Wąska sypialnia – aranżacja. Jak urządzić wąską sypialnię?

2019-10-07 12:23 Remigiusz Łangowski

Wąska sypialnia to wyzwanie aranżacyjne dla projektanta. Przekonajmy się, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni oraz jak za pomocą prostych trików wnętrzarskich optycznie skrócić wymiary i skorygować proporcje pomieszczenia, nazywanego sypialnią typu wagon.

Wąska sypialnia w bloku

Jeszcze do niedawna przepisy (§ 94 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określały minimalną szerokość w świetle ścian pomieszczeń dla budynków wielorodzinnych. Dla sypialni przewidzianej dla jednej osoby była to szerokość 2,2 m; natomiast dla sypialni dwuosobowej – 2,7 m. W 2019 roku ten zapis rozporządzenia został usunięty. Równocześnie wprowadzona została minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosząca 25 m2.

Rynek pierwotny oferuje obecnie wiele mieszkań o małej powierzchni, mikroapartamentów, mieszkań typu studio, kawalerek, w których sypialnia stanowi jedynie wyodrębnioną strefę funkcjonalną. Z drugiej strony inwestorzy w mieszkaniach na rynku wtórnym, aby pozyskać dodatkową przestrzeń, decydują się na zamianę funkcji pomieszczeń. Dotychczasowa kuchnia w bloku staje się często dodatkową, wąską sypialnią, natomiast największy pokój poszerzony o sąsiedni (poprzez wyburzenie ściany działowej) pełni niekiedy funkcję salonu z aneksem kuchennym.

..  Mała sypialnia – jak ją urządzić? >>>

Wąska sypialnia – barwne inspiracje

W wąskiej sypialni warto stosować jasne barwy rozświetlające i optycznie powiększające przestrzeń. W pomieszczeniu tym sprawdzą się modne w tym sezonie pastelowe odcienie farb – miętowa szarość, błękit, pudrowy róż. Ściana pomalowana na ciemniejszy kolor sprawia wrażenie bardziej oddalonej. Możemy to wykorzystać, aby optycznie skorygować proporcje rzutu wąskiej, a przy tym długiej sypialni. Dłuższa ściana – stanowiąca na przykład zagłówek łóżka, dekorowana wzorzystą tapetą będzie sprawiać iluzję głębi.

Wąska sypialnia: aranżacje i strefowanie

Jedną z podstawowych zasad stosowanych we wnętrzach jest strefowanie. Podział na strefy jest konieczny wówczas, gdy jedno pomieszczenie musi pełnić kilka funkcji równocześnie. W przypadku sypialni – oprócz oczywistej funkcji spania – mogą być to przechowywanie pościeli, odzieży (garderoba) czy dodatkowo: łóżeczka małego dziecka. Aby wydzielić te funkcje w wąskiej sypialni, warto wprowadzić pionowe podziały na ścianie, na przykład za pomocą dwóch wzorów tapet albo kolorów farb. Ciekawym pomysłem jest stworzenie barwnego pasa tej samej szerokości na równoległych ścianach i suficie. Dzięki temu „odcięciu” wąska sypialnia nie będzie sprawiać wrażenia tunelu. Dodatkowym meblem, który może znaleźć się w sypialni, jest toaletka. Może mieć ona formę tradycyjnej konsoli wspartej na kątowniku mocowanym do ściany i dwóch lub czterech stylizowanych nogach. Ustawienie jej w pobliżu okna (najlepiej bokiem) zapewnia prawidłowy dostęp światła.

..  Aranżujemy sypialnię w bloku >>>

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni?

Wymiary większości wąskich sypialni umożliwiają wypróbowanie kilku rozwiązań aranżacyjnych i wybór konkretnego, dostosowanego do naszych potrzeb. W przypadku okna znajdującego się na krótszej ścianie, najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia, dwuosobowe łóżko możemy ustawić bokiem do okna. Dłuższa ściana sypialni stanowi wówczas powierzchnię do utworzenia modnego zagłówka – z paneli tapicerowanych albo pikowanego. Przeciwległa ściana może służyć do zawieszenia galerii obrazów. Takie rozwiązanie ma swoje wady – zbyt mała odległość od łóżka do ściany uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów, jednak zdaniem wielu obecność kina domowego w sypialni jest nieprawidłowa. W przypadku bardzo wąskiej sypialni zaproponowane ustawienie łóżka może utrudniać użytkowanie. Gdy dwuosobowe łóżko zajmuje całą szerokość sypialni, osoba, która zajmuje dalsze miejsce w łóżku, nie ma do niego swobodnego dojścia.

..  Jak wydzielić i urządzić aneks sypialny? >>>

Jak urządzić wąską sypialnię?

Drugie rozwiązanie (możliwe w przypadku niektórych wąskich sypialni) to ustawienie łóżka równolegle do dłuższej ściany. Stawiając łóżko na tle okna, pozbawiamy się możliwości stworzenia zagłówka. Zamiast niego układamy na przykład trzy rzędy poduszek – najbliżej wezgłowia dwie poduszki do spania, następnie poduszki dekoracyjne. Wzdłużne ustawienie łóżka w wąskiej sypialni umożliwia symetryczne ustawienie dwóch stolików nocnych. Jeśli brakuje na nie przestrzeni, możemy zdecydować się na zastąpienie ich wąską półką dekoracyjną, a stołowe lampki nocne zamieniamy na wiszące kinkiety.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021