Miejski ogrodnik, czyli jak stworzyć ogród na balkonie

2023-06-12 16:16

Cenimy naturę. Za jej kojący wpływ na duszę, bodźce dla zmysłów, źródło energii dla ciała. Szukamy z nią kontaktu. Coraz zachłanniej. Zapraszamy ją do domów, pozwalamy rozgościć się na balkonach. Odkrywamy, ile ma nam do zaoferowania i... zamieniamy się w troskliwych miejskich ogrodników.

Balkon
Autor: Stéphane Rambaud Zdjęcie: dzięki uprzejmości francuskiej firmy Fermob, która od ponad 125 lat produkuje meble ogrodowe, do parków i innych przestrzeni publicznych, meblefermob.pl.

Pełnia relaksu

Nawet mieszkając w środku miasta, możemy żyć blisko natury. Wykorzystując lato, zamieńmy balkon w ogród. Stwórz miejsce komfortowego odpoczynku. Otoczmy się roślinami – kolorowymi kwiatami, intensywną zielenią. Zadbajmy o ładną aranżację. No i spróbujmy swoich sił jako hodowcy ziół, warzyw, owoców. W tej roli najpełniej poczujemy, czym jest życie w zgodzie z naturą...

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy bonami.pl Na zdj. doniczki Emsa, bonami.pl)

Smakowite dekoracje

Własny krzaczek pomidorów? Świetny pomysł! Nie dość, że fantastycznie się prezentuje (zwłaszcza gdy zadbamy o efektowną donicę), to jeszcze na wyciągnięcie ręki będziemy mieć zawsze świeży składnik na sałatkę. Odmian jest wiele i nie są kapryśne – ale słońca i wody pozbawić ich nie można.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy marki tchibo.pl

Idealne dopasowanie

Dzisiaj nietrudno stać się ogrodnikiem, nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń i parę (dosłownie) pojemników z ziemią. Coraz więcej roślin użytkowych ma bowiem swoje „balkonowe” odmiany – krzewy, drzewka czy winorośle nie rozrastają się nadmiernie, za to owocują obficie do późnej jesieni.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy thejoyofplants.co.uk

Żywa reklama

Planujesz spotkanie z przyjaciółmi i chcesz zrobić na nich wrażenie? Przygotuj menu, w którym znajdą się warzywa z balkonowej uprawy. Sałatka z cukinią, nadziewane papryki, grillowane bakłażany, placek z rabarbarem... Będą smakowały wybornie i niewykluczone, że staną się dla gości zachętą, by również założyli własne „ogródki”.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin

Intensywność doznań

Narzekasz, że truskawki, poziomki czy maliny już nie pachną ani nie smakują jak dawniej. Zmienisz zdanie, uprawiając własne. Ich aromat ucieszy zmysł powonienia, smak – podniebienie. Do tego dochodzi satysfakcja z codziennego obserwowania, jak pięknie wybarwiają się w słońcu. Krzaczki obficie owocują cały rok, a po przetrwaniu zimy – kolejny, i kolejny...

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy

Miniogródek

A w nim obowiązkowo zioła. Wybierz te, po które sięgasz najchętniej, najczęściej. Można go stworzyć na parapecie okna lub w dowolnym miejscu, o ile dociera do niego dość światła słonecznego. Warto zainwestować w dekoracyjne doniczki lub umieścić kolekcję np. w latarence.

Miniogródek
Autor: serwis prasowy marki Cane-line Na zdj. latarnia Lighthouse, cane-line.pl.

W trosce o zbiory

Większość tzw. roślin użytkowych nie wymaga szczególnej troski. By jednak plony zachwycały, warto pamiętać, że warzywa i zioła wolą ziemię z azotem, a kwiaty i owoce – z potasem. Raz na miesiąc stosujmy nawóz w pałeczkach. I nie dopuśćmy do przesuszenia podłoża. Potem już tylko zadbajmy o sprzęt, aby zbiory przebiegały sprawnie. 

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy marki Fiskars

Liczy się pomysł

Rezygnujesz z posiadania własnego zielnika czy warzywnika z braku miejsca? Marka Bosch (produkująca także narzędzia dla majsterkowiczów), udowadnia, że nie masz racji. W proponowanej aranżacji uprawy mają więcej wysokości niż głębokości. Idealne rozwiązanie, by mieć własną bazylię, rozmaryn, lawendę czy szczypiorek i koperek. Warto co 2–3 tygodnie dosiewać nowe nasiona, by nie było „przerw w dostawie”.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy marki Bosch

Czują miętę

Pożądane sąsiedztwo dotyczy też roślin. Seler ma korzystny wpływ na pomidory, koper lubi rzodkiewkę, a cebula – cząber. Bardzo towarzyska jest sałata – stymuluje ogórki, truskawki, maciejkę i nasturcję. Nie lubią się bazylia i majeranek, ogórek unika pomidorów i ziół. A mięta? Ona lubi być sama (mocno się rozrasta i zabiera innym miejsce), papryka również.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin

Nęcący bukiet

Aranżując zielony zakątek, pamiętajmy o roślinach „specjalnego przeznaczenia”. Pięknie pachną np. goździki, heliotrop, maciejka, oczywiście groszek pachnący, a także szałwia, mięta, oregano, lawenda, tymianek. Posadźmy też dalię, nagietka, cynię, rudbekię – przyciągają pszczoły, jak wszystkie intensywnie pachnące rośliny.

Ogród na balkonie
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk