Blat łazienkowy - jaki blat pod umywalkę wybrać?

2017-10-24 14:05 Iza Wielgus
Blat łazienkowy
Autor: materiały prasowe Ferro Na zdjęciu: bateria umywalkowa stojąca nablatowa Espacio oraz wieszak na ręcznik podwójny Grace

Blat łazienkowy z prawdziwego drewna wygląda wyjątkowo. Dodaje pomieszczeniu ciepłego charakteru. Marzysz o takim blacie pod umywalkę, ale boisz się, czy przetrwa częsty kontakt z wodą? Dowiedz się, jaki zlew łazienkowy i jaki blat do łazienki wybrać.

Ciężka umywalka musi mieć solidny blat łazienkowy! Można go wykonać z polakierowanej płyty MDF (i zabezpieczyć ją na obrzeżach taśmą PCV/ABS). Droższym rozwiązaniem jest blat kompozytowy, to materiał przypominający kamień. Można także zrobić go z karton-gipsu (odpowiedniego do łazienek) lub płyty OSB obłożonej kafelkami. W takim wypadku przyda się stelaż, zwłaszcza jeśli umywalka jest ciężka. A jeżeli drewno, to do łazienki najlepiej egzotyczne. Wilgoć i zmiany temperatury panujące w łazience wymagają zastoswania odpowiedniego gatunku drewna na blat łazienkowy oraz odpowiedniej jego konserwacji. Najlepiej warunki panujące w łazience znosi drewno stabilne i odporne na zagrzybienie.

Wybór drewna na blat łazienkowy

Z dostępnych na rynku gatunków drewna łazienkowe warunki najlepiej znoszą odmiany egzotyczne (tek, iroko, merbau, doussie i padouk), bogate w naturalne oleje. W kontakcie z wilgocią drewno klejone wykazuje się większą odpornością na wypaczenia od litego. Jeśli chodzi o to ostatnie, ciekawym pomysłem jest wykorzystanie charakterystycznego, porowatego drewna odzyskowego, zakonserwowanego wiekiem oraz odpowiednio impregnowanego.

..  Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ >>>

Lakierowanie blatu pod umywalkę

Do drewnianego blatu pod umywalkę stosuje się lakiery elastyczne – poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Warstwa lakieru ułatwia konserwację i utrzymanie w czystości. Lakier jednak dość szybko się przeciera, jest też mało odporny na wysoką temperaturę. Przed lakierowaniem gatunków egzotycznych wymagany jest podkład neutralizujący olejki eteryczne.

Olejowanie drewnianego blatu łazienkowego

Olej do drewna wnika znacznie głębiej w pielęgnowaną powierzchnię (przy olejowaniu na gorąco nawet na 5 mm). Impregnując drewno olejem, zachowujemy jego naturalną fakturę. Blaty olejowane mogą ciemnieć.

Jakie umywalki na blaty do łazienki?

Zapytaliśmy eksperta z firmy Roca, na co zwrócić uwagę, kupując umywalki stawiane na blat. Projektowanie łazienek wymaga wyboru odpowiedniej ceramiki łazienkowej. Bardzo modne są umywalki nablatowe. Kupując taką umywalkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy ma otwór na baterię, czy nie. Zdarzały się przypadki, że klient kupił umywalkę bez otworu i chciał go sobie własnoręcznie wywiercić. Efekt? Nieudany projekt łazienki i zniszczona ceramika. A mógł tego uniknąć, bo duża część modeli umywalek produkowana jest w dwóch wersjach: umywalki z otworem - do baterii mocowanych na umywalce, i bez otworu – wtedy odpowiednia jest bateria podtynkowa lub instalowana na blacie. Wiele umywalek jest projektowanych tak, że można je zarówno powiesić, mocując do ściany, jak i postawić na blacie. I tu uwaga - większość tych umywalek jest z tyłu nieszkliwiona. Trzeba o tym pamiętać podczas projektowania łazienki. Nie jest to problemem, gdy taką umywalkę postawimy na blacie i dosuniemy do ściany. Ale jeśli w naszej aranżacji łazienki będzie stała w pewnym oddaleniu od ściany i do tego powiesimy za nią duże lustro, może się w nim odbijać matowy tył, co popsuje wystrój łazienki.

..  Blat kuchenny – jaki wybrać? 10 inspiracji >>>

Na czym postawić zlew łazienkowy?

Umywalki można montować na szafce. Taka szafkę kup razem z umywalką - producent mebli łazienkowych gwarantuje, że wszystko będzie do siebie pasowało, a użyte materiały są odpowiednie do łazienki. W razie problemów możesz złożyć reklamację. Jeśli lubisz rozwiązania niestandardowe, możesz postawić umywalkę np. na starej szafce. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu jej przed wilgocią, np. wodoodpornym lakierem. Możesz też wymienić blat. Innym rozwiązaniem jest blat pod umywalkę. Jeśli chcesz postawić umywalkę na podwieszanym blacie, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest ściana w łazience. Jeśli została wymurowana, wystarczą odpowiednio długie kołki, jeżeli jest zrobiona z bloczków ceramicznych, warto dokupić stelaż montażowy.

Wystrój łazienki: GALERIE ZDJĘĆ