Najprostszy sposób na rozmrożenie zamrażarki. Kto by się domyślił!
Zapewne znasz tę sytuację – za każdym razem, gdy otwierasz zamrażarkę, pokryte lodem szuflady zdają się wysuwać coraz ciężej. W końcu dochodzisz do wniosku, że naprawdę musisz się niedługo zabrać za rozmrożenie tej zamrażarki – gdyby to tylko nie wymagało tyle czasu i wysiłku! Dziś zatem mamy dla ciebie kilka praktycznych rad, jak najprościej rozmrozić zamrażarkę, a także w jaki sposób najlepiej przechować jedzenie podczas rozmrażania.
Autor: mat. pras. Liebherr
Przyjrzyjmy się najpierw powodom, dla których niektóre zamrażarki w ogóle wymagają rozmrażania. Ujmując rzecz prosto, wilgoć dostaje się do urządzenia dwiema drogami: bezpośrednio z przechowywanego w nim jedzenia oraz w wyniku regularnego otwierania drzwi zamrażarki. Wilgoć osadza się wewnątrz urządzenia w formie lodu, co utrudnia wysuwanie szuflad. Ponadto warstwa lodu sprawia, że do utrzymania odpowiedniej temperatury w zamrażarce potrzeba więcej energii, a więc zużywa się więcej prądu. Więcej w artykule: Najprostszy sposób na rozmrożenie zamrażarki. Kto by się domyślił!
Spis treści
- Rozmrażanie zamrażarki – dlaczego w ogóle jest to konieczne?
- Jak często należy rozmrażać zamrażarkę?
- Co zrobić z zamrożonym jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki?
- Jak szybko i bezpiecznie rozmrozić zamrażarkę?
- Jak czyścić zamrażarkę?
- Nigdy więcej rozmrażania dzięki technologii NoFrost
Rozmrażanie zamrażarki – dlaczego w ogóle jest to konieczne?
Przyjrzyjmy się najpierw powodom, dla których niektóre zamrażarki w ogóle wymagają rozmrażania. Ujmując rzecz prosto, wilgoć dostaje się do urządzenia dwiema drogami: bezpośrednio z przechowywanego w nim jedzenia oraz w wyniku regularnego otwierania drzwi zamrażarki. Wilgoć osadza się wewnątrz urządzenia w formie lodu, co utrudnia wysuwanie szuflad. Ponadto warstwa lodu sprawia, że do utrzymania odpowiedniej temperatury w zamrażarce potrzeba więcej energii, a więc zużywa się więcej prądu.
Jak często należy rozmrażać zamrażarkę?
Aby zapobiec osadzaniu się lodu, a co za tym idzie – utrzymywać zużycie energii na jak najniższym poziomie, zaleca się rozmrażanie zamrażarki raz lub dwa razy w roku. W zależności od wilgotności otoczenia konieczne może być częstsze rozmrażanie. Robiąc to regularnie, będziesz miał pewność, że twoja zamrażarka działa optymalnie przez cały czas.
Co zrobić z zamrożonym jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki?
Zanim zaczniesz rozmrażać zamrażarkę, powinieneś całkowicie ją opróżnić. Jeśli zamierzałeś w najbliższym czasie wyprawić smakowitą ucztę, teraz jest idealny moment! A może masz zaprzyjaźnionego sąsiada lub dwóch, którzy zechcą ci pomóc, udostępniając na chwilę nieco wolnego miejsca w swoich zamrażarkach? Ewentualnie możesz zawinąć jedzenie w gazetę i przechować je w jakimś chłodnym miejscu lub po prostu zostawić je w wyjętych z zamrażarki szufladach z kilkoma opakowaniami lodu, by opóźnić topnienie.
Autor: mat. pras. Liebherr
Podpowiadamy, co robić, by nie mieć problemu z rozmrażaniem zamrażarki.
Rozmroź zamrażarkę zimą (najlepiej w dniu, w którym będzie poniżej zera), ponieważ niskie temperatury na zewnątrz zdecydowanie lepiej obejdą się z twoim zamrożonym jedzeniem, sprawiając, że cały proces rozmrażania przebiegnie dużo efektywniej i o wiele mniej stresująco.
Jeśli masz urządzenie z funkcją SuperFrost, aktywuj ją około 24 godzin przed rozmrażaniem. Obniży to temperaturę ze standardowych -18°C do -32°C, głęboko schładzając jedzenie i zapobiegając zbyt szybkiemu topnieniu (a także dając ci więcej czasu na rozmrożenie zamrażarki).
Jak szybko i bezpiecznie rozmrozić zamrażarkę?
Przed przystąpieniem do rozmrażania zamrażarki należy ją wyłączyć i odłączyć od sieci zasilającej. Rozmrażanie zacznij od otwarcia drzwi zamrażarki, aby lód mógł powoli się roztapiać. Możesz przyspieszyć ten proces, umieszczając wewnątrz urządzenia miskę z gorącą wodą i zamykając drzwi. Warstwy lodu stopią się wówczas szybciej, a ty będziesz mógł łatwo usunąć wszelkie poluzowane fragmenty, które osadziły się na bocznych panelach. Najlepszym sposobem na zebranie powstałej w wyniku topnienia wody i pozbycie się nadmiaru lodu jest przecieranie ścianek gąbką lub szmatką – zapobiegniesz tym samym zalaniu podłogi.
Jeśli powstało dużo wody i szmatka czy gąbka nie wystarczą, możesz na samym dnie zamrażarki postawić głęboką blachę do pieczenia lub miskę, aby to tam trafiała większość wody. Zalecamy, abyś podczas rozmrażania pozostał w pobliżu zamrażarki i na bieżąco usuwał obluzowany lód oraz przecierał mokre miejsca szmatką albo gąbką.
Jak czyścić zamrażarkę?
Po usunięciu wszelkich pozostałości lodu i wody możesz przejść do czyszczenia zamrażarki. Doskonale do tego celu nadaje się ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Nie używaj substancji takich jak ocet, gdyż mogą powodować niszczenie plastiku. Po porządnym umyciu zamrażarki opłucz ją czystą wodą i dokładnie wysusz.
Twoja zamrażarka jest teraz gotowa do ponownego użytku – podłącz ją do zasilania, włącz i gdy tylko temperatura będzie odpowiednio niska, włóż do niej jedzenie. Pamiętaj przy tym, że raz rozmrożonych produktów nie należy mrozić ponownie.
Nigdy więcej rozmrażania dzięki technologii NoFrost
Po przeczytaniu tego materiału jesteś dobrze przygotowany do walki z lodem w zamrażarce. Jeśli jednak wolałbyś całkiem uniknąć tego żmudnego procesu, polecamy wybór zamrażarki z technologią NoFrost. Dzięki niej problem rozmrażania staje się przeszłością. Schłodzone powietrze obiegowe mrozi jedzenie, a wilgoć jest odprowadzana, tak by w zamrażarce nigdy nie pojawiał się lód, a jedzenie nie pokrywało się szronem.