Aranżacje: 10 pomysłów na małą kuchnię w bloku. INSPIRACJE!

Mała kuchnia w bloku to wielkie wyzwanie. Połączenie salonu z kuchnią bardzo często ratuje sytuację. Również kolor biały. I połysk. Aranżacja małej kuchni to także maksymalne wykorzystanie danej powierzchni ścian, zwłaszcza tych pod skosami.

Projekt małej kuchni z kolorem czerwonym
Projekt małej kuchni pod schodami
Projekt małej kuchni w kolorze czarnym
Projekt małej kuchni w kawalerce
Projekt małego aneksu kuchennego

Najczęściej z aranżacjami małych kuchni mamy do czynienia w mieszkaniach w bloku. Szczególnym przypadkiem mieszkania z małą kuchnią jest kawalerka. Bierzmy więc przykład z kawalerek i jeśli tylko warunki techniczne na to pozwalają łączmy salon z kuchnią, zwłaszcza tą najmniejszą. Dobrze przemyślana aranżacja małej kuchni okaże się strzałem w 10-tkę, a mała kuchnia nie urośnie do rangi wielkiego problemu.

Aranżacje małych kuchni: łączymy salon z kuchnią

Najlepszym pomysłem jaki możemy zrealizować posiadając małą kuchnię w bloku jest otwarcie jej na salon. Występuje wtedy efekt synergii, jednocześnie zyskujemy większą kuchnię i salon

Zobacz też: salon z kuchnią w stylu industrialnym >>>

Aranżacja małej kuchni to zazwyczaj wyzwanie, które warto pokonać. Jeśli jednak poświecimy choć trochę czasu na funkcjonalny projekt kuchni w bloku, z pewnością nie pożałujemy. Małą kuchnię z salonem możemy połączyć na dwa sposoby. Możemy dzielącą je ścianę wyburzyć całkowicie lub częściowo. Po wyburzonej całkowicie ścianie powstaje wygodne miejsce na niewielki (czasem rozkładany) stół lub funkcjonalny półwysep. Po ścianie wyburzonej częściowo łatwo zaaranżować wygodny półwysep z szafkami od strony kuchni i poszerzonym blatem kuchennym z miejscami do siedzenia od strony pokoju dziennego.

Mała kuchnia: kuchnia pod skosem

A co zrobić jeśli mała kuchnia znajduje się pod skosem? Wykorzystać wysokość skośnej ściany maksymalnie! Na pewno łatwiej jest wykonać aranżację małej kuchni na wymiar, jednak coraz więcej firm produkujących gotowe szafki kuchenne proponuje tyle różnych wielkości szafek, że łatwo uda nam się zabudować trójkątną ścianę szafkami i otwartymi półkami. To samo dotyczy projektu małej kuchni pod schodami.

 

Kuchnia w bloku: czy kolor w małej kuchni ma znaczenie?

Nie od dzisiaj wiadomo, że kolor ma znaczenie. Kolor biały i większość jasnych kolorów, zwłaszcza chłodnych, mają właściwości optycznie powiększające, a we wnętrzach oddalające ściany. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy wybierając do aranżacji małej kuchni jasny kolor z połyskiem.

Zabacz: mieszkanie pod skosami w kamienicy >>>

W małej kuchni nie musimy jednak rezygnować z pięknych antracytów lub koloru czarnego. Duża gładka ciemna powierzchnia potrafi tworzyć głębię. Mamy wrażenie jakby czarna ściana była dalej niż jest w rzeczywistości. Tak więc w aranżacjach małych kuchni w bloku możemy bawić się kolorami jasnymi i ciemnymi – istotne jest by kolory stosować na dużych powierzchniach. Mozaiki kolorystyczne dzielą i optycznie zmniejszają przestrzeń, a nie o to przecież nam chodzi w małej kuchni w bloku. Nie zapominajmy także o dobrym oświetleniu. Maksymalnie wykorzystujmy światło dzienne, nie zasłaniając okien wzorzystymi firankami lub drewnianymi żaluzjami, jednocześnie dobrze rozmieszczając w małej kuchni oświetlenie sztuczne – unikajmy ciemnych zakamarków.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe IKEA, Monika Lewandowska, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Sara Niedźwiecka, Norbert Banaszyk/DADA, Rita Lorenc

POLECANE ARTYKUŁY