Błyskotliwe oświetlenie: lampy w kolorach złota, miedzi i metalu

2014-10-22 21:33 Agnieszka Zawadzka

Kluczowa rola oświetlenia salonu i jadalni nie podlega dyskusji. Obudowy lamp i kinkietów w kolorach złota i miedzi to gorące trendy tej jesieni! Połyskujące ciepłymi pryzmatami refleksy i odbicia ciepłego światła żarówki w miedziano-złotych oprawach lamp i kinkietów dają wrażenie iście dekadenckiej atmosfery uwspółcześnionego stylu la belle epoque!

Gra przeciwieństw w aranżacji wnętrz to trop, którym warto podążać. Szczególnie w oświetleniu salonu czy jadalni (pomieszczeń z definicji reprezentacyjnych) połączenie zimnego metalu oprawy lampy z ciepłym światłem wibrującym z żarówki daje spektakularne efekty!

Lampy w kolorach miedzi i złota: gorące trendy jesieni!

Obudowy lamp i kinkietów w kolorach złota i miedzi to gorące trendy tej jesieni! Połyskujące ciepłymi pryzmatami refleksy i odbicia ciepłego światła żarówki w metalowych oprawach lamp i kinkietów dają wrażenie iście dekadenckiej atmosfery uwspółcześnionej wersji belle epoque. Wysmakowana elegancja oświetlenia z nutką artyzmu przełamuje sztywne formy i zasady aranżacji salonu i jadalni. Zabawa pryzmatami i świetlnymi refleksami, czyni wnętrze mniej formalnym. W klasyczne formy ponadczasowych projektów lamp i kinkietów wprowadzono jedynie nowy materiał – metal. Tak przełamana współczesnym projektowaniem klasyka pozostawia miejsce na swobodną i nieskrępowaną interpretację przestrzeni.

Oświetlenie salonu: aranżacja światłem

Szczęśliwie coraz bardziej otwieramy się na łączenie ze sobą różnych trendów i przedmiotów wyposażenia. Odchodzimy od „zestawów wypoczynkowych” i kinkietów „do kompletu z żyrandolem”. Łącząc ze sobą różne elementy oświetlenia salonu również zyskujemy swoistą przestrzenność i ciekawe efekty budujące nastrój i klimat wnętrza. I tak wybierając spektakularną lampę sufitową, zawieszoną nad stołem bądź kanapą, pozostałe ściany doświetlić możemy multiplikując kinkiety w zupełnie innym kształcie, ale o wspólnym z centralną lampą mianowniku (np. odcień obudowy, kształt bądź materiał, z którego wykonana jest obudowa). Zawieszenie kilku jednakowych kinkietów w nieregularnym układzie na jednej ze ścian da najlepsze efekty, jeśli wybierzemy modele o organicznej, nieregularnej formie. Ważne jest również by wybierając oświetlenie salonu pamiętać o zasadzie równowagi: tam, gdzie w aranżacji dzieje się dużo (np. w górnej części pomieszczenia, tam gdzie wisi spektakularna lampa czy żyrandol), po przeciwnej dziać się musi odpowiednio mniej (np. w dolnej partii, tam gdzie podłoga i dywan). Im bardziej dekoracyjne i spektakularne w efekcie oświetlenia lampy, tym ich otoczenie winno być odpowiednio spokojne i stonowane. Dobrym rozwiązaniem „klimatotwórczym” we wnętrzu salonu czy jadalni, jest funkcja ściemniacza, dzięki któremu możemy regulować natężenie światła w górnym i bocznym oświetleniu.

Lampy a styl wnętrza

Coraz częściej spotykamy się z definicją „oświetlenia dedykowanego do danego stylu wnętrza”. I choć faktycznie masywne i ociężałe lampy fabryczne kojarzą nam się ze stylem holenderskim, a listwy z  ruchomym oświetleniem LED z wnętrzami stylowych loftów, to jednak umiejętna zabawa stylami w obrębie jednego wnętrza może przynieść zupełnie nową i nie mniej atrakcyjną jakość aranżacji. I tak jadalnia z zabytkowym, masywnym, orzechowym stołem na profilowanych nogach znakomicie wyglądać będzie w świetlistej oprawie nowoczesnej lampy, wyglądem zbliżonej do zmiętego złotka po cukierku. Również skrajna stylistycznie, a pasująca do estetyki stylowego stołu w jadalni, będzie lampa konstrukcyjna – choć inspirowana formą klasycznego żyrandola, to zbudowana z metalowych prętów spektakularna lampa, przypominająca wyglądem konstrukcję żeliwnych mostów. Odwracając sytuację – nowoczesny i prosty stół w jadalni ozdobić możemy kryształowym żyrandolem w stylu pałacowym, bądź zupełnie klasyczną w kształcie (a modną w kolorystyce) prostą lampą z klasycznym abażurem w kolorze złota bądź miedzi (bądź wyłącznie miedzianym wnętrzem).