Przedstawiamy kilka porad, które wprowadzone w życie sprawią, że nasze rachunki będą mniejsze, a dom stanie się ekologiczny.
Dowiedz się także jak oszczędzać w domu: jak zmniejszyć rachunki za wodę?>>>
Po pierwsze...
Unikaj kuchenek kombinowanych, czyli gazowo-elektrycznych. To bardzo energochłonne urządzenia.
Po drugie...
Wymień stary piecyk gazowy na model z elektronicznym zapłonem. Taki podgrzewacz wody w łazience jest bezpieczniejszy w użytkowaniu i bardziej ekonomiczny w eksploatacji. Tańszy - przepływowy montuje się w łazience, droższy - pojemnościowy potrzebuje oddzielnego pomieszczenia technicznego. Plusy? Kilka kąpieli bez czekania na nagrzanie się wody, czyli idealane rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Ceny podgrzewaczy z elektronicznym zapłnonem to średnio 1000-3000 zł.
Po trzecie...
Zainwestuj w kocioł kondensacyjny, zrezygnuj z kotła gazowego (dostarcza ciepło do kaloryferów, ale trzeba zapewnić ciepłą wodę w kranie, czyli dokupić oddzielny podgrzewacz). Kocioł kondensacyjny rozwiąże problem CO i CWU, zużyje przy tym do 40% mniej gazu.
Po czwarte...
Zainstaluj ekran odbijający ciepło. Co to jest? Podkładka montowana do ściany za kaloryferem. W pokoju będzie cieplej, a koszty się mniejszą o 4%.
Po piąte...
Kup pokojowy regulator do kotła gazowego. Dopasuje ogrzewanie do pory dnia: zmniejszy temperaturę, gdy mieszkańców nie ma w domu, i podwyższy, gdy do niego wrócą.
Po szóste...
Zmień nawyki! Staraj się gotować potrawy pod przykrywką - szybciej będą gotowe. Nie marnuj błękitnego paliwa i zagrzewa na herbatę tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz. W miarę możliwości korzystaj z garnków o większej średnicy niż korona palnika w kuchence. Zużyjesz mniej gazu, bo płomienie efektywniej ogrzeją naczynie.
Przeczytaj także: jak bezpiecznie obchodzić się z gazem w domu?>>>