Lusterka kosmetyczne. Wybieramy lusterko do makijażu

2019-06-19 14:17 Danuta Awolusi
Lusterka kosmetyczne
Autor: GettyImages Lusterko i inne akcesoria do makijażu

Lusterko do makijażu to żaden luksus, lecz bardziej potrzeba każdej kobiety, która niemal codziennie wykonuje makijaż. Jego wybór jest istotny, bo decyduje o jakości makijażu i komforcie pracy. Jeżeli nie wiecie, czym wyróżniają się lusterka kosmetyczne i w co zainwestować, przeczytajcie nasz poradnik i przekonajcie się, co najlepiej sprawdzi się w domowym studiu wizażu.

Lusterko kosmetyczne i lustro do makijażu – czym różni się od klasycznego lustra?

Z technicznego punktu widzenia lustro to lustro. W praktyce jednak lustra łazienkowe nie zawsze nadają się do wykonania makijażu. Przede wszystkim jeżeli pomiędzy nami a lustrem znajduje się umywalka, trudno będzie się zbliżyć do tafli (często korzystamy wówczas z lusterek dołączonych do kosmetyków). Dodatkowo lustro w łazience lub przedpokoju trudno doświetlić w taki sposób, aby nadawało się do wykonania perfekcyjnego makijażu. Jakie wobec tego są najważniejsze cechy lusterka do makijażu?

  • Powinno być poręczne lub mieć możliwość dobrego oświetlenia go zewnętrzną lampą.
  • W przypadku małych lusterek – dobrze, aby miało opcję powiększającą.
  • Musi mieć odpowiednią wysokość, aby nie trzeba było się garbić w trakcie wykonywania makijażu.

Jak oświetlić lusterka kosmetyczne?

To kluczowa sprawa – barwa żarówki musi być neutralna, a więc powinna jak najlepiej imitować światło dzienne. Szukajmy koloru w przedziale od 4000 do 5500 K. W przeciwnym razie intensywność makijażu zostanie przekłamana. Trudno również dostrzec, czy na przykład podkład został odpowiednio rozprowadzony. Zbyt ciepła lub zbyt zimna barwa światła będzie również zniekształcała kolory kosmetyków.

..  Wybieramy lampę do makijażu >>>

Lusterka kosmetyczne
Autor: mat. pras. Meraki Dwa poręczne lusterka pozwalające sprawniej wykonać makijaż w łazience

Rodzaje lusterek i luster do makijażu

Ze względu na kształt i wielkość wyróżniamy:

Lusterka stołowe – do kupienia w każdej drogerii. Do wyboru nieco większe i te zupełnie małe, które możemy z łatwością zabrać ze sobą w podroż. Najczęściej tylne lustro ma warstwę powiększającą. Koszt takiego lusterka to kilkadziesiąt złotych.

Lustro ścienne – możemy powiesić je nad stołem lub nad toaletką. Jeżeli nie posiada swojego oświetlenia, trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie lamp.

Toaletka z lustrem – wygodna, choć nie najtańsza opcja. Marzenie każdej miłośniczki makijażu, bo piękna toaletka to bardzo komfortowe miejsce do robienia makijażu na każdą okazję. Lustro w toaletce może mieć własne oświetlenie lub nie.

Lusterko kosmetyczne ozdobne – to najczęściej lusterka stołowe lub te najbardziej tradycyjne, które trzymamy w dłoni (przydatne podczas tuszowania rzęs lub malowania ust). Wyróżniają się zdobieniami, kolorem oraz rodzajem materiału, z jakiego wykonana jest podstawa (np. bambus). Lustra w ozdobnych, bogato zdobionych ramach świetnie nadadzą się do pomieszczeń klasycznych, w stylu glamour lub vintage.

Lusterko z wysięgnikiem – dobra opcja, jeżeli malujemy się przy lustrze w łazience. Dzięki dodatkowemu lusterku można z łatwością wykonać trudniejsze partie makijażu.

Ze względu na rodzaj podświetlenia lusterka kosmetyczne można podzielić na:

Lusterka kosmetyczne LED – często lusterka stołowe lub duże lustra kosmetyczne mają wbudowane oświetlenie LED, zazwyczaj wokół tarczy. Koliste oświetlenie pozwala wykonać perfekcyjny makijaż. Lusterka stołowe są zasilane bateriami, a duże lustra (wiszące lub zamontowane w toaletce) podłączamy do prądu. Żarówki LED są energooszczędne i działają kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Lustro do makijażu z żarówkami – kojarzone najczęściej z garderobami gwiazd. Tymczasem każda z nas może mieć coś takiego w domu! Tego typu lustro ma zazwyczaj większe gabaryty i kosztuje od kilkuset złotych wzwyż. Zależnie od wielkości będzie miało kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt żarówek LED. Lustro możemy kupić oddzielnie, ale bez problemu dostaniemy je również w zestawie z toaletką. To wygodna opcja, bo łatwo wymienić żarówkę (choć świecą one nieprzerwanie kilkadziesiąt tysięcy godzin), a do tego lustro z oświetleniem do makijażu elegancko prezentuje się na przykład w sypialni.

W jaki sposób oświetlić lustro do makijażu, które nie ma wmontowanych lamp? Najlepiej kupić lampki z wysięgnikiem i zamontować je po bokach lustra. Twarz powinna być równomiernie zalana światłem w taki sposób, aby nie pojawiały się cienie.

Gdzie zamontować lub postawić lusterko do makijażu?

Lusterko ścienne najlepiej zawiesić nad toaletką, komodą lub konsolą – a więc w miejscu, gdzie istnieje możliwość rozłożenia kosmetyków i swobodnego sięgania po każdy z nich. Świetnie, jeżeli dane miejsce jest na stałe zaplanowane jako swoiste domowe studio wizażu, tak aby nie trzeba było za każdym razem wszystkiego rozkładać.

Niewielkie lusterko stołowe najlepiej postawić tam, gdzie mamy dostęp do światła dziennego. Usiądźmy wygodnie, przy stole lub stoliku, by mieć jak największy komfort!