Ochra – jaki to kolor i z czym go łączyć?

2018-11-07 15:52

Ochra to kolor doskonale sprawdzający się we wnętrzach – zarówno na ścianach, jak i w wyposażeniu. Komponuje się z wieloma innymi barwami. Podpowiadamy, jak efektownie używać ochry w aranżacji wnętrz.

Spis treści

  1. Z czym łączyć ochrę?
  2. Ochra na ścianach i w dodatkach

Ochra to jeden z naturalnych barwników, znany ludzkości od wielu tysięcy lat. Współcześnie jest stosowana w przemyśle do produkcji farb, lakierów, kosmetyków, zabarwiania ceramiki i materiałów budowlanych. Ochra w naturze przyjmuje odcienie od żółtego po brązowy, jednak popularnie jej mianem określa się kolor złocistożółty.

Z czym łączyć ochrę?

Ochra to ciepła barwa kojarząca się zarówno z kolorem żółtym, jak i złotym. Można powiedzieć, że jest odcieniem znajdującym się pomiędzy tymi dwoma kolorami. Na pewno jest bardziej elegancka niż klasyczna żółcień, natomiast mniej zobowiązująca niż bogate złoto. Jako ciepła barwa sprawdza się we wszystkich wnętrzach – od salonu przez sypialnię po kuchnię czy łazienkę. Kolor ten nie jest zarezerwowany dla jednego stylu. Pojawia się w klasycznych aranżacjach w zestawieniu z białymi meblami o stylizowanych formach. Ochra jest też bardzo popularna w stylu vintage, zwłaszcza w postaci materiału obiciowego sof i foteli z elementami z ciemnego, lakierowanego drewna. Nie brakuje jej także w stylu nowoczesnym – proste formy mebli tapicerowanych świetnie prezentują się w tkaninach w kolorze ochry. Nie bez znaczenia jest fakt, że modne od kilku sezonów kolory, takie jak granat, głęboka butelkowa zieleń, elegancki bakłażan czy bordo są wprost stworzone do duetów z ochrą. Kolor ten, jak na naturalny pigment przystało, dobrze komponuje się z kolorami ziemi – beżem, brązem, czerwienią, szarością oraz z pastelami.

.. Kolory ziemi. Jak wyglądają, z czym je łączyć? >>>

Ochra na ścianach i w dodatkach

Kolor ochra jest na tyle uniwersalny, że doskonale sprawdza się zarówno na ścianach, jako tło dla innych barw, jak i w roli głównego akcentu kolorystycznego, grającego pierwsze skrzypce we wnętrzu, mającego za zadanie przyciągać spojrzenia. Złocisty odcień ochry sprawia, że po pomalowanych nim ścianach pięknie rozchodzi się światło. To także dobry kolor dla dekoracyjnych tkanin, zwłaszcza tych o połyskujących, takich jak aksamit, welur czy satyna. Tekstylne dodatki w kolorze ochry rozświetlają i rozjaśniają stonowane wnętrza.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?