15 małych kuchni vs 15 wielkich rozwiązań!

"Mała kuchnia, duży problem" - tak zazwyczaj podchodzimy do aranżacji małej kuchi, kiedy jej przestrzeń nam nie sprzyja. Mała kuchnia wymaga wielu kreatywnych rozwiązań. Podejrzyj z nami praktyczne rozwiązania do małych kuchni z prawdziwych wnętrz i zainspiruj sie do zmian na wiosnę!

Aneks kuchenny w tonacji neutralnej szarości
Motywy roślinne w kuchni na wiosnę
Czarny aneks kuchenny z kącikiem jadalnianym
Szybka metamorfoza małej kuchni: po
mała kuchnia
 Czarny aneks kuchenny z kącikiem jadalnianym

Wygodny aneks kuchenny umieszczony w wąskim narożniku pokoju dziennego. Z powodu braku miejsca nie ma w nim piekarnika, jest natomiast wielofunkcyjna kuchenka mikrofalowa, umieszczona w szafkach wiszących - nie zabiera cennego miejsca na krótkim blacie roboczym. W aneksie kuchennym znalazło sie tez miejsce na wygodny kącik jadalniany.

Fot. Sara Niedźwiecka

Małe wnętrza wymagają dużej uwag. Małe kuchnie – dużych rozwiązań! A wszystko po to, by w małej przestrzeni kuchni zmieścić jak najwięcej potrzebnych akcesoriów. Korzystanie z małej kuchni musi być również przejrzyste i przyjemne, stąd jak najwięcej elementów wyposażenia kuchni powinno pozostać w ukryciu. Sprawdź najciekawsze rozwiązania ułatwiające organizację małej kuchni!

1.    W małej kuchni: zabudowa aż po sufit

Gładka zabudowa szafek kuchennych sięgająca aż po sufit, umożliwi maksymalne wykorzystanie potencjału ściany nawet najmniejszej kuchni. Optymalizacja wysokości półek wewnątrz zabudowy pozwoli dostosować sposób przechowywania garnków, talerzy i drobnego AGD według naszych reguł!

2.    Podwieszane blaty w małej kuchni

Wygodny w użytkowaniu, podwieszany blat śniadaniowego stołu w małej kuchni, można w razie potrzeby łatwo zamknąć i uzyskać większą przestrzeń w kuchni. Umieszczenie składanego stołu nieopodal blatu kuchennego pozwoli nam na wygospodarowania dodatkowej powierzchni do przygotowywania posiłków, np. podczas przygotowywania świąt czy imienin.

3.    Wykorzystanie każdej powierzchni małej kuchni

To co, że nasza mała kuchnia ma nieregularne ściany. Wykorzystajmy każdą daną nam na ten cel przestrzeń, przekuwając wadę w zaletę. Meble na wymiar pozwolą dostosować zabudowę kuchenną do naszych potrzeb, a nie odwrotnie.

4.    Jasne kolory do małej kuchni

Czasem wystarczy przemalować fronty starych szafek kuchennych, by diametralnie odmienić oblicze małej kuchni i dodać jej tym samym optycznej powierzchni i oddechu. W małej kuchni stawiajmy na biel, kolory off-white i rozbielone szarości – efekt zachwyci najbardziej wymagających!

5.    Meble mobilne w małej kuchni

Przy aranżacji małej kuchni inspirujmy się rozwiązaniami rodem z wąskich kawiarni i barów szybkiej obsługi. Przyścienny lub podokienny blat „barowy” pozwoli na wygodną konsumpcję posiłków, nie zabierając cennego miejsca w przestrzeni małej kuchni. Korzystając z dodatkowych, wysuwanych blatów (ukrytych na co dzień pod spodem blatu głównego) dajemy sobie możliwość ugoszczenia w małej kuchni większej liczby osób, bądź stworzenia sobie dodatkowej powierzchni do przygotowywania posiłków – wedle potrzeby.

6.    Nie bój się skosów w małej kuchni

Kuchnia na poddaszu to wbrew pozorom kopalnia ciekawych rozwiązań do małych przestrzeni. Wykorzystuj każdy uskok, każdą wnękę i nawet niewysokie skosy. Zadbaj o dobrze przemyślaną zabudowę szafek kuchennych, uwzględniającą wszystkie Twoje potrzeby. Różnicuj szafki otwarte i zamknięte, by wprowadzić estetyczny ruch na ścianie małej kuchni pod skosami.

