Sofa w stylu skandynawskim a wnętrza z Północy

Źródłem inspiracji dla twórców mebli skandynawskich były od wieków motywy sztuki ludowej i regionalnej krajów nordyckich (Danii, Norwegii, Szwecji, Islandii i niekiedy także Finlandii). Skandynawskie wnętrza domów niejednokrotnie stawały w opozycji do tego, co na zewnątrz. Surowy, chłodny i nieprzyjazny klimat środowiska naturalnego sprawiał, że niejednokrotnie dużo uwagi poświęcano wnętrzu budynku. Aranżowano je w sposób przytulny i ciepły. Koce, poduszki, tapicerki sof skandynawskich wykonane były z miękkich tkanin, a krzesła i stoły z naturalnego drewna. Ważnym elementem skupiającym domowników był ogień. Duża powierzchnia przeszkleń umożliwiała dostateczne doświetlenie pomieszczeń północnym słońcem, wnętrza pomalowane na biało sprawiały zaś wrażenie większych.

Sofy skandynawskie – ikony designu

Zaangażowanie skandynawskich architektów i projektantów przyczyniło się do powstania wielu znanych mebli, których charakterystyczna forma bywa współcześnie wielokrotnie powielana przez liczne sieci meblowe. Ich podstawą była prostota i wysoka funkcjonalność powiązana ściśle z ergonomią. Przykładem mebla w stylu skandynawskim jest fotel i sofa Swan (ang. łabędź) projektu duńskiego architekta Arne Jacobsena. Meble Swan o krzywoliniowej, zaokrąglonej formie zostały zaprojektowane w 1958 roku dla recepcji i lobby hotelu SAS Royal w Kopenhadze.

O tym, że historia skandynawskiego designu jest wciąż żywa i pisana na nowo, świadczą współczesne projekty. Doskonałym przykładem jest sofa BOB Thomasa Bernstranda i Stefana Borseliusa, w której moduły o szerokości zaledwie 26 cm umożliwiają tworzenie innowacyjnej formy sofy – szytej na miarę i dopasowanej do każdego wnętrza oraz zakrętu w pomieszczeniu.

..  Granatowa sofa: to jest na topie! >>>

Sofy skandynawskie – szare czy barwne?

Skandynawskie sofy kojarzą się najczęściej z achromatyczną tonacją barw – zwłaszcza bieli i szarości. W rzeczywistości to o wiele szersza, subtelna paleta barwna, w skład której wchodzą neutralne beże i zgaszone barwy ziemi, jasne i chłodne pastele – pudrowy róż, spokojny błękit, miętowy turkus. W ostatnim czasie możemy zaobserwować modę na sofy skandynawskie w kolorach: granatowym, ciemnej butelkowej zieleni oraz musztardowego żółtego. Wszystkie te barwy współgrają ze stylem mid-century modern, stylem retro i vintage.

Sofy skandynawskie – forma i detal

Sofy skandynawskie wyposażone są najczęściej w cztery nogi meblowe (dłuższe modele mogą mieć ich więcej), które dodają sofie wizualnej lekkości, są także praktyczne – pod meblem zmieści się niski pojemnik, umożliwione jest sprzątanie pod nim oraz łatwiejsze jego przenoszenie. Nogi najczęściej zwężają się ku dołowi i są odchylone na boki, występują w kolorze naturalnego drewna. To nawiązanie do duńskiego wzornictwa meblarskiego, w którym wyroby z drewna nie były bielone. Tego rodzaju detal możemy dostrzec również w polskich komodach i fotelach z okresu PRL. Drugim charakterystycznym elementem jest forma mebla – najczęściej prosta, zgeometryzowana, choć występują również sofy obłe, biomorficzne, o organicznych i zaokrąglonych kształtach. Szycia i pikowania występują na przykład na oparciu albo poduchach, ale nie są elementem dominującym jak chociażby w sofach chesterfield.

Sofy skandynawskie dostępne są również jako meble rozkładane – z funkcją spania. Do salonów o większej powierzchni dobrym rozwiązaniem jest narożna sofa skandynawska, która pomieści większą liczbę gości oraz umożliwi widok na dwie prostopadłe względem siebie ściany – na przykład z kominkiem oraz z kinem domowym.

..  Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>