Do mrożenie wybieramy dojrzałe, ale nie przejrzałe, warzywa i owoce. Muszą być pozbawione plam i skaz, idealnie zdrowe. Większość owoców i warzyw przed mrożeniem myjemy. Po umyciu owoców i warzyw odsączamy je z nadmiaru wody i osuszamy na papierowych ręcznikach. Bez mycia mrozimy jedynie maliny i poziomki. Mrożenie warzyw i owoców: o czym warto wiedzieć.

Mrożenie owoców: zdrowe mrożonki

Mrozimy warzywa i owoce w komorze zamrażarki, w której panuje najniższa temperatura co najmniej -18 st. C. Jeśli mamy zamrażarkę z możliwością obniżenie temperatury – wykorzystujemy ją. Ważna jest szybkość zamrażania. Im szybciej, tym lepsza jakość mrożonek. Przy powolnym zamrażaniu powstają duże kryształki lodu rozrywające błony komórkowe tkanek owoców czy warzyw, co powoduje wyciekanie soku podczas rozmrażania.

Najlepiej jest mrozić małe porcje owoców i warzyw w jak najkrótszym czasie i w jak najniższej temperaturze. To ułatwia równomierne zamarzanie i rozmrażanie produktu. Osuszone owoce lub warzywa układamy więc na tackach i równomiernie rozłożone zamrażamy. Dopiero zamrożone warzywa i owoce wkładamy do torebek i szczelnie zamykamy, by nie wysychały na skutek procesu sublimacji.

Mrożenie warzyw: warto wiedzieć

Koper mrozimy posiekany - w szczelnych pojemnikach, podobnie jak natkę. 

Grzyby przed zamrożeniem należy zblanszować, czyli na minutę zanurzyć we wrzątku - mrozimy je dopiero po ostygnięciu.

Blanszować przed mrożeniem należy też: bób, brokuły, brukselkę, buraki, fasolkę szparagową, groszek cukrowy, groszek zielony, kalafior, kukurydzę, marchewkę, paprykę, pasternak, por (do mrożenia nadają się tylko cienkie łodygi), szparagi, szpinak. Pozostałe warzywa nie wymagają blanszowania. Blanszujemy też przez zamrożeniem jabłka i gruszki – inne owoce nie wymagają tego zabiegu. Niektóre warzywa z rodziny dyniowatych – np. ogórek, melon i arbuz źle znoszą mrożenie. Owoce z pestkami – śliwki, czereśnie, wiśnie, morele – pozbawiamy pestek przed zamrożeniem.