Błyskotliwe oświetlenie: lampy w kolorach złota, miedzi i metalu

2014-10-22 21:33

Kluczowa rola oświetlenia salonu i jadalni nie podlega dyskusji. Obudowy lamp i kinkietów w kolorach złota i miedzi to gorące trendy tej jesieni! Połyskujące ciepłymi pryzmatami refleksy i odbicia ciepłego światła żarówki w miedziano-złotych oprawach lamp i kinkietów dają wrażenie iście dekadenckiej atmosfery uwspółcześnionego stylu la belle epoque!

Gra przeciwieństw w aranżacji wnętrz to trop, którym warto podążać. Szczególnie w oświetleniu salonu czy jadalni (pomieszczeń z definicji reprezentacyjnych) połączenie zimnego metalu oprawy lampy z ciepłym światłem wibrującym z żarówki daje spektakularne efekty!

Lampy w kolorach miedzi i złota: gorące trendy jesieni!

Obudowy lamp i kinkietów w kolorach złota i miedzi to gorące trendy tej jesieni! Połyskujące ciepłymi pryzmatami refleksy i odbicia ciepłego światła żarówki w metalowych oprawach lamp i kinkietów dają wrażenie iście dekadenckiej atmosfery uwspółcześnionej wersji belle epoque. Wysmakowana elegancja oświetlenia z nutką artyzmu przełamuje sztywne formy i zasady aranżacji salonu i jadalni. Zabawa pryzmatami i świetlnymi refleksami, czyni wnętrze mniej formalnym. W klasyczne formy ponadczasowych projektów lamp i kinkietów wprowadzono jedynie nowy materiał – metal. Tak przełamana współczesnym projektowaniem klasyka pozostawia miejsce na swobodną i nieskrępowaną interpretację przestrzeni.

Oświetlenie salonu: aranżacja światłem

Szczęśliwie coraz bardziej otwieramy się na łączenie ze sobą różnych trendów i przedmiotów wyposażenia. Odchodzimy od „zestawów wypoczynkowych” i kinkietów „do kompletu z żyrandolem”. Łącząc ze sobą różne elementy oświetlenia salonu również zyskujemy swoistą przestrzenność i ciekawe efekty budujące nastrój i klimat wnętrza. I tak wybierając spektakularną lampę sufitową, zawieszoną nad stołem bądź kanapą, pozostałe ściany doświetlić możemy multiplikując kinkiety w zupełnie innym kształcie, ale o wspólnym z centralną lampą mianowniku (np. odcień obudowy, kształt bądź materiał, z którego wykonana jest obudowa). Zawieszenie kilku jednakowych kinkietów w nieregularnym układzie na jednej ze ścian da najlepsze efekty, jeśli wybierzemy modele o organicznej, nieregularnej formie. Ważne jest również by wybierając oświetlenie salonu pamiętać o zasadzie równowagi: tam, gdzie w aranżacji dzieje się dużo (np. w górnej części pomieszczenia, tam gdzie wisi spektakularna lampa czy żyrandol), po przeciwnej dziać się musi odpowiednio mniej (np. w dolnej partii, tam gdzie podłoga i dywan). Im bardziej dekoracyjne i spektakularne w efekcie oświetlenia lampy, tym ich otoczenie winno być odpowiednio spokojne i stonowane. Dobrym rozwiązaniem „klimatotwórczym” we wnętrzu salonu czy jadalni, jest funkcja ściemniacza, dzięki któremu możemy regulować natężenie światła w górnym i bocznym oświetleniu.

Lampy a styl wnętrza

Coraz częściej spotykamy się z definicją „oświetlenia dedykowanego do danego stylu wnętrza”. I choć faktycznie masywne i ociężałe lampy fabryczne kojarzą nam się ze stylem holenderskim, a listwy z  ruchomym oświetleniem LED z wnętrzami stylowych loftów, to jednak umiejętna zabawa stylami w obrębie jednego wnętrza może przynieść zupełnie nową i nie mniej atrakcyjną jakość aranżacji. I tak jadalnia z zabytkowym, masywnym, orzechowym stołem na profilowanych nogach znakomicie wyglądać będzie w świetlistej oprawie nowoczesnej lampy, wyglądem zbliżonej do zmiętego złotka po cukierku. Również skrajna stylistycznie, a pasująca do estetyki stylowego stołu w jadalni, będzie lampa konstrukcyjna – choć inspirowana formą klasycznego żyrandola, to zbudowana z metalowych prętów spektakularna lampa, przypominająca wyglądem konstrukcję żeliwnych mostów. Odwracając sytuację – nowoczesny i prosty stół w jadalni ozdobić możemy kryształowym żyrandolem w stylu pałacowym, bądź zupełnie klasyczną w kształcie (a modną w kolorystyce) prostą lampą z klasycznym abażurem w kolorze złota bądź miedzi (bądź wyłącznie miedzianym wnętrzem).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021