Biokominek: nowoczesny kominek na biopaliwo. Najważniejsze zalety i wady rozwiązania

2021-11-22 10:18

Biokominek coraz częściej można spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Trudno się dziwić - kominki na biopaliwo są ekologiczne i uniwersalne, bez problemu ustawimy je w dowolnym miejscu. Jakie zalety i wady ma biokominek? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!

Biokominek
Autor: serwis prasowy cosentino.com Na zdj. biokominek BEV marki Planika, z obudową ze spieku Dekton marki Cosentino.

Spis treści

  1. Biokominek - co to jest? Kominek na biopaliwo bez tajemnic
  2. Czy biokominek jest szkodliwy?
  3. Zalety biokominków
  4. Biokominek - wady rozwiązania
  5. Biokominek w salonie - aranżacja nowoczesnego wnętrza
  6. Galerie zdjęć: biokominki i kominki w aranżacjach

Nowoczesne, modne i efektowne biokominki to ratunek dla osób, które marzą o romantycznym palenisku w swoim domu, ale sytuacja architektoniczna bądź lokalowa (blok) do tej pory im to uniemożliwiała. Jakie wady i zalety posiadają nowoczesne biokominki? Czy są bezpieczne dla nas i dla środowiska? Prześledź z nami kluczowe cechy biokominków na biopaliwo!

Biokominek - co to jest? Kominek na biopaliwo bez tajemnic

Najprościej mówiąc, biokominki to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie zostaje popiół. Dzięki ekologiczności takich rozwiązań kominki zyskały przedrostek bio-. Nowoczesne biokominki przyjmują bardzo intrygujące, niekiedy futurystyczne formy. Stanowią więc ciekawy pomysł na klimatyczną i zdrową dekorację wnętrza. Największą popularnością cieszy się biokominek w salonie. Można też go ustawić w sypialni czy kuchni.

Czy biokominek jest szkodliwy?

Biokominek nie jest niebezpieczny ani szkodliwy. Oczywiście, należy zawsze zachowywać ostrożność podczas obsługi kominka, niezależnie czy jest on bio, czy nie.  Ponadto nadaje się również do aromaterapii. Biokominek urządzenie bezpieczne, a dzięki specjalnej konstrukcji mamy pewność, że bioetanol, czyli paliwo, się nie rozleje. Kominek na biopaliwo nieco podnosi temperaturę otoczenia, a także poprawia wilgotność powietrza.

Zobacz też:

Zalety biokominków

Biokominki mają mnóstwo zalet. Jakie warto wymienić w pierwszej kolejności?

  • Dzięki biokominkom każdy może mieć kominek! Ograniczenia typu brak ciągu kominowego czy jego zła lokalizacja dla ustawienia kominka nie stanowią już problemu – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu, zamontować we wnęce albo postawić na stoliku kawowym. Wszystko zależy oczywiście od formy biokominka - czy jest ścienny do zabudowy, czy wolnostojący.
  • Nowoczesny biokominek zawsze przykuwa wzrok i jest niebanalną dekoracją wnętrza. Choć pasuje przede wszystkim do aranżacji w stylu nowoczesnym, można go śmiało wprowadzić także do wystroju klasycznego czy eklektycznego.
  • Dzięki kominkom na biopaliwo możemy atrakcyjnie "przeszklić" fragment ściany i decydować, czy w danej chwili wypełnić ją płomieniem, czy nie - znakomity pomysł np. do popularnych obecnie sypialni połączonych z łazienką.
  • Mobilny charakter biokominka sprawia, że możemy nim „meblować” przestrzeń salonu, sypialni czy łazienki wedle uznania.
  • Biokominki sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie, balkonie czy patio.
  • Biopaliwo do biokominków, z uwagi na bezdymne i bezwonne spalanie, jest przyjazne dla środowiska.
  • Mobilny biokominek możemy w każdej chwili schować, np. po okresie zimowym, bądź korzystać z niego wyłącznie w wybranych momentach, np. jako kominek dogrzewający w chłodniejsze, letnie noce na tarasie.

Biokominek - wady rozwiązania

Wady biokominków są nieliczne, ale warto o nich pamiętać, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie:

  • Choć biopaliwo do kominka spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone – w wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla.
  • Biokominek nie może stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania domu – ma zbyt małą moc grzewczą i nie podoła równomiernemu i kompleksowemu ogrzewaniu całego domu. Przy biokominkach konieczne jest więc instalowanie ogrzewania centralnego.
  • Główną wadą biokominka jest cena biopaliwa. Litr standardowego biopaliwa do biokominków to koszt mieszczący się w granicach od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika, że godzina użytkowania biokominka to koszt od  5 do 8 zł.

Biokominek w salonie - aranżacja nowoczesnego wnętrza

Biokominek daje ogromną swobodę aranżacji i wykończenia: w szkle, stali nierdzewnej, kortenowskiej, skórze, lakierowanym MDF-ie czy drewnie. Wersje minimalistyczne to jedynie płonąca linia w przestrzeni. Korzystając z nowoczesnych mobilnych biokominków, możemy łatwo przetransportować swoje palenisko albo nadać mu abstrakcyjny kształt zintegrowany z meblem. Architekci, projektując biokominki, nawiązują czasem do dawnej formy komina, jednak tylko po to, by masywny, zwracający uwagę prostopadłościan podkreślił znaczenie ognia w domu.

Do wyboru są biokominki małe, które łatwo przestawisz, wolnostojące oraz do zabudowy w ścianie i zintegrowane z meblami. Wlewasz tylko paliwo przeznaczone do urządzenia, podpalasz i 2-8 godzin możesz cieszyć się widokiem ognia. Nie zastąpi on wprawdzie kaloryfera, ale buduje wokół ciepłą atmosferę i odrywa wzrok od tabletu czy smartfona.

Galerie zdjęć: biokominki i kominki w aranżacjach

W galerii zdjęć prezentujemy wnętrza, w których wykorzystano biokominki oraz kominki elektryczne - można je zamontować w każdym mieszkaniu, nie jest wymagane podłączenie do przewodu kominowego.

Biokominek w stylu eko

Jak wybierać kominek

Pytanie 1 z 10
Kominek z wkładem to taki, w którym:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany