Malowanie ścian: KOLORY ZIEMI. Jak wyglądają, z czym je łączyć?

2015-04-20 19:12

Kolory ziemi kojarzą nam się ze spokojem, harmonią, oazą wytchnienia i odpoczynkiem na łonie przyrody. Malowanie ścian w kolorach ziemi pomoże nam w uzyskaniu ciepłego, naturalnego efektu końcowego w malowanej przestrzeni. Jak wyglądają odcienie kolorów ziemi i z czym możemy je łączyć, aby harmonijne kolory wpłynęły pozytywnie na nasze samopoczucie?

Spis treści

  1. Kolory ziemi: BRĄZY -  sjena, kasztan, palisander, heban...
  2. Kolory ziemi: ŻÓŁCIENIE – ochra, ugier
  3. Kolory ziemi: ZIELENIE - umbra, tabaczkowy, sepia, oliwkowy, khaki
  4. Kolory ziemi - GALERIE ZDJĘĆ

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie jest niebagatelny. Kolory ścian tożsame z kolorystyką ziemi i przyrody pomogą nam w uzyskaniu aranżacji wnętrz sprzyjających wyciszeniu, kojących nerwy. Z jakiej palety barw możemy korzystać, chcąc malować ściany w duchu trendów ekologicznych i stojących blisko natury? Podpowiadamy najciekawsze zestawienia!

Zobacz: Nowoczesna sypialnia w kolorach ziemi: aranżacja wnętrza w imię praktycznej nowoczesności >>>

Kolory ziemi: BRĄZY -  sjena, kasztan, palisander, heban...

Najcieplejsze i działające najbardziej kojąco na skołatane myśli kolory ścian to oczywiście ciepłe odcienie brązów. Rudawo-złota sjena i ciepłomiedziana sjena palona to odcienie nieco zapomniane, ale wprowadzające do wnętrz przyjemną aurę popołudniowego słońca. Ciepło pomarańczowa terrakota może alternatywnie zaistnieć obok kasztanowego brązu (pamiętając o proporcjach: 70 proc. koloru jaśniejszego + 30 proc. dopełniającego koloru ciemniejszego). Podobnie, fragmentarycznie, zastosować możemy ciemne brązy, jak palisander czy heban, kontrastując je z bardziej słonecznymi żółcieniami lub przygaszonymi zieleniami...

Przeczytaj: Powrót ciemnego drewna. Będzie lekko i intrygująco >>>

Kolory ziemi: ŻÓŁCIENIE – ochra, ugier

Ciepło-rudo-złota ochra to kolor poświaty nieba, tworzącej się wokół zachodzącego słońca w letnie, długie wieczory. Wspaniale oddaje światło dzienne we wnętrzu, skontrastowana z ciepłym brązem lub kolorem tabaczkowym. Ochra znakomicie uzupełnia się także z odcieniami miedzianymi bądź khaki (w proporcji 70 proc., 20 proc., 10 proc.- od najjaśniejszego do najciemniejszego). Taka gama kolorów ścian wspaniale wtapia się w stylistykę retro – drewnianych okładzin, lekkich mebli w stylu lat 50. i 60., metalowych lamp na wysięgnikach i przygaszonych kolorystycznie printów na zasłonach i tapetach.

Polecamy: Współczesne retro we wnętrzach, czyli diabeł tkwi w szczególe >>>

Kolory ziemi: ZIELENIE - umbra, tabaczkowy, sepia, oliwkowy, khaki

Kolory przejrzałych liści drzew, lekko brunatnego runa i mchów to chłodniejsze elementy uzupełniające ciepłe odcienie miodowych żółcieni i ciepłych brązów. Dodają wnętrzu rezonu i powagi, jednocześnie nie wprowadzając ponurej atmosfery. Doskonale odnajdują się w towarzystwie fornirowanych mebli i złotych dodatków.

Więcej: Fornirowanie starych mebli. Jak przykleić fornir - naprawa forniru krok po kroku >>>

Kolory ziemi - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak prezentują się kolory ziemi we wnętrzach. Obejrzyj nasze galerie zdjęć i zdecyduj, czy chcesz wykończyć swoje mieszkanie pięknymi kolorami ziemi.

Nie przegap: Projekt sypialni: sypialnia w kolorach ziemi >>>