Z czego zrobić posadzkę?

2008-10-06 2:00
Z czego zrobić posadzkę?
Autor: Mariusz Bykowski

Kiedy wszelkie roboty budowlane i instalacyjne są już zakończone, możemy zacząć myśleć o układaniu posadzki. Powinna ona być dostosowana do charakteru wnętrza, zapewniać komfort i być łatwa do utrzymania w czystości. 

Posadzki w domach najczęściej układa się z:

  • elementów drewnianych i drewnopochodnych,
  • płytek ceramicznych i kamiennych,
  • wykładzin naturalnych i sztucznych.

Wybierając rodzaj posadzki, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie pomieszczenia. Ważna jest też jego wielkość, a także to, w jaki sposób i jak często trzeba będzie wybraną posadzkę czyścić. Niemałe znaczenie ma również cena materiału oraz koszty wykonania posadzki – zwłaszcza jeśli zatrudnimy do tego firmę.

Posadzki drewniane

Parkiety układa się z deszczułek zarówno z drewna twardego: dębowego, jesionowego, bukowego, jak i miękkiego: świerkowego, sosnowego, brzozowego i grabowego. Równie popularna jest posadzka z desek z różnych gatunków drewna: zwykle sosnowego, rzadziej jesionowego lub mahoniowego. Deski łączy się na wpust i wypust. Bardzo rzadko na posadzki w domach stosuje się dyle parkietowe. Wyglądem dyl przypomina kilka rzędów klepek ułożonych w cegiełkę.
Popularne są natomiast panele podłogowe z drewna lub płyt drewnopochodnych pokrytych fornirem (cienką warstwą drewna) i lakierowanych lub z warstwą laminatu; mogą imitować parkiet, posadzkę z desek, marmuru, granitu lub korka.

Płytki ceramiczne i kamienne

Płytki ceramiczne produkowane są z mieszaniny glin, krzemionki, topników oraz barwników, którą po odpowiednim przygotowaniu i uformowaniu wypala się w wysokiej temperaturze. Mogą być szkliwione (z błyszczącą powierzchnią) lub nieszkliwione (matowe). Najbardziej popularne płytki to: klinkier, cotto, terakota, gres. I płytki ceramiczne i kamienne mają różne wymiary, można je więc dowolnie komponować.

Wykładziny

Wykładziny dywanowe najczęściej produkowane są z wełny lub włókien syntetycznych: poliamidu, poliestru, polipropylenu lub poliakrylu. Są też wykładziny z mieszanki włókien syntetycznych lub włókien naturalnych i syntetycznych. Spodnią warstwą jest podkład z gąbki, juty naturalnej lub z siatki polipropylenowej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE