Granatowa sofa – salonowy hit. Co wybrać? Przegląd rozwiązań

2020-01-22 14:38

Kolory podlegają trendom wnętrzarskim. W ostatnim czasie do łask wróciły ciemne, głębokie barwy. Pomimo że wiele osób stara się ich unikać (wybierając na przykład bezpieczne i sprawdzone skandynawskie beże, biele i szarości), ciemne kolory kreują równocześnie atmosferę przytulności oraz tajemnicy. Nadają wnętrzu głębię, sprawiają, że nie jest ono banalne. Tak jest też w przypadku modnego granatu, który króluje nie tylko na ścianach, ale również tapicerkach mebli wypoczynkowych. Granatowa sofa to wnętrzarski hit, który może zagościć w niejednym salonie.

Spis treści

  1. Kolor granatowy na sofie
  2. Granatowa sofa – porady aranżacyjne
  3. Granatowa sofa w salonie
  4. Sofa granatowa welurowa

Kolor granatowy na sofie

Granat to elegancki i dostojny kolor z klasycznej palety barw. Bywa nazywany „nową czernią”, choć pojęcie to przypisywano już wcześniej również szarości czy brązom. Granat dodaje powagi, jest niezwykle formalną barwą, która wprowadza wysoki kontrast z karnacją skóry – stąd jego wszechobecność w kolorystyce garniturów (zwłaszcza w odcieniu navy blue). Kolor granatowy był popularny w meblarstwie wcześniejszych epok, jest chętnie łączony ze złotem i bielą, niesie skojarzenie z luksusem.

Granatowa sofa – porady aranżacyjne

Granatowe sofy to szeroki wybór mebli tapicerowanych, które różnią się formą, jakością wykonania, rodzajem zastosowanej tkaniny, odcieniem granatu. Sofa w kolorze głębi morskiej toni (naval) albo granatu nocnego nieba harmonizować będzie z licznymi barwami świata natury – od turkusu poprzez koral aż do ciemnej, tropikalnej zieleni. Oranże i barwy fluo w postaci dodatków – na przykład limonkowych poduszek – rozjaśnią granatową sofę; metaliczne akcenty – jak złote frędzle, srebrne kabriolowe nogi w stylu Ludwika XV dodadzą natomiast szyku i elegancji. Granatowa sofa doskonale sprawdzi się w salonie urządzonym w stylu hampton, glamour oraz marynistycznym. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest rozwiązanie monochromatyczne – granatowa sofa na tle nieco jaśniejszej, ale również granatowej boazerii angielskiej. Tego rodzaju granatowy total look sprawdzi się w intensywnie doświetlonym pomieszczeniu, w małych pokojach efekt ten będzie zbyt przytłaczający.

..  Modna żółta sofa – porady aranżacyjne >>>

Granatowa sofa w salonie

Granatowa sofa może przybrać również organiczną albo morficzną formę krzywoliniową – na przykład kształt nerki, fasolki czy muszli. Taki mebel może posłużyć nam do wyznaczania stref w dużym pomieszczeniu, dzieląc chociażby salon na część jadalnianą i wypoczynkową. Wówczas gdy „plecy” granatowej sofy są estetycznie wykończone za pomocą tkaniny obiciowej, mebel może znajdować się nawet na środku pomieszczenia i być widoczny ze wszystkich stron. W dużym salonie sprawdzi się granatowa sofa w formie narożnika – mebel ten zajmuje sporo miejsca, ale kąt wyznaczony przez jego siedziska umożliwia skierowanie użytkownika na widok zarówno kina domowego, jak i kominka – znajdujących się na dwóch prostopadłych do siebie ścianach.

Sofa granatowa welurowa

Granatowa sofa welurowa to odpowiedź na dwa zasadnicze pytania odnośnie do najmodniejszej barwy i tkaniny stosowanej we wnętrzach. Połączenie tych dwóch stanowi aranżacyjne must have. Kupując granatową sofę, zwróćmy uwagę na dbałość o detal. Przeszycia, pikowane elementy (jak w granatowych sofach chesterfield) albo skośne nóżki zwężające się ku dołowi (charakterystyczne dla modeli retro, vintage) to ciekawe elementy, które nadają charakterystyczne cechy temu meblowi wypoczynkowemu. Za najtańszą, a zarazem najmniejszą dwuosobową sofę granatową (która przypomina mebel nieco szerszy od fotela) zapłacimy od 600 zł wzwyż, popularne modele to wydatek rzędu 1500-2000 zł, więcej kosztują granatowe sofy narożnikowe oraz designerskie granatowe sofy – tutaj górna granica cenowa właściwie nie istnieje.

..  Wybieramy sofę z funkcją spania >>>

Sofa do salonu. Jakie rozmiary i funkcje powinna mieć sofa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE