Kupiła go kilka miesięcy przed śmiercią, ale nie zdążyła urządzić. Zaglądamy do domu Marilyn Monroe

2022-08-12 10:20

Swój pierwszy dom Marilyn Monroe kupiła kilka miesięcy przed śmiercią. Tragiczny wypadek nie pozwolił aktorce dokończyć aranżowania wnętrz swojej uroczej hacjendy w cichym zakątku Los Angeles. Zobacz, jak mieszkała jedna z największych gwiazd Hollywood.

dom marilyn monroe
Autor: wikipedia.org, TopTenRealEstateDeals.com

Spis treści

  1. Dom Marilyn Monroe w Los Angeles
  2. Jak urządziła swój dom Marilyn Monroe?

Dom Marilyn Monroe w Los Angeles

Parterowa posiadłość o powierzchni 244 metrów kwadratowych, którą Marilyn Monroe kupiła w lutym 1962 znajduje się przy 12305 Fifth Helena Drive w Brentwood, dzielnicy Los Angeles. Hacjenda ulokowana jest w cichej okolicy, daleko od zgiełku miasta i ciekawskich spojrzeń.

Dom w kształcie litery L składa się z 4 sypialni, trzech łazienek, kuchni, przestronnego ogrodu z basenem i niewielkim sadem z drzewkami cytrusowymi, a także oddzielnego domku dla gości.

Nad jego wejściem znajduje się napis po łacinie „Cursum Perficio”, który można przetłumaczyć jako „Zakończyłem swoją podróż”. Nie jest do końca pewne, czy napis pojawił się jeszcze za życia Marilyn, czy dodali go późniejsi właściciele.

dom marilyn monroe
Autor: TopTenRealEstateDeals.com Dom Marilyn Monroe, stan obecny

Zaraz po zakupie, Marilyn Monroe z wielką radością podjęła się aranżacji wnętrz swojego nowego domu. W ramach wywiadu dla magazynu Life na kilka tygodni przed śmiercią (opublikowany już po), gwiazda zaprosiła do swojej posiadłości dziennikarza.

- Był to pierwszy dom, który miała zupełnie na własność. Widać było, że przebywanie w nim sprawia jej ogromną radość. - pisał.

dom marilyn monroe
Autor: wikipedia.org Dom Marilyn Monroe, zdjęcie z lat 90.

Dziennikarz wspomniał również o podróży do Meksyku, podczas której Marilyn wyszukiwała lokalne meble, rękodzieła i tekstylia, którymi planowała udekorować swój dom. Wiadomo, że z Meksyku przywiozła ręcznie malowane kolorowe kafelki, które do dziś zdobią wnętrze domu, a także drewniany stolik kawowy.

- Marilyn pokazała mi każdy pokój w swoim nowym domu. Większość pomieszczeń była wciąż pusta lub częściowo wykończona. Z wielkim entuzjazmem opisywała każdą sofę, każdy stolik, każdą komodę – gdzie je ustawi i co jest w nich wyjątkowego – pisał dalej dziennikarz Life.

Widać, że Marilyn z ogromną radością podchodziła do aranżacji swojego domowego azylu. Niestety, nagła śmierć 4 sierpnia 1962 roku, nie pozwoliła jej ani dokończyć dekorowania wnętrz, ani w pełni się nimi nacieszyć.

dom marilyn monroe
Autor: TopTenRealEstateDeals.com Dom Marilyn Monroe, stan obecny

Jak urządziła swój dom Marilyn Monroe?

Na podstawie nielicznych fotografii z domu w Los Angeles, a także poprzednich apartamentów, w których mieszkała Marilyn Monroe (m.in. w Nowym Jorku) można wywnioskować, w jakich wnętrzach aktorka czuła się najlepiej.

Marilyn Monroe znana była ze swojego zamiłowania do bieli. Nie dziwi więc, że większość ścian, a także mebli w jej domu była biała. Co ciekawe, ostatni czek, jaki podpisała aktorka na kilka tygodni przed śmiercią był właśnie na białą komodę! Niestety, mebel nigdy nie został dostarczony…

Zamiłowanie do bieli nie oznaczało, że wnętrza w domu Marilyn Monroe były całkowicie pozbawione kolorów. Wręcz przeciwnie! Gwiazda uwielbiała mocne plamy barwne – w jej kalifornijskim salonie znalazła swoje miejsce ogromna czerwona kanapa.

dom marilyn monroe
Autor: TopTenRealEstateDeals.com Dom Marilyn Monroe, stan obecny

Łączenie stylów również nie było aktorce obce. W domu w Los Angeles styl meksykański połączyła z ówczesnymi nowoczesnymi rozwiązaniami oraz pojedynczymi meblami z epoki (m.in. wyścielane zieloną tkaniną krzesło Chippendale).

Marilyn Monroe znana była ze swojego zamiłowania do sztuki. W swojej kolekcji miała m.in. rzeźbę Rodina. Aktorka ceniła sobie także prace takich artystów jak Picasso, El Greco czy Francisco Goya.

*

Po śmierci aktorki dom co jakiś czas zmieniał właścicieli. Ostatni raz został sprzedany w 2017 roku anonimowemu inwestorowi za ponad 7 milionów dolarów.

dom marilyn monroe
Autor: wikipedia.org, TopTenRealEstateDeals.com
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE