Metamorfoza sypialni tanim kosztem. Mała sypialnia - inspiracje

2024-01-12 17:00

Jak ożywić wnętrze sypialni? Wybraliśmy pomysły na szybkie zamiany sypialni, które przeprowadzisz samodzielnie. Możesz wykorzystać je wszystkie, wybrać kilka lub tylko jeden. Efekt i tak gwarantowany!

Spis treści

  1. Zagłówek tapicerowany
  2. Jakim kolorem pomalować ściany w sypialni?
  3. Tapeta, fototapeta do sypialni
  4. Co do sypialni: panele czy wykładzina?
  5. Pomysł na szafki nocne
  6. Jakie powinny być lampki nocne?
  7. Czym pomalować meble w sypialni?
  8. Dodatki do sypialni
  9. Łóżko na podeście z szufladami
  10. Toaletka lub lustro stojące

Jak zrobić efektowny, ale szybki i tani remont sypialni? Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Malowanie ścian, nietypowe szafki nocne czy nowy zagłówek łóżka będą kosztowały tyle, ile materiały użyte do ich zrobienia lub… nic – jeśli do metamorfozy zmienisz przeznaczenie przedmiotów, które już masz w domu.

Bezwzględu na wielkość sypialni łóżko jest zawsze najważniejszym i najbardziej wyeksponowanym meblem, dlatego zmiana jednego z jego elementów będzie najbardziej widoczna. Pozostałe pomysły dotyczą ścian, podłogi, mniejszych mebli i dekoracji. Starannie zaplanuj kolejność prac, uwzględniając budżet poszczególnych etapów metamorfozy – i do dzieła!

Zagłówek tapicerowany

Łóżko jest najważniejszym elementem aranżacji sypialni. Zazwyczaj jest też największym meblem w tym na ogół małym pomieszczeniu. Zadbaj więc, by było to twoje wymarzone łóżko. Ładne i wygodne. Jeśli podobają ci się modne łóżka tapicerowane, ale gotowe są zbyt drogie, pokuś się o samodzielne wykonanie zagłówka. Łatwiejsze będzie zrobienie małych elementów i połączenie ich na ścianie.

Przeczytaj także: Co na ścianę za łóżkiem? Pomysły na ściany w sypialni - 19 pięknych zdjęć

Jeśli masz wprawę w tapicerowaniu, możesz zrobić jeden duży zagłówek. O ramę łóżka się martw, może nią być najprostszy stelaż na nóżkach – i tak będzie niewidoczny, zasłonięty pościelą i narzutami. Możesz też łatwo przerobić starą drewnianą ramę łóżka – obciąć wysoki zagłówek, a pozostałą część pomalować farbą kredową w kolorze nowego, tapicerowanego zagłówka.

Jeśli lubisz styl industrialny albo loftowy, szybkim i niedrogim rozwiązaniem będzie łóżko zrobione z palet. 

Zagłówek tapicerowany
Autor: serwis prasowy marki Górna Półka

Jakim kolorem pomalować ściany w sypialni?

Kolor ścian może zarówno być tylko tłem dla aranżacji wnętrza, jak i grać w niej pierwsze skrzypce. Neutralny czy bardzo jasny stanie się kompozycyjną bazą; wyrazisty czy bardzo nasycony – nada całości charakterystyczny rys. Wybór koloru to kwestia zarówno gustu, jak i potrzeb.

Przed malowaniem sypialni warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsze jest dla nas wieczorne wyciszenie wśród delikatnych, czy poranny zastrzyk energii od intensywnych kolorów. 

Tapeta, fototapeta do sypialni

Położenie tapety lub fototapety, niekoniecznie za łóżkiem, jest już działaniem nieco bardziej wymagającym niż malowanie ścian, ale i tę pracę możesz wykonać samodzielnie. W zależności od stylu aranżacji i wielkości wzoru możesz położyć tapety na wszystkich ścianach lub tylko na jednej. Efekt dekoracyjny będzie wyraźny i natychmiastowy.

Co do sypialni: panele czy wykładzina?

Najszybciej i najtaniej podłogę w sypialni odnowisz, kładąc wykładzinę dywanową. Możesz nią zastąpić starą wykładzinę tego samego rodzaju albo przykryć zniszczony parkiet lub panele. Bardzo puszysta wykładzina wprowadzi do sypialni znamię luksusu. Taka o grubym splocie ociepli wnętrze i nada mu rys hygge. Zwłaszcza jeśli sypialnia jest połączona z garderobą lub łazienką.

Inną opcją są panele – drewniane lub winylowe, cichsze i cieplejsze w dotyku niż drewniane lub laminowane.

Przeczytaj także: Jak urządzić sypialnię? Jaka sypialnia jest modna? Przytulna sypialnia - inspiracje

Pomysł na szafki nocne

Dobrym pomysłem na odświeżenie wyglądu sypialni są nowe szafki nocne. Nie musisz inwestować w meble prosto ze sklepu. Najciekawiej wyglądają dwa różne elementy (niekoniecznie meble!) ustawione symetrycznie względem łóżka. Mogą to być dwie niskie drabinki, pomalowane  w różnych kolorach, dwa krzesła lub taborety, skrzynki po owocach – przedmioty zależą od stylu, w którym chcesz urządzić sypialnię.

Jakie powinny być lampki nocne?

Czasem w sypialni brakuje lampek nocnych. Z różnych powodów. Na szczęście łatwo zlikwidować tę niedogodność. Podobnie jak z szafkami nocnymi lampki nie muszą być identyczne.

Jedna może podłogowa, druga stołowa – wtedy dobrze, żeby pochodziły z tej samej kolekcji. Jeśli lubisz styl industrialny i nie przeszkadzają ci widoczne na ścianie przewody, możesz przymocować lampki do ściany, z luźno puszczonymi w dół przewodami z włącznikami.

Metamorfoaz sypialni
Autor: Getty Images

Czym pomalować meble w sypialni?

Jeśli meble w sypialni są w dobrym stanie, ale znudził ci się ich kolor – pomaluj je farbami kredowymi. Przemalowanie mebli to szansa na naprawdę spektakularny efekt, tani i natychmiastowy. A jeśli zdecydujesz się pomalować fronty szafy wnękowej w kolorze ściany – sprawisz, że szafa zniknie, a mała sypialnia optycznie stanie się znacznie większa.

Dodatki do sypialni

Zasłony, rolety okienne, narzuta, poduszki czy dywaniki przy łóżku to detale, które wymieniać najłatwiej. Możesz to nawet robić  sezonowo, wraz ze zmieniającymi się porami roku i świętami. Pamiętaj – nie wszystkie tkaniny muszą być identyczne; wystrój sypialni nawet zyska, gdy tkaniny będą różne, choć skoordynowane.

Pamiętaj więc, by coś je wyraźnie ze sobą łączyło – wzór lub kolory. Dobra rada dla początkujących dekoratorów własnych wnętrz: nie popełnisz błędu, jeśli tkaniny będą pochodziły z tej samej kolekcji. 

Łóżko na podeście z szufladami

Jeśli w sypialni brakuje ci miejsca do przechowywania, zwłaszcza ubrań, możesz pod łóżkiem zbudować podest z pojemnymi szufladami. Uporządkują przestrzeń sypialni na co dzień, bo schowasz w nich rzeczy rzadko wykorzystywane lub używane sezonowo, sprzęt sportowy (narty) albo dodatkową pościel.

Toaletka lub lustro stojące

Jeśli masz miejsce w sypialni, wstaw do niej toaletkę lub lustro stojące. Takie niewielkie meble zawsze ożywiają aranżacje, lustro dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń. Co istotne, toaletka lub lustro mogą być w zupełnie innym stylu niż pozostałe elementy aranżacji.

Kontrastujący element kompozycji ożywi całość, o ile ograniczymy się do jednego, maksymalnie dwóch obiektów stylistycznie odrębnych. Jeśli dołożysz ich więcej, aranżacja będzie wyglądała na przypadkową zbieraninę mebli.

Toalteka w sypialni
Autor: Zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozinska Projekt: Izabela Switalska/Hello From Home.

Zobacz: Mała sypialnia. Nowoczesna, w stylu boho, skandynawskim, z kolorem