Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?

2021-04-20 11:13

Planujesz założyć warzywnik na balkonie i zastanawiasz się, jakie warzywa na balkonie warto posadzić? Przygotowaliśmy przewodnik po uprawie warzyw w domowych warunkach. Dowiesz się z niego m.in. które warzywa na balkonie będą dobrze rosnąć i do jakich skrzynek najlepiej je wysadzić.

Spis treści

  1. Jakie warzywa na balkonie posadzić?
  2. Uprawa warzyw na balkonie - jak się przygotować?
  3. Warzywa na balkon: skąd wziąć?
  4. Skrzynka na warzywa na balkon, pojemnik czy doniczka?
  5. Podłoże do warzyw na balkonie
  6. Pielęgnacja warzyw na balkonie

Jeśli mieszkasz w mieście, nie masz ogrodu, a chcesz cieszyć się świeżymi warzywami z własnej uprawy, załóż warzywnik na balkonie. Rośliny możesz posadzić w doniczkach i skrzynkach balkonowych.

Jakie warzywa na balkonie posadzić?

Ze względu na ograniczoną powierzchnię uprawy na balkonie oraz czas uprawy obejmujący wyłącznie najcieplejsze miesiące w roku najlepsze warzywa na balkon to te, które nie osiągają dużych rozmiarów oraz charakteryzują się krótkim okresie wegetacji. Co w takim razie można sadzić na balkonie?

Najchętniej uprawiane warzywa na balkonie to między innymi:

W ostatnich latach modna stała się uprawa na balkonach truskawek pnących.

Zobacz film o uprawie pomidorów w donicach na balkonie

Uprawa warzyw na balkonie - jak się przygotować?

Zanim zdecydujemy się na uprawę warzyw na balkonie, zastanówmy się jak dużo słońca w ciągu dnia do niego dociera. Większość warzyw dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, dlatego balkon o wystawie północnej nie bardzo nadaje się na założenie warzywnika. Najlepiej warzywa na balkonie będą rosnąć na wystawach południowych i zachodnich.

Zobacz też: Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

Warto wcześniej wybrać gatunki warzyw, które chcemy uprawiać na balkonie i zaplanować, gdzie je ustawimy (koniecznie weźmy pod uwagę allelopatię, czyli wzajemne oddziaływanie gatunków na siebie). Unikajmy nadmiernego zagęszczenia roślin, bowiem sprzyja to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Dostęp do roślin na balkonie powinien być łatwy i swobodny, dlatego tak ważne jest, by dokładnie przemyśleć rozmieszczeni poszczególnych skrzynek z warzywami. Jest to ważne nie tylko ze względu na dostęp do słońca, ale również codzienną pielęgnację (np. podlewanie) czy późniejsze zbiory. 

Warzywa na balkon: skąd wziąć?

Sadzonki warzyw na balkon możemy wcześniej wyprodukować samodzielnie (wysiewając nasiona w domu i przygotowując rozsadę warzyw) albo kupić gotową rozsadę w sklepie ogrodniczym bądź targu (wybierajmy wyłącznie rośliny zdrowe, krępe, jędrne, bez objawów chorobowych i oznak obecności szkodników).

Skrzynka na warzywa na balkon, pojemnik czy doniczka?

Do uprawy warzyw na balkonie można wybrać pojemniki lub skrzynki z różnych materiałów – mogą być ceramiczne,  plastikowe, drewniane. Ważne, by skrzynki na warzywa na balkon zawsze miały w dnie wywiercone otwory albo ułożoną na dnie warstwę drenażu. Pozwolą one na swobodne odprowadzenie nadmiaru wody.

Pojemniki powinny być odpowiednio duże i dość głębokie (w zbyt małych wypełniające je podłoże może szybko wysychać). Do uprawy warzyw na balkonie doskonale sprawdzą się drewniane skrzynki wyłożone agrowłokniną, duże donice ceramiczne, a także plastikowe skrzynki balkonowe o znacznych rozmiarach.

Podłoże do warzyw na balkonie

Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy warzyw na balkonie? Podłoże dla warzyw uprawianych w pojemnikach musi być urodzajne i bogate w składniki odżywcze. Możemy kupić w sklepie gotowe podłoże do uprawy warzyw albo przygotować ją samodzielnie mieszając ze sobą ziemię ogrodową, kompost i materiał rozluźniający (żwir, keramzyt, perlit lub styropianowe kulki). Dodatkowo możemy wykorzystać preparaty zwiększające pojemność wodną, np. hydrożel (pozwoli zatrzymywać wodę w podłożu, dzięki czemu będzie możliwe rzadsze podlewanie roślin).

Przed sadzeniem należy wypełnić pojemniki podłożem i lekko je nawodnić. Sadzonki warzyw najlepiej sadzić w dzień pochmurny albo wieczorem, gdy słońce nie świeci już tak mocno. Sadząc, starajmy się nie uszkodzić korzeni. Po posadzeniu podlejmy roślinę (lejąc wodę na ziemię w pojemniku, a nie na roślinę) i ustawmy wszystkie pojemniki w wyznaczonych wcześniej miejscach.

Pielęgnacja warzyw na balkonie

Aby warzywa na balkonie dobrze rosły i plonowały, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. Wodę zawsze lejemy na podłoże (nie na pędy i liście!). Najlepiej podlewać w godzinach rannych (podlewanie wieczorne może sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych).

Należy też systematycznie usuwać chwasty, które konkurują z roślinami uprawnymi o wodę i składniki odżywcze. Jeżeli przy sadzeniu warzyw nie użyliśmy kompostu, można w czasie wegetacji używać co 7 lub 14 dni naturalne nawozy płynne (np. Biohumus). Jeśli zauważymy objawy chorób lub oznaki żerowania szkodników warto zastosować naturalne preparaty do ochrony roślin, takie jak Biosept lub Bioczos.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Pomysłowa doniczka na kwiaty domowe.
Nasi Partnerzy polecają