W sklepach z wyposażeniem łazienkowym mamy ogromny wybór umwalek. Dosępne są umywalki w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Jeśli zastanawiasz się jaką kupić umwalkę, pamiętaj że jej kształt jest w pewien sposób związany ze sposobem jej mocowania. Umywalkę można przymocować do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu wsporników sprzedawanych zazwyczaj w komplecie z nią bądź zawiesić na stelażu. Na śruby do ściany lub na stelażu instalowane są najczęściej umywalki półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne z ostrymi albo zaokrąglonymi rogami. Montowane w szafce albo blacie lub pod nim podwieszane mają zazwyczaj kształt zbliżony do koła lub elipsy.

Jaką kupić umwalkę: jedna czy dwie umywalki w łazience

Umywalka - jedna czy dwie? Może jedna umywalka podwójna? Jeśli rodzina jest liczna, takie rozwiązanie pomaga rozładować poranne i wieczorne korki.  Musimy jednak sprawdzić czy dysponujemy odpowiednim  miejscem – dwie umywalki umieszczone obok siebie potrzebują minimum 140 cm, optymalna długość blatu pod dwie umywalki to jednak 210 cm. Musimy także pamiętać, że minimalny odstęp pomiędzy umywalkami i odstępy od ścian to minimum 30 cm. Alternatywą dla dwóch umywalek jest jedna, podwójna, przy której możemy zamontować dwie osobne baterie. Oszczędzamy w ten sposób cenne 30 cm pomiędzy nimi. Pamiętajmy też, że umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od kabiny prysznicowej. Taką samą odległość należałoby zachować, gdyby w miejscu kabiny znajdowała się wanna lub pralka.

Umywalka: nablatowa, wpuszczana czy wolno stojąca?

Umywalka - nablatowa, wpuszczana czy wolno stojąca? Wszystko zależy od tego czy jest łazienka dla całej rodziny czy będzie to wc gościnne W łazience rodzinnej umywalki nablatowe lub wpuszczane dają nam możliwość zamontowania poniżej szafki z wygodną szufladą na kosmetyki i  akcesoria. W wc gościnnym śmiało można zamontować umywalkę wolno stojącą lub wiszącą.

Rozmiar umywalki: umywalka głęboka czy płytka?

Umywalka - głęboka czy płytka? Głęboka umywalka jest bardziej komfortowa. Jeśli decydujemy się na umywalkę płytką, designerską dobrze jest skonsultować się z fachowcem w sklepie, który doradzi jaką wybrać baterię: jeśli chcemy podtynkową, to na jakiej wysokości ją zamontować i jak dobrze dobrać długość wylewki. Przy umywalkach głębszych zdecydowanie trudniej o błąd.