Komoda do salonu. Jak wybierać komody do pokoju dziennego?
Komoda do salonu to praktyczny mebel z szufladami. Jego prostota tkwi w skrzyniowej bryle, która łączy w sobie kilka funkcji: przechowuje, wydziela strefy naszej przestrzeni, stanowi ozdobę salonu. Górna powierzchnia komody może służyć odkładaniu przedmiotów lub ustawieniu ozdób i dekoracji.
Autor: mat. pras. Laskasas
Elegancka szara komoda wyróżnia się sporą pojemnością. Pasuje do różnych wnętrz: klasycznych, modern classic, glamour i nie tylko
Spis treści
- Krótka historia modnego mebla
- Komody do salonu – do wnętrza w jakim stylu pasują?
- Z nóżkami czy bez – jaką komodę postawić w salonie?
- Komoda do salonu – wiele funkcji w jednym meblu
Krótka historia modnego mebla
Znane nam współcześnie komody w salonie pojawiły się we Francji na początku XVIII wieku. Ich poprzednikiem były masywne skrzynie do przechowywania odzieży, bielizny stołowej, sreber i podręcznej zastawy oraz drobiazgów; mogły również służyć za siedzisko. Komoda, choć należy do grupy mebli skrzyniowych, od skrzyni różni się sposobem otwierania (szuflady zamiast górnego wieka); bardzo często wyposażona jest również w nóżki, które dodają lekkości bryle.
Komody do salonu – do wnętrza w jakim stylu pasują?
Ze względu na sposób otwierania komody oraz kształt jej bryły (poziomy prostopadłościan) komoda nie sprawdzi się we wnętrzu każdego pomieszczenia – zwłaszcza gdy mała powierzchnia uniemożliwia wysuwanie szuflad. Komoda to bardzo dobre rozwiązanie do salonu – pomieszczenia reprezentacyjnego, w którym z pewnej odległości zobaczyć możemy jej front i układ szuflad.
W salonach meblowych, sklepach internetowych oraz popularnych sklepach sieciowych z artykułami wyposażenia wnętrz dostępne są w sprzedaży komody różniące się materiałem wykonania, detalem (okuciami, nogami, zdobnictwem) oraz proporcjami prostopadłościennej bryły. Dzięki temu możemy wybrać komodę, która pasować będzie do stylu naszego wnętrza.
Nowoczesne komody do salonu są proste i minimalistyczne. Ich szuflady mogą być pozbawione uchwytów. Otwieranie odbywa się wówczas za pomocą adaptera z odbojnicą – gumką (nazywanego również tip-on, push). Korpus komody wykonany jest często z płyty wiórowej, fronty z płyt MDF. Fronty wykończone mogą być na różne sposoby, między innymi: foliowane, lakierowane, pokryte fornirem.
Białe komody do salonu doskonale sprawdzą się w przypadku eleganckich wnętrz w stylu klasycznym. Ich fronty mogą być zdobione delikatnym frezem w formie ramki. Klasyczne komody do salonu cechuje symetria. We wnętrzach prowansalskich oraz w stylu shabby chic popularny jest efekt postarzenia komody za pomocą przecierek. Komody do salonu w stylu glamour mogą mieć szuflady otwierane za pomocą uchwytów w formie kryształowych gałek.
Drewniane komody, zwłaszcza z litego drewna harmonijnie wkomponują się do wnętrz rustykalnych. Zniszczenie czy zużycie drewna na skutek upływu czasu lub celowe postarzenie może być dodatkowym atutem mebla. Masywne i ciężkie komody, z ciemnego drewna, albo przypominające kufry i skórzane walizki pasują zaś do stylu kolonialnego.
.. Jak odnowić starą komodę? Instruktaż DIY >>>
Autor: cuckooland.com
W aranżacji salonu (Cuckooland.com) wykorzystano naturalne materiały: drewno, wiklinę, skórę i wełnę. Tę szorstkość wystroju podkreśla także komoda zrobiona z surowego drewna. Jest płaska i długa, wsparta na wysokich metalowych nogach. Dzięki temu wygląda lekko, właściwie mogłaby także wisieć. Ścianę nad nią zagospodarowano lustrem i (co ciekawe) wiszącą rośliną oraz lampionami. Całości dopełniają biurkowa lampa i kilka drobiazgów.
Z nóżkami czy bez – jaką komodę postawić w salonie?
O stylu komody świadczą detale, takie jak np. kształt i proporcje nóg. Skośne nogi, w formie zwężającego się ku dołowi walca, są charakterystyczne dla stylu retro, występowały między innymi w meblarstwie PRL-u. Ich wielki powrót możemy zaobserwować w ostatnim czasie. W klasycznych, stylowych i eleganckich wnętrzach – także w stylu prowansalskim i glamour – lekkości komodzie dodają kabriolowe nóżki wygięte esowato jak w pałacowym stylu Ludwika. Ich stylistycznym przeciwieństwem są masywne nogi z drewna, toczone, przypominające klocki. Komoda może być również całkowicie pozbawiona nóg lub mogą być one zamaskowane listwą – cokołem. Cofnięcie cokołu względem znajdującego się wyżej frontu komody umożliwia ergonomiczne podejście użytkownika bezpośrednio do mebla. Komody wiszące na ścianie (np. mocowane za pomocą kątowników lub kotew) sprawiają wrażenie lewitujących mebli i są popularne w nowoczesnych wnętrzach.
Komoda do salonu – wiele funkcji w jednym meblu
Podstawową funkcją komody jest przechowywanie przedmiotów. Pojemne szuflady mogą pomieścić zastawę stołową i obrusy (zwłaszcza jeżeli salon pełni funkcję jadalni), dokumenty, płyty, filmy, a nawet książki. Komoda może stanowić również element ściany medialnej i funkcję szafki telewizyjnej pod telewizor i kino domowe.
Komoda w salonie nie musi być umiejscowiona bezpośrednio przy ścianie. Dzięki niskiej, horyzontalnej bryle ustawiona na „plecach” sofy sprawdzi się jako mebel wydzielający strefę wypoczynku i strefę jadalni w salonie. Dodatkowo na jej górnej powierzchni można postawić ramki, wazony, świeczniki i ulubione dekoracje.
Autor: materiały prasowe Westwing.pl
Komoda SEVILLE, cena: 3449 zł, westwing.pl
Autor: mat. pras. Vedum.se
Stylowa komoda do łazienki w roli szafki pod umywalkę
Autor: mat. pras. Capodopera
Bufet dziś potrafi zachwycić wykończeniem. Ten na zdjęciu wygląda jak obłożony płytkami ceramicznymi