Rolety na okna czy żaluzje do okien? Wybieramy rolety do kuchni, łazienki, salonu

2019-04-23 16:31

Rolety na okna czy żaluzje do okien? Co jest ładniejsze, praktyczniejsze i bardziej modne? Wybieramy rolety na okna do kuchni, łazienki, salonu, sypialni. Nasi eksperci radzą, jakie żaluzje i rolety na okna są funkcjonalne, modne i estetyczne.

Spis treści

  1. Modne rolety na okna: dobre do kuchni, łazienki, sypialni
  2. Nowoczesne rolety na okna: rzymskie, weneckie
  3. Rolety dzień noc
  4. Rolety zdalnie sterowane
  5. Żaluzje do okien: dobry wybór?
  6. Żaluzje i rolety na okna: galeria inspiracji

Przez lata żaluzje i rolety kojarzyły się głównie z miejscami użyteczności publicznej. Dziś nie tylko chronią one przed nagrzewaniem i nasłonecznianiem się pomieszczeń, ale pełnią funkcję dekoracyjną. Ich oferta jest tak duża, że wypierają z prywatnych wnętrz tradycyjne firany. Gustowna dekoracja okna nadaje wnętrzu ciekawego charakteru i stylu. Taką rolę mogą odgrywać rolety na okna lub żaluzje. Dowiedź się od naszych ekspertów, jaką dekorację okna wybrać - żaluzje do okien czy rolety. Gdy dokonasz właściwego wyboru, ładna dekoracja okna będzie Cię cieszyć przez długi czas. Współczesne tkaniny na rolety są bardzo dobrej jakości, nie blakną, nie przepuszczają światła, imitują ekskluzywne materiały. Ba! Ich montaż umożliwia zakrywanie dowolnego miejsca w oknie (np. zakrycie dołu przy pozostawieniu nieosłoniętej góry). 

Modne rolety na okna: dobre do kuchni, łazienki, sypialni

Rolety rzymskie są obecnie jednym z najmodniejszych elementów dekoracji okna. Początkowo rolety te były stosowane jedynie w minimalistycznych wnętrzach, podkreślając ich prostotę. Obecnie zaczęto urozmaicać pomysły na rolety i jednocześnie stosować je we wszystkich wnętrzach - zarówno klasycznych, nowoczesnych, jak i nowatorskich aranżacja wnętrz. Sprawdzą się tam, gdzie szczególnie liczy się estetyka, więc śmiało możesz wybierać rolety do kuchni, salonu, sypialni.

Wybierz idealną osłonę okienną za pomocą aplikacji!
anwis

Autor: Anwis

Nie wiesz jak zaaranżować przestrzeń okna? Wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości, aplikacja mobilna Anwis Home pozwoli Ci znaleźć wymarzoną osłonę okienną bez wychodzenia z domu.

Nowoczesne rolety na okna: rzymskie, weneckie

Rolety na okna coraz częściej spotykane są w naszych domach. Dzisiaj nie są już przejawem luksusu ani nowoczesności, niekiedy bywają koniecznością i ciekawą dekoracją okna. Mamy do wyboru wiele wzorów rolet, kolorów, dodatkowych zabezpieczeń. Nieistotne, czy budujemy nowy dom, czy chcemy zamontować rolety w małym mieszkaniu, czy też w domu w starym stylu. Nietypowe okna także nie stanowią problemu, rolety pasują i dobrze się prezentują zarówno w małym oknie łazienkowym, kuchennym, czy też w dużym oknie balkonowym. Rolety można dopasować praktycznie do każdego stylu wnętrza!

Szczególnie modne są rolety rzymskie (składane w harmonijkę) lub rolety na okna weneckie (dodatkowo marszczone) - polecane do eleganckich i klasycznych wnętrz. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie przesłon wykonanych np. z koralików, wstążek czy innych elementów dekoracyjnych.

Roleta rzymska to przebój w aranżacji okna ostaniach lat. I rzeczywiście daje wiele możliwości, m.in. wyboru tkanin, które pozwalają na idealne dopasowanie rolety do wnętrza i indywidualnego gustu. Jeśli marzysz o stylu angielskim dobierz rolety w modną dwukolorową kratę. Do wnętrza w stylu skandynawskim idealnie pasować będą rolety inspirowane motywem natury.

Rolety rzymskie możemy upiększyć na wiele sposobów, dodając na przykład ciekawy obciążnik koralika, odpowiedni model zwijania rolety lub doszywki do materiału. Do tego sama faktura rolet może być naprawdę różna, bardziej, mniej zaciemniona, grubsza, cieńsza. Tkaniny rolet są bardzo istotne, sama w sobie może stanowić element dekoracyjny, nadaje ciekawy efekt gry światła i cienia.

Rolety dzień noc

Popularnością cieszą się rolety transparentne oraz typu "dzień i noc", które pozwalają na samodzielną regulację stopnia przepuszczania światła. Oba rozwiązania są proste w montażu, do wyboru mamy też wiele tkanin i kolorów. Na pewno nadadzą one wnętrzom lekkości ( w przeciwieństwie do tradycyjnych firan, które wizualnie "obciążają" aranżację). Roleta dzień noc to nowoczesny i funkcjonalny system zasłony okien, a zarazem bardzo ładny, podoba się wielu projektantom i dekoratorom. Ta roleta daje swobodne kierowanie światłem bez konieczności ich podnoszenia. To największa zaleta w nowościach kolekcji rolet. Pomysł na rolety dzień noc zadowoli nawet najbardziej wymagającą osobę.

Rolety zdalnie sterowane

Współczesne rolety i żaluzje są elektrycznie sterowane. Ustawimy je zdalnie, bez ruszania się z kanapy. Nie wymagają też takiej pielęgnacji jak dawniej. Nie brudzą się, najczęściej wykonane są z materiałów antystatycznych (nieprzyciągających kurzu).

Żaluzje do okien: dobry wybór?

Czy żaluzje do okien to już przeżytek? Na pewno w zapomnienie odeszły żaluzje aluminiowe, które są już po prostu niemodne. Nie da się ukryć, że żaluzje przeżyły już swój show i zostały zastąpione przez klasyczne i uniwersalne rolety. Żaluzje, choć chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają intymność, tworzą we wnętrzu mniej przytulny klimat niż rolety z kolorowych tkanin, które mogą być gładkie lub wzorzyste. Ale są miejsca, do których żaluzje po prostu pasują i ciężko je zastąpić roletami. Drewniane czy bambusowe żaluzje to dobry pomysł na okno w kuchni. Ociepla wnętrze, dodatkowo drewniana struktura lepiej sprawdza się w kuchennych warunkach.

Roleta stała się symbolem komfortu, zaś żaluzje kojarzą się z prostym sposobem na zasłonienie okna. Eksperci dziś lepiej oceniają rolety w dekoracji okna, ale wybór należy do Ciebie!

Żaluzje i rolety na okna: galeria inspiracji

Sprawdź, jakie pomysły na modną i nowoczesną aranżację okna z wykorzystaniem żaluzji i rolet na okna mieli architekci tych wnętrz.