Kwiaty do skrzynek balkonowych. Co posadzić na balkonie? PORADNIK

2022-05-17 12:42

Wybierając kwiaty do skrzynek balkonowych, należy zacząć od określenia położenia naszego balkonu. To bardzo ważne, ponieważ nie każda roślina będzie dobrze czuła się na chłodnym i ciemnym balkonie północnym lub słonecznym balkonie południowym. Rośliny do skrzynek balkonowych dobierzmy więc na podstawie ich wymagań i potrzeb. Co posadzić na balkonie? Jakie kwiaty będą prezentować się najlepiej w balkonowych skrzynkach?

Skrzynki balkonowe: jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie?
Autor: materiały prasowe IKEA Rośliny do skrzynek balkonowych to nie tylko tradycyjne pelargonie ani popularne surfinie! Doskonale się tu sprawdzą także rośliny liściaste.

Spis treści

  1. Zanim posadzisz kwiaty do skrzynek - jak przygotować pojemniki na balkonie?
  2. Jak sadzić rośliny do skrzynek balkonowych?
  3. Najlepsze kwiaty do skrzynek balkonowych
  4. Zobacz najciekawsze aranżacje balkonów GALERIE ZDJĘĆ

Zanim posadzisz kwiaty do skrzynek - jak przygotować pojemniki na balkonie?

Zanim posadzimy kwiaty do skrzynek balkonowych, bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować podłoże. Jak to zrobić prawidłowo? Oto instrukcja krok po kroku:

KROK 1: Odrobinę ziemi wsypujemy na dno skrzynki, by zasklepić otwory drenujące.

KROK 2: Do skrzynki wysypujemy drenaż, którym może być żwir, grys, drobne kamyki, keramzyt.

KROK 3: Warstwę drenażu możemy przykryć siatką by podłoże, które będziemy wysypywać się z nim nie zmieszało.

KROK 4: Wsypujemy podłoże. Do skrzynek balkonowych należy stosować podłoże organiczne dobrze utrzymujące wodę oraz powietrze, np. torf wysoki wymieszany z perlitem, korą i dobrze rozłożonym obornikiem.

Jak sadzić rośliny do skrzynek balkonowych?

Przed wysadzeniem kwiatów do skrzynek balkonowych dobrze je podlewamy lub wstawiamy do naczynia z wodą na 5 minut, by namoczyć bryłę korzeniową. Po wyjęciu z doniczek, rośliny sadzimy do skrzynek. Przestrzenie między nimi wypełniamy podłożem, by nie powstały kieszenie powietrzne, ale nie ubijamy.

Na powierzchni pozostawiamy pewną przestrzeń, która przy podlewaniu nie pozwoli na wypływanie wody ze skrzynek balkonowych. Początkowo kwiaty posadzone w skrzynkach podlewamy rzadziej, w miarę rozwoju systemu korzeniowego i masy zielonej zwiększamy i podlewamy obficie codziennie lub co drugi dzień, szczególnie gdy jest mocne i długotrwałe nasłonecznienie.

Pamiętajmy o nawożeniu kwiatów balkonowych, które może być stosowane wraz z podlewaniem (1-2 razy tygodniu) lub w postaci granulatów o spowolnionym działaniu (koniec kwietnia/początek maja). Przekwitnięte kwiatostany roślin balkonowych usuwamy.

Najlepsze kwiaty do skrzynek balkonowych

Wybierając rośliny balkonowe kierujemy się najczęściej upodobaniami, warunkami, jakie panują na balkonie i jego wielkością. Dlatego warto przemyśleć swój wybór. W skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie ładnie prezentują się rośliny o zwisających pędach, np.: 

Rośliny te szybko rozrastają się tworząc wspaniałe kaskady kwiatów lub ozdobnych liści, które efektownie ozdabiają nasz balkon. W miejscach wietrznych lepiej posadzic do skrzynek rośliny niższe jak:

Rośliny balkonowe w skrzynkach możemy dowolnie łączyć, tworząc spójne kompozycje kolorystyczne i o zbliżonym kształcie, jak również na zasadzie kontrastu np. czerwone zwisające pelargonie w połączeniu ze srebrnym starcem lub czerwone szałwie o wzniesionym kwiatostanie, przypominającym płomienie ognia, w połączeniu z bakopą zwisającą z białymi kwiatuszkami i charakterystycznym, ziołowym zapachem.

Dobrze prezentują się w skrzynkach posadzone z tyłu rośliny o wzniesionym pokroju, takie jak koleus czy lwie paszcze, a z przodu mocno rozrastające się niższe rośliny i zwisające np. heliotrop, petunie, lobelie zwisające. Przy tworzeniu kompozycji roślin w skrzynce balkonowej pamiętajmy, by nie łączyć ze sobą roślin o niskich wymaganiach wodnych, z tymi które potrzebują dużo wilgoci.

Zobacz najciekawsze aranżacje balkonów GALERIE ZDJĘĆ

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych