Wąska sypialnia – aranżacja. Jak urządzić wąską sypialnię?

2022-01-27 10:35

Wąska sypialnia to wyzwanie aranżacyjne dla projektanta. Przekonajmy się, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni oraz jak za pomocą prostych trików wnętrzarskich optycznie skrócić wymiary i skorygować proporcje pomieszczenia, nazywanego sypialnią typu wagon.

Wąska sypialnia w bloku

Jeszcze do niedawna przepisy (§ 94 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określały minimalną szerokość w świetle ścian pomieszczeń dla budynków wielorodzinnych. Dla sypialni przewidzianej dla jednej osoby była to szerokość 2,2 m; natomiast dla sypialni dwuosobowej – 2,7 m. W 2019 roku ten zapis rozporządzenia został usunięty. Równocześnie wprowadzona została minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosząca 25 m2.

Rynek pierwotny oferuje obecnie wiele mieszkań o małej powierzchni, mikroapartamentów, mieszkań typu studio, kawalerek, w których sypialnia stanowi jedynie wyodrębnioną strefę funkcjonalną. Z drugiej strony inwestorzy w mieszkaniach na rynku wtórnym, aby pozyskać dodatkową przestrzeń, decydują się na zamianę funkcji pomieszczeń. Dotychczasowa kuchnia w bloku staje się często dodatkową, wąską sypialnią, natomiast największy pokój poszerzony o sąsiedni (poprzez wyburzenie ściany działowej) pełni niekiedy funkcję salonu z aneksem kuchennym.

..  Mała sypialnia – jak ją urządzić? >>>

Wąska sypialnia – barwne inspiracje

W wąskiej sypialni warto stosować jasne barwy rozświetlające i optycznie powiększające przestrzeń. W pomieszczeniu tym sprawdzą się modne w tym sezonie pastelowe odcienie farb – miętowa szarość, błękit, pudrowy róż. Ściana pomalowana na ciemniejszy kolor sprawia wrażenie bardziej oddalonej. Możemy to wykorzystać, aby optycznie skorygować proporcje rzutu wąskiej, a przy tym długiej sypialni. Dłuższa ściana – stanowiąca na przykład zagłówek łóżka, dekorowana wzorzystą tapetą będzie sprawiać iluzję głębi.

Wąska sypialnia: aranżacje i strefowanie

Jedną z podstawowych zasad stosowanych we wnętrzach jest strefowanie. Podział na strefy jest konieczny wówczas, gdy jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji równocześnie. W przypadku sypialni – oprócz oczywistej funkcji spania – mogą być to przechowywanie pościeli, odzieży (garderoba) czy dodatkowo: łóżeczka małego dziecka. Aby wydzielić te funkcje w wąskiej sypialni, warto wprowadzić pionowe podziały na ścianie, na przykład za pomocą dwóch wzorów tapet albo kolorów farb. Ciekawym pomysłem jest stworzenie barwnego pasa tej samej szerokości na równoległych ścianach i suficie. Dzięki temu „odcięciu” wąska sypialnia nie będzie sprawiać wrażenia tunelu. Dodatkowym meblem, który może znaleźć się w sypialni, jest toaletka. Może mieć ona formę tradycyjnej konsoli wspartej na kątowniku mocowanym do ściany i dwóch lub czterech stylizowanych nogach. Ustawienie jej w pobliżu okna (najlepiej bokiem) zapewnia prawidłowy dostęp światła.

..  Aranżujemy sypialnię w bloku >>>

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Wymiary większości wąskich sypialni umożliwiają wypróbowanie kilku rozwiązań aranżacyjnych i wybór konkretnego, dostosowanego do naszych potrzeb. W przypadku okna znajdującego się na krótszej ścianie, najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia, dwuosobowe łóżko możemy ustawić bokiem do okna. Dłuższa ściana sypialni stanowi wówczas powierzchnię do utworzenia modnego zagłówka – z paneli tapicerowanych albo pikowanego. Przeciwległa ściana może służyć do zawieszenia galerii obrazów. Takie rozwiązanie ma swoje wady – zbyt mała odległość od łóżka do ściany uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów, jednak zdaniem wielu obecność kina domowego w sypialni jest nieprawidłowa. W przypadku bardzo wąskiej sypialni zaproponowane ustawienie łóżka może utrudniać użytkowanie. Gdy dwuosobowe łóżko zajmuje całą szerokość sypialni, osoba, która zajmuje dalsze miejsce w łóżku, nie ma do niego swobodnego dojścia.

..  Jak wydzielić i urządzić aneks sypialny? >>>

Jak urządzić wąską sypialnię?

Drugie rozwiązanie (możliwe w przypadku niektórych wąskich sypialni) to ustawienie łóżka równolegle do dłuższej ściany. Stawiając łóżko na tle okna, pozbawiamy się możliwości stworzenia zagłówka. Zamiast niego układamy na przykład trzy rzędy poduszek – najbliżej wezgłowia dwie poduszki do spania, następnie poduszki dekoracyjne. Wzdłużne ustawienie łóżka w wąskiej sypialni umożliwia symetryczne ustawienie dwóch stolików nocnych. Jeśli brakuje na nie przestrzeni, możemy zdecydować się na zastąpienie ich wąską półką dekoracyjną, a stołowe lampki nocne zamieniamy na wiszące kinkiety.

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022