Hol: jaką ma mieć wielkość? 10 ładnych aranżacji holu

2019-01-15 14:57

Hol to pierwsze pomieszczenie, które nas wita po wejściu do domu. Czy hol powinien być duży i przestronny? A może mały, ale funkcjonalny? Przeczytaj porady i zobacz ładne aranżacje holu w galerii.

Wielkość holu przede wszystkim zależy od wielkości domu i powiązanych z holem pomieszczeń oraz usytuowania schodów. Można przyjąć, że w domu o powierzchni 100-150 m2 funkcjonalny hol będzie miał powierzchnię około 8 m2 (na przykład prostokąt o wymiarach 3,5 x 2,5 m). Pozwoli ona na swobodne przywitanie się kilku osób, zmianę okryć, schowanie ubrań w szafie do zabudowy lub garderobie, przechowywanie podręcznych rzeczy.

Hol: mały czy duży?

W domu większym – 200-225 m2 – hol może mieć 12 m2 i więcej. To jednak tylko orientacyjne wielkości. Optymalna powierzchnia holu zależy bowiem od tego, jak jest zaprojektowana strefa dzienna, czy hol jest jej częścią oraz od wielkości i funkcji przedsionka. W małych domach hol bywa otwarty na pokój dzienny lub jadalnię, które użyczają mu przestrzeni, kiedy jest to potrzebne. Czasem funkcję holu przejmuje duży i jasny przedsionek, wtedy właściwy hol może być niemal częścią pokoju dziennego.

..  Jak urządzić przedpokój w bloku? >>>

Reprezentacyjny hol musi być duży i nie będzie to rozrzutność, jeśli dzięki temu stanie się atrakcyjnym miejscem dla domowników i ich gości. Uzasadnieniem większej powierzchni holu jest potrzeba wyeksponowania schodów lub jego  niestandardowa wysokość. Wielkość holu determinuje też liczba wejść i drzwi. Jeżeli każdy z tych otworów zajmie prawie metr szerokości, to ile metrów z obwodu ścian pozostanie na sprzęty czy szafy? Pamiętajmy przy tym, że drzwi nie powinny być rozmieszczone byle jak i nie mogą wypadać w narożach pomieszczeń, bo będą one nieustawne. Zwykle hol jest bardziej funkcjonalny, jeżeli ma regularny plan i jest położony centralnie względem najważniejszych pomieszczeń.

Inspiracja: przyjemny hol w stylu kolonialnym

Wbrew pozorom meble do przedpokoju i dodatki przy wejściu do salonu nie są ani antykami, ani pamiątkami z podróży, lecz nowo zakupionymi przedmiotami stylizowanymi na stare. Lustro w drewnianej pozłacanej ramie to prezent od ojca właścicielki (sam je zaprojektował i wykonał), a odbicie wnętrza w dużym lustrze „podwoiło” przestrzeń. Stolik-konsola stał się poręcznym miejscem na klucze i inne podręczne bibeloty. Oryginalne siedzisko i efektowny duży zegar nawiązują stylem do charakteru całego mieszkania.

Hol w domu: pomysły na aranżację holu

Nie masz pomysłu na aranżację holu w domu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz mnóstwo podpowiedzi, jak urządzić hol w domu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021