7.    Obuduj strefę gotowania małej kuchni

Dodatkowe szafki, udające ścianę, to świetny sposób na przechowywanie rzadziej używanych naczyń, jak brytfanki czy formy do ciasta. Jednocześnie nie rzucają się w oczy, wtapiając się perfekcyjnie w przestrzeń ściany ponad kuchnią.

8.    Półki-zasuwki w małej kuchni

Aby przechowywane „na wierzchu” naczynia i akcesoria kuchenne nie absorbowały kurzu, warto zapewnić im szklane drzwi przesuwne, lokując półki w wygodnej wnęce. Wówczas wszystkie przedmioty mamy zawsze „na oku”, a kwestia kurzu ich nie dotyczy.

9.    Różne faktury, ale spójna kolorystyka

Nawet jeśli postanowiliśmy dołożyć do aranżacji małej kuchni dodatkową półkę czy szafkę, starajmy się zachować spójność kolorystyczną. Jeśli ciemne szafki na dole, to wszystko co powyżej powinno być jasne (półki, kolory ścian, eksponowanych naczyń). Ściana może posiadać fakturę (np. cegły, fazowanych kafli), ale kolorystykę powinna mieć wówczas maksymalnie ujednoliconą. Zabieg ten pozwoli nam na nie-zagracenie optyczne małej kuchni.

10.    Baw się kolorem w małej kuchni

Mimo, że feeria kolorów w małej kuchni może wprowadzić wrażenie chaosu i nieporządku, warto w mądry sposób przemycać kolor do małej kuchni. Ciekawym sposobem jest stopniowanie tej samej gamy kolorystycznej w układzie np. od dołu do góry. I tak możemy zaprojektować dolne szafki w kolorze nieba, środkowe w szarawej lawendzie, a górne w żywym fiolecie. Efekt ombre jak na zawołanie, a gładkie fronty prostych szafek zadbają o porządek kompozycyjny w małej kuchni.

11.    Jasne drewno i jeden kolorystyczny akcent

Jeśli kuchnia jest wybitnie małym pomieszczeniem, zawsze warto rozważyć jej otwarcie na pokój dzienny. Wówczas konieczne jest zastosowanie elementów, dzięki którym przestrzeń małej kuchni stopi się kompozycyjnie z aranżacją salonu. Zastosowanie jasnej, drewnianej okładziny na większej części aneksu to niezwykle eleganckie rozwiązanie, dające wrażenie porządku, ładu i poszanowania dobrego designu.

12.    Umiejętna rotacja szafek zamkniętych z półkami otwartymi

Pamiętajmy, że pełna zabudowa szafek kuchennych, zwłaszcza w drewnie, może wyglądać topornie. W miejscach narażonych na takie wrażenie (np. narożniki) warto rozważyć układ dwóch, trzech półek otwartych na dedykowanych stylowo wspornikach. Takie rozwiązanie doda lekkości małemu wnętrzu kuchni i odejmie szafkom wizualnych „kilogramów”.

13.    Jednolita baza i pastelowe akcesoria

Silny kolor w małej kuchni jest ryzykowny. Za to pastelowe dodatki, konsekwetnie dobierane, potrafią doskonale urozmaicić przestrzeń małej kuchni pod warunkiem zapewnienia jej konsekwentnego, jednolicie białego tła (fronty szafek kuchennych, glazura, blat kuchenny, kolor ścian i oświetlenia – obowiązkowa biel). Jest to rozwiązanie romantyczne i nieco retro, niezwykle urokliwe i wymagające niezwykłej dokładności w doborze dodatków.

14.    Szafki pod skosami w małej kuchni

Traktujmy skosy w architekturze małej kuchni jako sprzymierzeńców w wymyślaniu kreatywnych rozwiązań na przechowywanie. Różnorodność bowiem w projektach szafek kuchennych dedykowanych poddaszom często stanowi najciekawszy element wyposażenia małej „skośnej” kuchni.

15.    Otwórz się na okno w małej kuchni

W małej przestrzeni niewielkiej kuchni okno powinno być szczególnie hołubione. Pozwólmy, aby światło dzienne bez przeszkód wpadało do wnętrza małej kuchni, nie zasłaniajmy okien wzorzystymi firankami (ostatecznie zamontujmy jasną roletę bądź bardzo prostą i gładką zazdrostkę). Im więcej światła we wnętrzu, tym mała kuchnia stanie się większą!

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: GREEN CANOE STUDIO, Materiały prasowe firm, Sara Niedźwiecka, Marcin Czechowicz, Radosław Wojnar, Małgorzata Góra, Michał Skorupski, Mariusz Bykowski, Agnieszka Rydel, freedom nieruchomości, Materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY