Jak ochłodzić mieszkanie? 8 sposobów, by przetrwać upał we wnętrzu

2022-06-22 12:02

Podczas upałów nasze mieszkania potrafią w ułamku sekundy zamienić się w tropikalną saunę. Szybko nagrzewające się wnętrza to problem, z którym możemy sobie poradzić i to bez kupowania klimatyzacji za kilka tysięcy złotych. Jak to zrobić? Oto 8 sposobów, by ochłodzić mieszkanie i nie dać się upałom!

Mieszkanie
Autor: www.pexels.com

Spis treści

  1. Dlaczego w mieszkaniu jest gorąco?
  2. GALERIA ZDJĘĆ: Piękny apartament w stylu Hampton
  3. Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Sprawdzone sposoby
  4. GALERIE ZDJĘĆ: aranżacje wnętrz na lato w różnych stylach

Dlaczego w mieszkaniu jest gorąco?

Najczęściej przyczyną szybko nagrzewających się mieszkań jest nieodpowiednia termoizolacja budynku. Źle uszczelnione mury szybko przyjmują ciepło i jeszcze szybciej je oddają, w efekcie zimą musimy dodatkowo dogrzewać mieszkanie, a latem musimy walczyć z upałem we własnych czterech ścianach.

W przypadku domów jednorodzinnych poprawa termoizolacji to sprawa dość prosta. Niestety, mieszkańcy bloków mają trudniej, ponieważ zgodę na docieplenie budynku musi wydać zarząd wspólnoty.

Innym powodem, dla którego wnętrza tak szybko się nagrzewają są okna. Starsze modele o wysokim współczynniku przenikania ciepła latem odpowiadają za podwyższoną temperaturę w pomieszczeniu, a zimą za chłód. Jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalny komfort cieplny, warto zainwestować w energooszczędne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zapewniają one dobrą izolacyjność cieplną, dzięki czemu latem pomieszczenia nie nagrzewają się tak szybko, a zimą ciepło nie „ucieka” przez okna.

Trzecim, często pomijanym czynnikiem, który wpływa na nagrzewanie się mieszkań są niedrożne kratki wentylacyjne. Zatkane kanały wentylacyjne mogą przyczyniać się do szybszego nagrzewania się pomieszczeń. Warto więc regularnie je sprawdzać i czyścić, by zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

GALERIA ZDJĘĆ: Piękny apartament w stylu Hampton

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Sprawdzone sposoby

Oczywiście, jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie mieszkania jest klimatyzacja. Niestety, jest to opcja dość kosztowna, a za dobrej jakości system klimatyzacyjny musimy zapłacić kilka a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tańszą opcją są przenośne klimatyzatory, ale one również do najtańszych nie należą. Na szczęście jest mnóstwo innych sposobów na schłodzenie pokoju czy całego mieszkania (większość z nich w pełni darmowych), które nie nadwyrężą naszego domowego budżetu. Oto 8 najskuteczniejszych:

1. Wietrz mieszkanie przez noc

Wietrzenie pomieszczenia wieczorem i zostawienie otwartego okna przez noc aż do wczesnych godzin porannych to najlepszy sposób na obniżenie temperatury w mieszkaniu. Gdy miną największe upały w ciągu dnia, warto otworzyć okna, a nawet wygenerować niewielki przeciąg. Niższe temperatury w nocy schłodzą mury, dzięki czemu kolejny upalny dzień będzie łatwiejszy do zniesienia.

2. W ciągu dnia zasłoń i zamknij okna

Otwieranie i odsłanianie okien w godzinach największych upałów jest największym błędem, jaki możemy popełnić, gdy chcemy schłodzić pomieszczenie. Owszem, warto wietrzyć mieszkanie, ale należy robić to wieczorami i w nocy, gdy największe upały mamy już za sobą. Wpuszczenie do wnętrza intensywnego światła i gorących mas powietrza sprawi, że w mgnieniu oka temperatura w mieszkaniu poszybuje w górę. Dlatego podczas upałów warto wszystkie okna zasłonić i szczelnie zamknąć. Najlepiej okna zasłonić grubą, jasną zasłoną (jasne kolory odbijają promienie słoneczne i się nie nagrzewają), żaluzjami lub grubszymi roletami przeciwsłonecznymi (wykonane są ze specjalnego podgumowanego materiału).

3. Włącz wentylator

Wentylator to prosty i niedrogi sposób na wygenerowanie chłodu w mieszkaniu. Pamiętajmy, by kupować dobrej jakości urządzenia, które nie są głośne i nie zużywają dużo prądu (są energooszczędne). Ciekawym sposobem na zwiększenie odczuwania przyjemnego chłodu jest postawienie przed wiatrakami butelek z zamrożoną wodą.

4. Nawilżaj powietrze

Upały to nic nowego, ludzkość musiała radzić sobie z nimi od setek tysięcy lat. Nasze babcie nie miały klimatyzacji ani elektrycznych wiatraków, ale z upałami radziły sobie nie gorzej niż my. Jak? Przez nawilżanie powietrza. Rozwieszając mokre ręczniki czy prześcieradła na oknach lub w różnych częściach mieszkania sprawia, że temperatura w pomieszczeniu spada, a powietrze zostaje nawilżone. Jeśli nie chcemy moczyć ręczników czy prześcieradeł, możemy wykorzystać elektryczne nawilżacze powietrza...

5. Wstaw do pokoju rośliny

...albo rośliny! Często zapominamy, że rośliny to nasi sprzymierzeńcy nie tylko w walce z toksynami w powietrzu, ale również upałami. Domowa dżungla wypełniona np. paprotkami i innymi gatunkami, które nawilżają powietrze (np. chamedora wytworna, skrzydłokwiat czy zielistka) to doskonały sposób na przyjemny mikroklimat i chłodniejsze mieszkanie!

6. Zainwestuj w dobre żaluzje i rolety zewnętrzne

Rolety i żaluzje zewnętrzne, tzw. elewacyjne są dużo bardziej skuteczne w ochronie przed upałami niż ich wewnętrzne odpowiedniki. Zazwyczaj wykonane są z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową, która jest dobrym izolatorem. W efekcie żaluzje elewacyjne doskonale zacieniają wnętrze i stanowią barierę dla ciepłego powietrza, które próbuje przedostać się do pomieszczenia. Ponadto, zimą rolety zewnętrze chronią mieszkanie przed chłodem i stratami ciepła.

7. Oklej okna folią przeciwsłoneczną

To dość nowe rozwiązanie, które często można spotkać w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Folia przeciwsłoneczna skutecznie odbija promienie słoneczne i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem, zwłaszcza gdy nakleimy ją na zewnętrzną stronę okien. Innym wariantem folii przeciwsłonecznej jest folia lustrzana, która po naklejeniu na okno zachowuje się jak lustro, odbijając promieni słoneczne.

8. Wyłącz urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz

Pracujące lub po prostu włączone do prądu sprzęty elektryczne generują swoje własne ciepło. Jeśli nie musimy w czasie największych upałów prasować, gotować czy korzystać z piekarnika – poczekajmy aż temperatura na zewnątrz spadnie.

By ochłodzić mieszkanie podczas upału wcale nie musimy uciekać się do instalowania drogiej klimatyzacji. Czasem wystarczy wiedzieć, kiedy otworzyć, a kiedy zasłonić okno, albo w jakie zasłony czy rolety zainwestować, by zapewnić sobie przyjemny chłód i cień w mieszkaniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

GALERIE ZDJĘĆ: aranżacje wnętrz na lato w różnych stylach

Żaluzje drewniane i aluminiowe. Wybór i montaż żaluzji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany