Toaletka: jak wybrać dobrą? Aranżacja i oświetlenie toaletki nie tylko w sypialni

2019-09-19 18:21

Toaletka jest meblem wyjątkowo lubianym przez kobiety. To przy niej można się szykować i do pracy, i do wielkiej gali. Stąd pytanie o wielkiej wadze: jaką toaletkę wybrać? Odpowiedź przynosi nasz poradnik. Radzimy też, jak zaaranżować ten mebel w pokoju oraz jakie oświetlenie do toaletki będzie najlepsze.

Spis treści

 1. Krótka historia toaletki
 2. Toaletka w komplecie z innymi meblami
 3. Toaletka, która się wyróżnia
 4. Niestandardowe pomysły na toaletkę
 5. Toaletka w sypialni czy w łazience?
 6. Jak oświetlić toaletkę?

Toaletka kojarzy się z przyjemnym  luksusem i stanowi marzenie wielu kobiet. To przy niej, codziennie rano i przed wielkim wyjściem, można poprawiać urodę. Toaletka jest niewielkim, zgrabnym meblem i zmieści się nawet w małej sypialni. Możemy ją także zaaranżować w łazience. Oprócz samego mebla potrzebne będzie dobre oświetlenie (naturalne i sztuczne) oraz wygodne krzesło lub miękki taboret. 

Krótka historia toaletki

Toaletka, mebel najczęściej sypialniany, na przestrzeni wieków przechodziła wiele metamorfoz. Jako element wyposażenia typowo kobiecych buduarów służyła do przechowywania pomad, perfum i akcesoriów do pielęgnacji urody. Z czasem toaletka zyskała na wyposażeniu lustro. Owalne, wysokie i przechylne umożliwiało ogląd pełnej sylwetki pod różnymi kątami. Angielskie lustra przechylne w toaletkach charakteryzowała dodatkowo możliwość regulowania wysokości za pomocą bloku i przeciwwagi w postaci ołowianych ciężarków (tzw. horse dressing glass).

Lustra przechylne w toaletkach były rozwiązaniem szczególnie popularnym w meblarstwie sypialnianym stylu art deco, którego parafrazy i różne odmiany odnaleźć można jeszcze w toaletkach z lat 50. XX wieku. W latach późniejszych duże lustra zostały wyparte przez mniejsze, ograniczające pole widzenia jedynie do sylwetki w pozycji siedzącej lub samej twarzy. Toaletki zaczęły wyglądać lekko i oszczędnie, z czasem coraz bardziej przypominając proste stoliki i konsolki. Ale ich urok oraz funkcja wciąż kusi – bez względu na epokę, z której się wywodzą.

Toaletka w komplecie z innymi meblami

Toaletka pochodząca z tej samej kolekcji mebli jest zawsze bezpiecznym wyborem. Możemy mieć pewność, że nie popełnimy błędu stylistycznego i wszystko będzie do siebie pasowało. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w aranżacjach sypialni w stylu klasycznym. Warto wtedy dodać jeden nieoczekiwany, nowoczesny element: lampę lub lustrzaną szkatułkę na biżuterię. Stylowe toaletki mają ważną zaletę – wyposażone są w wiele małych szufladek, które pozwalają ukryć większość kosmetyków i akcesoriów. Na blacie pozostają tylko ozdobne flakony perfum i kilka najładniejszych akcesoriów.

Dobra rada: jeśli sypialnia jest niewielkim pomieszczeniem, można się zdecydować na lustrzaną konsolkę lub stylizowaną toaletkę w lustrzanym wykończeniu. Tafle szkła optycznie powiększają wnętrze, a także odbijają otoczenie – dzięki temu dodatkowy mebel niejako „znika” w pomieszczeniu, a więc nie przytłacza go swoimi gabarytami. Oprócz tego jak kameleon „oddaje” kolorystykę i styl wnętrza.

Toaletka, która się wyróżnia

Współcześnie wygląd toaletki jest często standaryzowany. Dopasowanie kształtu i funkcji toaletki do sypialni z kompletem mebli sypialnianych sprawia, że stanowi ona część pewnej całości aranżacyjnej. Standaryzacja jednak odbiera jej indywidualny charakter. Jeśli czujemy wyjątkowość tego mebla, postawmy na mebel unikalny, wyróżniający się i będący przykładem ulubionego stylu wnętrzarskiego. Może być wręcz zupełnie różny od pozostałych mebli w sypialni lub korespondować z nimi jedynie wybranym elementem: kolorem (np. tym samym odcieniem drewna), sposobem wykończenia (błysk / mat), elementem dekoracyjnym (metalowe okucia na nóżkach). Toaletka rządzi się swoimi prawami, dlatego też do jej wyboru możemy podejść z większą swobodą i fantazją.

