Styl eko w wielkim mieście: recykling i modne meble z palet

Styl eko coraz śmielej wkracza do wielkiego miasta. Meble z palet potrafią być wysublimowane i eleganckie. Meble z palet nie dość, że będą w modnym stylu eko, sprawią jeszcze, że aranżacja naszego mieszkania  będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Meble z palet w stylu eko do ogrodu
Stolik z palet w lofcie w wielkim mieście
Stolik z palet w stylu eko na tarasie
Stolik z palet i czerwona cegła - połączenie idealne
Biblioteka ze skrzyń po jabłkach

Styl eko i slow design ściśle się uzupełniają i śmiało wkraczają do wielkiego miasta. Coraz większa świadomość dotycząca ochrony środowiska, a co zatym idzie recyklingu, zwłaszcza w dużych miastach, powoduje rosnące zainteresowanie recyklingiem i przetwarzaniem pozornie bezużytecznych elementów. Coraz częściej stajemy przed wyborem: kupować nowe czy przetwarzać stare, to co już mamy, nadając mu nowe życie czy kupować nowe. Wiadomo, że nie we wszystkich dziedzinach życia będzie to możliwe, ale w przypadku mebli, zwłaszcza tych mobilnych, jak najbardziej. Okazuje się, że styl eko to same zalety, nie wspominając o recyklingu.

Styl eko to także meble z palet. Do pokoju i na taras

Ci którzy polubili styl eko, polubili także meble wykonane z palet i ze skrzyń po owocach. Meble z palet czyli stoliki, fotele, sofy czy łóżka możemy śmiało wykorzystywać we wnętrzach ale i na tarasie i w ogrodzie. Do zrobienia stolika potrzebujemy zaledwie jednej lub dwóch palet, które należy połączyć ze sobą na stałe, 4 kółek, które umożliwią łatwe przesuwanie stolika, a co też ważne nadadzą mu nowoczesny wygląd, farbę i taflę szkła, przyciętą na podany wymiar przez szklarza. Do zrobienia wygodnego fotela będziemy potrzebowali 4 palet, płyty OSB do wzmocnienia oparcia oraz miękkich poduszek. Taki fotel, ze względu na swoje wymiary lepiej sprawdzi się pewnie na tarasie lub w ogrodzie – wtedy przyda się preparat zabezpieczający przed deszczem, chyba, że mieszkamy w przestronnym lofcie. Na tarasie lub w niewielkim ogrodzie możemy także z palety zbudować zieloną ścianę z kwiatami lub ziołami. Największym ograniczeniem przy wykorzystaniu i przerobieniu palet jest nasza wyobraźnia. Z drewnianych skrzyń po owocach możemy zrobić natomiast pojedyncze półki lub biblioteki na całą ścianę.

Czy zrobienie mebli z palet jest trudne?

Nie, zrobienie mebli z palet nie jest trudne. Wymaga to przede wszystkim trochę czasu oraz podstawowych umiejętności domowego majsterkowicza. Potrzebne narzędzia to przede wszystkim wkrętarka i młotek, które i tak są w większości domów. Nie ma tutaj skomplikowanego projektowania, ponieważ meble z palet są proste w formie. Ważne by dokładnie obejrzeć palety, które chcemy przetwarzać. Musimy sprawdzić czy mają w miarę gładką powierzchnię (inaczej wchłania farbę gładka powierzchnia i inaczej chropowata, widać to później w nasyceniu koloru), i czy nie mają widocznych ubytków. Następnym krokiem jest dokładne przetarcie papierem ściernym, wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej do malowania. Jeśli planujemy korzystać z mebli z palet na zewnątrz musimy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Konrad Kalbarczyk, materiały prasowe, Materiały prasowe Śnieżka, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY