Mała sypialnia: 15 pomysłów na projekt sypialni w rozmiarze mini

Małe wnętrza za każdym razem stanowią niemałe wyzwanie aranżacyjne. Mała sypialnia, którą trzeba umiejętnie zaaranżować, musi spełniać wszelkie wymogi pełnowartościowego pomieszczenia, które zazwyczaj zostaje urządzone na o wiele większym metrażu. Jednak i na małe wnętrza trzeba znaleźć sposób! Prezentujemy 15 pomysłowych rozwiązań na aranżację małej sypialni.

Białe meble w małej sypialni
Dekoracyjna ściana za łóżkiem w sypialni
Mała sypialnia na antresoli
Mała sypialnia z podestem
Dekoracja ściany za łóżkiem w sypialni

Małe wnętrza - mały kłopot. Czy oby na pewno? Niezupełnie. Małe wnętrza zazwyczaj stanowią pełną wyzwań przestrzeń, która wymaga przemyślanej i funkcjonalnej aranżacji. W przypadku małej sypialni sprawa wydaje się o tyle nieskomplikowana, że do pełnowartościowej aranżacji potrzebujemy jedynie łóżka, i w szczególnych przypadkach dodatkowej szafy, czy komody. Jednak, aby wnętrze było czymś więcej, niż tylko przestrzenią do spania, potrzeba wprowadzić do jego aranżacji nieco stylistycznych smaczków.

Małe wnętrza: pełnowartościowa sypialnia na małym metrażu

Mała sypialnia może być estetyczna i funkcjonalna. Trzeba mieć tylko na nią pomysł i umiejętnie wprowadzić go w życie. W małym wnętrzu nie musimy pomieścić całego zestawu mebli sypialnianych. Wystarczy niewielki stolik nocny, czy minimalistyczna komoda oraz bohater przestrzeni nocnej, czyli łóżko. Tutaj także nie starajmy się wprowadzić do małej przestrzeni królewskiego łoża z baldachimem, a postawmy na prostą formę. Do sypialni przeznaczonej dla dwóch osób wybierzmy materac o szerokości min. 140 cm, w przypadku jednej osoby wystarczy model o 90 cm szerokości.

W sam raz do małej sypialni:

Sprawdź też: nowoczesna sypialnia - forma i treść w idealnej równowadze

Świetnym rozwiązaniem jest wybranie modelu łóżka z dodatkowymi schowkami, w których będziemy mogli schować dodatkowy komplet pościeli. Jednak nie samo łóżko stanowi o charakterze wnętrza. Wybierając jakiekolwiek meble do małej sypialni, zrezygnujemy z charakterystycznych zdobień i wyrazistych wzorów. Postawmy raczej na minimalizm, opływowe kształty, lekkie i mobilne meble, a przede wszystkim jasną kolorystykę. Nie oznacza to jednak, że małe wnętrze musi być skąpane w bieli. Do monochromatycznej przestrzeni z powodzeniem możemy wprowadzić niewielki kolorystyczny akcent, który nada wnętrzu charakteru.

Masz małe mieszkanie?
Ogladaj serial o ludziach, którzy ogromne rezydencje zamienili na mikrodomy!

Łowcy małych domów w NOWA TV

Mała sypialnia: sprawdzone rozwiązania do małego wnętrza

Małe wnętrza lubią określone rozwiązania. W przypadku wyposażenia przestrzeni o małym metrażu, ceni się lekkie i mobilne meble, które możemy dowolnie składać i rozkładać. Jeśli w małej sypialni zdecydujemy się na wprowadzenie do aranżacji komody czy dodatkowej szafy, która docelowo będzie pełniła funkcję garderoby, warto wyraźnie wyodrębnić we wnętrzu strefę nocną, czyli strefę łóżka. Modnym rozwiązaniem będzie zaakcentowanie ściany za łóżkiem, np. innym kolorem czy modną fototapetą, albo też zdecydowanie się na przytulny i funkcjonalny zagłówek łóżka. I właśnie w tym miejscu warto odejść od panującego schematu, że małe wnętrze musi być pełne jasnych kolorów.

Sprawdź też: ściana za łóżkiem w sypialni - INSPIRACJE

Kolorystyka bazowa musi być oczywiście jak najjaśniejsza, aby optycznie powiększać wnętrze. Wprowadzając jednak dekoracyjną tapetę na ścianę za łóżkiem, nadamy wnętrzu charakteru i paradoksalnie - przestronności. Podobne rozwiązanie możemy zastosować w przypadku szafy. Jeśli mamy możliwość wykończenie jej frontów np. estetyczną fototapetą, wybierzmy taką z horyzontalnym widokiem, który optycznie powiększy nam perspektywę. W aranżacji małej sypialni nie zapominajmy także o kreowaniu przestrzeni światłem. Oprócz centralnego oświetlenia, zadbajmy także o oświetlenie dodatkowe, które nie tylko wykreuje nastrój we wnętrzu, ale efektownie będzie modyfikować ostateczny wyraz wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY