Boazeria angielska: czym się wyróżnia? Inspiracje i podpowiedzi aranżacyjne

2019-07-08 14:04

Boazeria angielska cieszy się coraz większą popularnością. Jest praktyczna, pasuje do większości pomieszczeń, wspaniale podkreśla charakter wnętrza. Stanowi eleganckie wykończenie aranżacji mieszkania.

Spis treści

  1. Co to jest boazeria angielska?
  2. Co odróżnia boazerię angielską od zwykłej boazerii?
  3. Z czego wykonuje się boazerię angielską?
  4. O czym warto pamiętać, decydując się na boazerię angielską?
  5. Na czym polega montaż boazerii angielskiej?
  6. Ile kosztuje boazeria angielska?

Boazeria angielska (z ang. wainscot) to rozwiązanie niezwykle efektowne, a jednocześnie niedrogie. W szybki sposób jest w stanie odmienić każde wnętrze, dodając mu smaku. Co warto wiedzieć o boazerii angielskiej?

Co to jest boazeria angielska?

Boazeria angielska (z ang. wainscot) to panel ścienny, który montuje się do określonej wysokości na ścianie (np. 100 cm, licząc od podłogi). To praktyczne rozwiązanie, które pozwala uchronić ścianę od zabrudzeń w mocno eksploatowanych pomieszczeniach (np. w salonie, jadalni, korytarzu czy pokoju dziecięcym).

Jednocześnie jest ono bardzo stylowe – dodaje pomieszczeniom sznytu, podkreślając elegancki charakter wnętrza. Z tego powodu świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour, nowojorskich czy angielskich, wypełnionych eleganckimi meblami, kryształowymi żyrandolami i pięknymi tkaninami.

..  Jak odnowić boazerię? Poradnik DIY >>>

Co odróżnia boazerię angielską od zwykłej boazerii?

Boazeria angielska składa się z białych paneli ściennych (lub montowanych na ścianie listew, które „udają” duże panele). Może przypominać kasetony lub duże płyty z wklęsłym albo wypukłym wypełnieniem. Montuje się ją do określonej wysokości na ścianie, z reguły około 1 m.

Zwykła boazeria to deski przybite do ściany, od podłogi aż po sufit (choć w pokojach dziecięcych i sypialniach coraz częściej montuje się boazerię z desek tylko do wysokości ok. 100 cm, czyli lamperię, która stanowi piękną ozdobę wnętrza). Tradycyjnie boazeria jest drewniana, natomiast we wnętrzach w stylu skandynawskim czy prowansalskim często maluje się ją na biało lub na inny kolor.

Z czego wykonuje się boazerię angielską?

Boazerię angielską można kupić w gotowych panelach wykonanych z drewna, płyty MDF, sklejki lub polistyrenu. Taki materiał jest już odpowiednio zaimpregnowany i polakierowany, co ma zwiększyć jego odporność na działanie czynników zewnętrznych (obijanie meblami lub zabawkami, uderzenia, brud, kurz).

..  Nowoczesna boazeria – czym się wyróżnia? >>>

O czym warto pamiętać, decydując się na boazerię angielską?

Typowa boazeria angielska zawiera eleganckie żłobienia, w których tkwi największy urok tego rozwiązania. Jeśli planujecie położyć boazerię angielską w swoim wnętrzu, pamiętajcie o tym, że:

  • W żłobieniach szybko gromadzi się kurz, dlatego biała boazeria wymaga częstego sprzątania. Jest ona jednak łatwa w utrzymaniu czystości – wystarczy przecierać ją wilgotną szmatką.
  • Biała boazeria angielska powinna być dopasowana do innych elementów wnętrza: drzwi, listew, podłóg (dobrze wygląda przy podłogach drewnianych).
  • Boazeria musi pasować również do aranżacji wnętrza (nie sprawdzi się np. w domu rustykalnym czy w lofcie).

Boazerii angielskiej nie poleca się do pomieszczeń, w których jest duża wilgotność powietrza (np. łazienek). Jeśli jednak kupimy panele odpowiednio zaimpregnowane i nie będziemy narażać ich na kontakt z wodą, możemy zaryzykować i położyć boazerię angielską w łazience. Należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia (dobrze jest po prostu mieć w nim okno).

Na czym polega montaż boazerii angielskiej?

Boazeria angielska składa się z gotowych paneli ściennych, listew i cokołów. Montuje się ją za pomocą kleju lub wkrętów. Trzeba jednak pamiętać, że boazeria angielska najlepiej wygląda na prostych ścianach. W przypadku nierównych czy krzywych ścian położenie tego typu paneli może być niemożliwe.

Ile kosztuje boazeria angielska?

Cena za metr paneli waha się od 100 złotych do nawet 1200 złotych. Uzależniona jest od rodzaju materiału – najdroższe i najtrwalsze są panele dębowe.

Boazeria z płyty MDF wyróżnia się jednak stosunkowo dobrą jakością. Zwykle jest polakierowana i odporna na uszkodzenia. Będzie dobrym wyborem do pokoju dziecka, gdzie wystrój zmienia się zwykle co kilka lat wraz z dorastaniem malucha. Boazeria angielska drewniana sprawdzi się zaś w eleganckim salonie.

..  Drewno na ścianie w sypialni – pomysł na naturalny wystrój >>>