejsza jest cebulica syberyjska o intensywnie niebieskich kwiatach;
  • szachownice – zwłaszcza delikatna szachownica kostkowata, która dorasta do 20–40 cm wysokości, ma cienkie łodygi i bardzo wąskie liście.

Wiosenne kompozycje z roślin cebulowych

Do tworzenia wiosennej dekoracji z roślin cebulowych najczęściej wykorzystujemy gotowe rośliny w doniczkach, zakupione w kwiaciarniach, marketach czy sklepach ogrodniczych. Jeśli jednak chcemy samodzielnie uprawiać te rośliny, pamiętajmy, że ich cebulki trzeba posadzić do pojemników jesienią i przez zimę trzymać na zewnątrz. Tylko wtedy zakwitną wiosną!Z roślin cebulowych kwitnących wiosną można tworzyć jedno- bądź wielogatunkowe kompozycje. Jedną z propozycji jest posadzenie w jednym pojemniku – na przykład szerokiej misie – kilku bądź kilkunastu hiacyntów.

Możemy wybrać hiacynty jednego, ulubionego przez nas koloru, albo wyczarować wielobarwną aranżację łącząc kwiaty białe, różowe i czerwone z jasno- i ciemnoniebieskimi.Narcyzy równie dobrze wyglądały samodzielnie, jak i w połączeniu na przykład z niebieskimi szafirkami czy brązowymi krokusami.

Ciekawym pomysłem jest mieszanka kilku gatunków wiosennych roślin cebulowych, na przykład szachownic, narcyzów i tulipanów w jednej skrzyneczce czy wiklinowym koszyku. To, czy wybierzemy do niej rośliny o kwiatach w tym samym kolorze czy barwach kontrastujących, zależy tylko od nas.

Przeczytaj też: Wiosna we wnętrzu: podpowiadamy jak przeprowadzić wiosenną metamorfozę wnętrz

Wiosenne kwiaty na balkonie: pierwiosnki, bratki, stokrotki

Obok cebulowych kolorowych piękności do wiosennych dekoracji balkonu doskonale pasują pierwiosnki. Możemy wykorzystywać różne gatunki, np. pierwiosnek ząbkowany, pierwiosnek ślimakowaty, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek bezłodygowy. Posadzone w donicach ustawionych na balkonie będą zwiastować wiosnę!Do jednych z najpopularniejszych wiosennych kwiatów, którymi dekorować możemy nasze balkony należą bratki ogrodowe (fiołki ogrodowe). Te wdzięczne rośliny można sadzić w doniczkach, koszach wiklinowych, skrzynkach balkonowych, misach i innych pojemnikach o ciekawych kształtach, ponieważ niestraszne są im przymrozki! Mnogość odmian bratków zachwyci każdego. Odmiany bratków różnią się wielkością i kolorami kwiatów oraz pokrojem roślin – coraz częściej kupić można bratki zwisające, które doskonale wyglądają w wiszących pojemnikach.Do wiosennej dekoracji balkonu przydadzą się także stokrotki. Do wyboru mamy odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych, w kolorach od białego przez różne odcienie różu do karminowego. Te wdzięczne rośliny dorastają do 15–20 cm wysokości.