Powrót ciemnego drewna. Będzie lekko i intrygująco

2017-09-15 17:53

Moda w aranżacji wnętrz nie lubi stagnacji. Cały czas ewoluuje. Teraz obserwujemy jak ciemne drewno znowu zaczyna zastępować jasne. Dodaje salonom, sypialniom i kuchniom stylowej elegancji i tajemniczej głębi. Ciemne drewno lubi towarzystwo aksamitów w głębokich kolorach kamieni szlachetnych i mosiądzu.

Moda, także ta dotycząca aranżacji wnętrz, zatoczyła kolejne koło. Po latach panowania stylu skandynawskiego z białymi ścianami, jasnym drewnem i podłogami coraz częściej w trendach i katalogach wiodących firm widzimy ciemne podłogi, meble oraz okładziny ścienne. Zaczęło się całkiem niewinnie od dodatków: desek do krojenia z ciemnego drewna, skrzynek na doniczki z ziołami, misek na przekąski, czy świeczników. Teraz ciemne drewno powraca na parkiet, okładziny ścienne w formie paneli i boazerii oraz meble. Ciemny odcień egzotycznych gatunków drewna świetnie uzupełnia modne odcienie zieleni butelkowej i szmaragdowej, granatu oraz bordo. Modne dotąd złoto, pasujące do pasteli, ustępuje teraz nieco ciemniejszemu mosiądzowi.

Czytaj też: zieleń w kuchni

Ciemne drewno - wielki powrót w nowej formie

Ciemne drewno w mieszkaniu zawsze stanowi mocny akcent. Decydując się na modne nowinki, zwłaszcza podłogę stanowiącą element bazowy aranżacji, weźmy pod uwagę wielkość mieszkania oraz ilość światła dziennego wpadającego do domu. Chodzi o to, by wnętrza nie starciły na lekkości i nie stały się przytłaczające. Nie wracamy także do egzotycznych gatunków drewna w czerwono – brązowym wybarwieniu. Wybieramy, naturalne, szlachetne, chłodne brązy orzecha amerykańskiego oraz przyciemnione pod wpływem obróbki termicznej drewno dębowe, bukowe czy akacjowe, pochodzące z naszej strefy klimatycznej.

Ciemne drewno powrót
Autor: materiały prasowe Nordal

Dark Nordic - skandynawski design w ciemnych barwach

Styl skandynawski, kojarzony dotąd z bielą i jasnymi kolorami drewna, teraz stał się otywarty na ciemne kolory. Wykształcił się trend określany mianem Dark Nordic. Charakteryzuje się on nadal lekkimi formami mebli ale w zdecydowanie ciemniejszym wydaniu. Wprowadzamy więc do wnętrz wyraziste granaty, bordo, zielenie i brązy. Pojawiają się one na ścianach, tapicerkach mebli i dodatkach. Są świetnym tłem dla mebli wykonanych z ciemnego drewna.

Ciemne drewno powrót
Autor: materiały prasowe Gubi

Ciemne drewno i skandynawska lekkość

Ciemno drewno pojawia się nie tylko na parkietach ale także na charakterystycznych dla wnętrz klasycznych boazeriach i panelach ściennych. Ciemne są drzwi wewnętrzne, stoły i stoliki kawowe. Ciemne kolory, a więc i drewno powracają także do aranżacji kuchni. Brązowe fronty szafek kuchennych, czarne AGD i matowe antracytowe lub czarne cienkie blaty kuchenne, grubosci zaledwie 12-20 mm, stanowią intrygujące kompozycje. Istotą nowego trendu jest to, że mimo ciemnych barw aranżacje nadal zachowują skandynawską lekkość.

Czytaj też: Ciemne podłogi drewniane w mieszkaniu