Drewno w domu: sklejka i fornir. CENY, ZDJĘCIA

2014-10-06 18:31

Drewno – nie tylko lite, także to w postaci sklejki czy paneli fornirowanych – jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do aranżacji wnętrz. Pojawia się na podłogach, ścianach, a nawet na suficie. Oto jak sklejki i forniry prezentują się w gotowych aranżacjach oraz jakie są ich ceny!

Spis treści

  1. Fornir naturalny i fornir modyfikowany
  2. Sklejka liściasta, iglasta, egzotyczna...
  3. Sklejka i fornir w salonie, kuchni, łazience
  4. Ceny sklejki, ceny forniru
  5. Nie przegap: jak samodzielnie fornirować meble? >>
  6. Fornir w wystroju wnętrz. Jak go wykorzystać? Galerie inspiracji >>

Sklejka i fornir mają ze sobą wiele wspólnego. Sklejka to spojone pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze arkusze fornirów o grubości od 0,8 do 1,5 mm. Z kolei fornir dekoracyjny pozyskiwany jest poprzez skrawanie z drzew okleinówek i ich łączenie. Fornir zazwyczaj może mieć grubość od 0,4 do 1,5 mm. Najczęściej jest on naklejany na płytę drewnopochodną lub na sklejkę. I forniry, i sklejki są warte uwagi, gdyż pozwalają na wykończenie dużych płaszczyzn bez konieczności łączenia, które jest nieuniknione w przypadku litego drewna.

Fornir naturalny i fornir modyfikowany

Wyróżniamy dwa rodzaje forniru: naturalny i modyfikowany. Fornir naturalny dzięki zachowaniu kolejności okleinówek podczas łączenia zachowuje swój naturalny kolor. Rysunek słojów ma swoją ciągłość, co powoduje, że nie sposób go odróżnić od litego drewna.

Do najpopularniejszych gatunków forniru należą: bukowy, jaworowy, brzozowy, klonowy i oczywiście dębowy. Dużą popularnością cieszą się również forniry egzotyczne. I tu możemy wymienić między innymi: iroko, tek, wenge czy zebrano.

Z kolei fornir modyfikowany powstaje za sprawą sklejenia kilkuset warstw naturalnego forniru i pocięcia go, w taki sposób aby powstał równoległy rysunek słojów. W konsekwencji obróbki forniry modyfikowane są odporniejsze na uszkodzenia niż forniry naturalne. Oba rodzaje forniru po lakierowaniu mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące.

Naturalne forniry mogą mieć wzory prostopadłe, fladrowe lub pawie oczka, a forniry modyfikowane mają zazwyczaj paski, różniące się szerokością.

Więcej o fornirach naturalnych i modyfikowanych >>

Wszystko o meblach fornirowanych >>

Sklejka liściasta, iglasta, egzotyczna...

Sklejka może występować w różnych odmianach. Wyróżniamy: sklejkę liściastąsklejkę iglastą, sklejkę liściasto-iglastą i sklejkę z drewna egzotycznego. Sklejka liściasta ma lepsze parametry od iglastej. Sklejka iglasta jest też bardziej usłojona, z czym musimy się liczyć podczas aranżacji wnętrza. Sklejka liściasta najczęściej powstaje z drzewa brzozowego (sklejka brzozowa) i bukowego (sklejka bukowa), a iglasta z sosny (sklejka sosnowa) lub świerku (sklejka świerkowa).

Sklejka i fornir w salonie, kuchni, łazience

Sklejką lub fornirem możemy wykończyć wybraną przez nas powierzchnię. Sklejka lub fornir mogą pojawić się w salonie na ścianie z telewizorem jako element dekoracyjny; wraz ze stylistyką lat 60. w modę powróciły ścienne panele fornirowane.

Odpowiednio zabezpieczona płyta fornirowana lub sklejka będzie oryginalnym wykończeniem przestrzeni między szafkami w kuchni albo tłem dla wieszaka w przedpokoju. Warto jednak pamiętać, że trzeba dostosować ich rodzaj do warunków panujących w pomieszczeniu. Tam, gdzie panuje wilgoć, powinna się pojawić sklejka woododporna albo bakelitowe płyty MDF lub odpowiednio zabezpieczone panele fornirowane.

Niezwykle efekotwnym rozwiązaniem mogą się też okazać fornirowane meble kuchenne lub łazienkowe. Powinny to być jednak meble wykonywane z myślą o użytkowaniu w warunkach podwyższonej wilgotności, z zastosowaniem odpowiednich klejów, zabezpieczeń (impregnatów) i wykończeń (lakiery odporne na wodę).

Fornir w kuchni: 10 inspiracji >>

Fornir w łazience: efektowna aranżacja >>

Fornir na ścianie >>

Ceny sklejki, ceny forniru

Ceny sklejki suchotrwałej rozpoczynają się już od 29,59 do 112,00 zł za m. kw., a ceny sklejki wodoodpornej wahają się między 75,00 a 200,00 zł za mkw. Ceny płyt wiórowych fornirowanych za mkw. to koszt między 82,00 zł, a 195,60 zł. Z kolei ceny płyt MDF fornirowanych rozpoczynają się od 358,00 zł za mkw. do nawet 442,00 zł.

Cena forniru (do samodzielnego fornirowania mebli i innych obiektów) zależy od jego gatunku, atrakcyjności rysunku i wielkości liścia. W sprzedaży internetowej cena forniru dębowego czy bukowego zaczyna się od nawet parunastu złotych za mkw., elegancki fornir orzechowy o pięknym rysunku lub interesujący fornir egzotyczny może jednak kosztować i paręset złotych za mkw. Ceny fornirów modyfikowanych zaczynają się przy tym na wyższym poziomie niż ceny fornirów naturalnych.

Nie przegap: jak samodzielnie fornirować meble? >>

Fornir samoprzylepny, dostępny w sklepach dla majsterkowiczów, ułatwia amatorom pracę z okleinami. Warto jednak poznać i tradycyjną, zdecydowanie trwalszą technikę fornirowania mebli.

Jak naklejać fornir? Instrukcja krok po kroku >>

Fornir w wystroju wnętrz. Jak go wykorzystać? Galerie inspiracji >>

Efektowny rysunek forniru lub sklejki może być największą ozdobą mebli w salonie czy w sypialni, w kuchni, a nawet w łazience. Płyty fornirowane mogą być z kolei eleganckim wykończeniem ścian.