Przedpokój w bloku: jak urządzić? Aranżacja przedpokoju w bloku - porady i zdjęcia

2019-01-15 13:37

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego przedpokój w bloku urządź z taką samą starannością jak salon. Jednak estetyka przedpokoju nie może brać góry nad wygodą. Hole nawiązujące stylem do reszty mieszkania powinny być też praktyczne. Radzimy, jak wygodnie urządzić przedpokój w bloku, i pokazujemy ciekawe aranżacje.

Spis treści

  1. Aranżacja przedpokoju w bloku
  2. Meble wielofunkcyjne do przedpokoju w bloku
  3. Jak powiększyć przedpokój w bloku?
  4. Przedpokój w bloku w stylu skandynawskim
  5. Praktyczna i solidna podłoga w przedpokoju
  6. Pomysły na przedpokój w bloku: galerie

Aranżacja przedpokoju w bloku

Nasze przedpokoje w bloku zazwyczaj są małe, nieustawne i ciemne, ale to nie znaczy, że nie można z każdego wnętrza zrobić perełki. Podstawowe elementy wyposażenia przedpokoju to szafa, wieszak, siedzisko, szafka na obuwie i lustro. Urządzając przedpokój w bloku, dobierz wielkość szafy do metrażu pomieszczenia - zbyt duża zagraci wnętrze. Spróbuj także wybrać meble o podwójnej funkcji, np. puf ze schowkiem czy ławeczkę ze skrzynią - sprawdzą się w małym przedpokoju. Niewysoka (ok. 80 cm) szafka na buty może służyć jako konsola. Jeśli powiesisz nad nią lustro, od razu masz ładny kącik w przedpokoju. Jako dodatkowe schowki niezastąpione są wszelkiego rodzaju kosze i pudła. Żeby zaoszczędzić miejsce, ustaw je na szafie i półkach. Zainstaluj dwie lampy: wiszącą, która wypełni wnętrze rozproszonym światłem, oraz kinkiet nad lustrem. Podłoga powinna być łatwa do zmywania. Zastosuj płytki, wykładzinę elastyczną lub lakierowane drewno. Dobrym rozwiązaniem jest też mały dywanik lub chodnik.

..  Oświetlenie przedpokoju krok po kroku – porady i zdjęcia >>>

Meble wielofunkcyjne do przedpokoju w bloku

W miniwnętrzu sprawdzą się meble wielofunkcyjne, na których można przysiąść, np. skrzynia z poduchami, puf ze schowkiem. Albo półka-siedzisko we wnęce czy straponten – krzesełko składane montowane na ścianie (jak w poczekalniach). Ten ostatni kupisz plastikowy, drewniany, z oparciem lub bez niego, a nawet z gazetownikiem. Typ kołków z wkrętami do zamocowania wiszącego siedziska dopasuj do rodzaju ściany. Do płyt z gips-kartonu, wiórowych, cegły dziurawki stosuje się wkręty z kołkami, tzw. molly. Do lekkich odmian betonu komórkowego użyj wkrętów z kołkami metalowymi, do ścian pełnych – kołków uniwersalnych. Długość oraz grubość wkrętów i kołków zależy od ich obciążenia.

Jak powiększyć przedpokój w bloku?

Dość trudno jest powiększyć mały przedpokój. Można go włączyć np. do salonu, gdy układ wnętrz i ścian na to pozwala. Ale nie jest to najlepsze rozwiązanie i warto spróbować innych sposobów. Po pierwsze, nie zagracaj przedpokoju, po drugie, chowaj buty i odzież, po trzecie, stosuj triki optyczne, które sprawią, że mały przedpokój wyda ci się bardziej przestronny. Wybierz jasne kolory ścian (farba czy tapeta - to obojętne), a wnętrze niech będzie dobrze oświetlone kilkoma lampami. Duże lustro optycznie powiększy i rozświetli przedpokój.

..  Jak wybierać tapety do przedpokoju? >>>

Dobra rada: lustro w przedpokoju może nam służyć nie tylko do przeglądania się w nim. Na rynku dostępne są modele wyposażone w półki, relingi, wieszaki, regały, magnesy na notatki, świeczniki, zegary, stojaki na kwiaty lub wazony. Pod ich powierzchnią czasami kryje się oświetlenie, grzejnik albo nawet supercienki ekran LCD, pełniący funkcję platformy multimedialnej Smart TV.

Przedpokój w bloku w stylu skandynawskim

Czasem nie chcesz zbyt dużo inwestować w urządzenie przedpokoju. Albo mieszkanie jest wynajęte, albo jesteś u siebie, ale jeszcze na dorobku... To nie znaczy, że zgodzisz się na bylejakość czy rozwiązanie przypadkowe. Postaw w przedpokoju na minimalizm, ale nie zimny i ascetyczny, bez koloru i wzorów. Niech w przedpokoju będzie skromnie, lecz wesoło i wcale nie brzydko. Możesz do przedpokoju wybrać lekko stylizowane sprzęty, bo mają uniwersalny charakter - gdy zapragniesz zmian, można je przemalować, dorobić drzwiczki, przykręcić więcej haczyków na odzież.

Praktyczna i solidna podłoga w przedpokoju

Chcesz mieć płytki na podłodze? Do przedpokoju wybierz te o wysokiej klasie ścieralności – IV lub nawet V. Weź też pod uwagę twardość płytek, najlepsza to 6–8 w skali Mosha (informacje znajdziesz w specyfikacji produktu). Powinny być również antypoślizgowe, choćby z delikatną fakturą. Marzysz o marmurze? Pamiętaj, że wymaga regularnej impregnacji, bo łatwo się plami.

Panele laminowane wybierz o grubości minimum 8-10 mm, klasie ścieralności AC4 albo nawet AC5 i klasie użyteczności 22 bądź 23. Deski warstwowe? Najlepiej zabezpieczone fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzonego promieniami UV, z górną warstwą z twardych gatunków drewna: egzotycznego czy rodzimego dębu.

Pomysły na przedpokój w bloku: galerie

Jak urządzić przedpokój w bloku? Skorzystaj z naszych inspiracji i zajrzyj do galerii, w których znajdziesz wiele pomysłów na aranżację przedpokoju w bloku.