Bez względu na to jakie trendy są w danym momencie na topie, klasyka nieodmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem. Dlatego tak modne są płytki do kuchni z tak zwaną fazą – ściętą krawędzią. Miłośników nieco mniej tradycyjnych rozwiązań ucieszy wiadomość, że równie popularne są obecnie aranżacje kuchni z użyciem wzorzystych płytek dekoracyjnych.

Płytki do kuchni: wielki powrót tradycji

Płytki fazowane, czyli kafelki o tradycyjnym kształcie z szeroką fazą na krawędzi, przeżywają drugą młodość, bo wprowadzają do wnętrz tak uwielbianą przez nas atmosferę dawności. Pasują do kuchni w stylu angielskim, rustykalnym lub art déco, do starych kredensów i stylowych dodatków, a także do nowoczesnych wnętrz. Ścięte brzegi płytek przypominających piecowe kafle „łapią” światło, dzięki czemu wyłożona nimi ściana nabiera plastyki, a kuchnia – przestronności. W dobie największej popularności samodzielnego przerabiania i przemalowywania domowych sprzętów, jedną z głównych zalet białych płytek fazowanych jest to, że doskonale podkreślają one kolor i fakturę nietuzinkowych mebli kuchennych. Mogą też cicho wtórować nieco spokojniejszym sprzętom – zarówno bielonym, jak i całkiem białym. Doskonałym dopełnieniem tego typu aranżacji ściany jest posadzka w czarno-białą szachownicę.

Płytki do kuchni: ilustracje na ścianie

Płytki dekoracyjne są teraz modniejsze niż kiedykolwiek. Wybierając spośród płytek z motywami roślinnymi, etnicznymi czy geometrycznymi, bez problemu wyrazisz swoje upodobania i charakter. Jeśli masz odwagę, by zastosować bardzo dekoracyjne rozwiązanie, wybierz płytki z wyraźnym wzorem. Wzory i kolory muszą oczywiście pasować do preferowanego przez ciebie stylu aranżacji. Ale może też być tak, że to dopiero płytki stworzą we wnętrzu pożądany nastój. Zwykłe białe meble w sąsiedztwie cudownych portugalskich azulejos nabiorą niebywałego szyku, a wzorzysta brązowa i ruda terakota lub klinkier w zestawieniu z drewnem i odpowiednimi dekoracjami wprowadzą do kuchni nastrój rodem ze szlacheckiego dworku. Możesz również pójść o krok dalej i dobrać do swoich płytek dekoracyjnych dodatki lub zastawę.