Niestandardowe pomysły na toaletkę

Toaletka nie potrzebuje wiele miejsca. Wystarczy tyle, ile zajmuje przeciętna komoda, plus dodatkowe miejsce na siedzisko – taboret, lekkie krzesło lub puf.

 • Na tle nowoczesnego łóżka z tapicerowanym zagłówkiem świetnie wygląda toaletka w stylu retro lub vintage.
 • Toaletką, która nie jest elementem kompletu, może być mebel o zupełnie innym przeznaczeniu: minibiurko lub konsola, które umieszczamy w salonie lub w holu. Ma ona zazwyczaj wygodną wysokość stołu, jest płytka, często wyposażona w małe, ale wygodne szuflady. Wystarczy postawić na niej duże lustro i zaaranżować oświetlenie.
 • Pomysł na toaletkę dla minimalistek? Wąski blat i dwie podstawy (tzw. kozły), kupione np. w sklepie z artykułami do wnętrz. Zamiast kozłów można wykorzystać szynowy stelaż.
 • Ciekawą toaletką może okazać się tafla szkła na dwóch stosach ulubionych czasopism – długo zbierana kolekcja zyska konkretne przeznaczenie!
 • Funkcję toaletki może też pełnić zwykła półka, montowana na niewidocznych wspornikach wpuszczanych w ścianę.

..  Toaletka do sypialni: 20 pomysłów na toaletki w różnym stylu >>>

Oświetlenie toaletki w sypialni
Autor: Bernard Białorucki

Toaletka w sypialni czy w łazience?

Wszystko zależy od tego, gdzie jest miejsce na toaletkę, a także od możliwości dobrego oświetlenia. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie toaletki w sąsiedztwie okna, tak by dzienny makijaż wykonywać przy świetle naturalnym. Jest to możliwe i w sypialni, i w łazience. Toaletka zaaranżowana w łazience, na blacie z umywalką, jest równie wygodnym rozwiązaniem, pod warunkiem że wystarcza miejsca na kosmetyki i drobiazgi. Można tu korzystać z dużego lustra przy umywalce i dodatkowego mniejszego lusterka do makijażu (powiększającego lub z wbudowanym oświetleniem) postawionego na blacie. Jeśli o toaletce na blacie łazienkowym pomyślimy jeszcze na etapie projektowania, łatwiej będzie wygospodarować miejsce do siedzenia.

Warto wiedzieć: blat, w którym montuje się umywalkę, jest najczęściej odporny na wszelkie zabrudzenia z kosmetyków, tak więc tusz do rzęs lub płynny fluid go nie uszkodzi.

Toaletka w sypialni to już zdecydowanie bardziej tradycyjne rozwiązanie. Ustawiona niedaleko okna zyska dostęp do światła dziennego. Możemy też brać przykład z rozwiązań hotelowych i toaletką aranżować jako przedłużenie komody lub małego biurka.

Jak oświetlić toaletkę?

Podczas robienia makijażu bardzo ważne jest właściwe oświetlenie twarzy. Powinno być symetryczne. Najlepiej wzorować się na garderobach artystów – tam dookoła lustra umieszczone są żarówki dające równomiernie rozproszone światło. Ważna jest też barwa światła – jak najbardziej zbliżona do światła dziennego, nie za zimna (niebieska) i nie za ciepła (zbyt żółta). Jako oświetlenie toaletki nie sprawdzają się żarówki energooszczędne emitujące zimne światło – podkreślają wszystkie zaczerwienienia i zmieniają kolory – łatwo więc popełnić błąd. Poza tym zanim osiągnie właściwą barwę i natężenie, kończymy makijaż… Jako oświetlenie toaletki najbardziej sprawdzają się żarówki LED o ciepłej barwie (informacja o barwie światła jest podana na opakowaniach żarówek) i halogeny.

..  Wybieramy lampę do makijażu >>>