Wiatrak domowy: jaki wentylator do pokoju wybrać? Porady, opinie, ceny

2019-06-11 13:44
Jaki wentylator do pokoju
Autor: mat. pras. Stadler Form Wentylator do pokoju może być też praktyczną ozdobą - jak model Otto w obudowie z drewna bambusowego

Wiatrak domowy powinien skutecznie chłodzić w upalne dni. Dobrze, jeśli wiatrak chłodzący do pokoju dodatkowo ma kilka przydatnych funkcji i cicho pracuje. Co mamy do wyboru i jaki wentylator do pokoju sprawdzi się najlepiej? Odpowiadamy na te pytania.

Przed zakupem wentylatora (czyli wiatraka domowego) warto przejrzeć kilka ofert. Do wyboru mamy urządzenia tradycyjne (okrągłe wiatraki) i kolumnowe. Wentylatory do pokoju można również podzielić na stojące (podłogowe), biurkowe oraz sufitowe.

Wiatrak domowy tradycyjny

Tradycyjny wiatrak domowy to urządzenie dobrze wszystkim znane. Zanim jeszcze upowszechniła się klimatyzacja w pomieszczeniach, właśnie w ten prosty sposób odczuwało się ulgę w upałach. Prosty wiatrak domowy to również niska cena – zwykle kilkadziesiąt złotych za mały model biurkowy. Im większy i mocniejszy, tym oczywiście kosztuje więcej.

A jak to się właściwie dzieje, że odczuwamy chłód, skoro powietrze… nie zmienia się? Mianowicie chodzi o jego obieg. Wiatrak domowy wprawia je w ruch, przez co najcieplejsze powietrze (to przy naszej skórze) ucieka i zastępowane jest tym nieco chłodniejszym.

..  Jaki klimatyzator przenośny sprawdzi się najlepiej? Poradnik zakupowy >>>

A jaki wiatrak do domu w wersji tradycyjnej będzie najlepszy? W małym pokoju tak naprawdę wystarczy wentylator biurkowy, który będziemy ze sobą przenosić. Wysoki wiatrak stojący równomiernie zaś schłodzi większą powierzchnię w pomieszczeniu. W sypialni lepiej zdecydować się na wiatrak do pokoju obracający się, tak by nie chłodzić tylko jednej strefy. Jeśli np. skierujemy strumień powietrza wyłącznie w ściśle określone miejsce (twarz, plecy, nogi), to ryzykujemy przeziębieniem!

Wiatrak domowy
Autor: agencjafree/living4media Mały wiatrak biurkowy przyda się np. w sypialni - pod warunkiem że pracuje dość cicho!

Wentylator kolumnowy – czym się wyróżnia ten wiatrak do pokoju?

Wentylator kolumnowy zamiast śmigła ma w środku kilka małych skrzydełek. Zakup wentylatora kolumnowego warto rozważyć wtedy, gdy zależy nam na oszczędności miejsca w pomieszczeniu. Ten rodzaj wentylatora wyróżnia się smukłą budową (stąd zresztą jego nazwa – przypomina kolumnę), dzięki czemu nie potrzebuje dużo przestrzeni. Zwykle ma wysokość od 40 do 100 cm. Bez problemu zmieścimy go w kącie czy w dowolnie wybranym miejscu w pokoju. Wentylatory kolumnowe prezentują się nowocześnie i estetycznie, dlatego mogą nawet odgrywać rolę praktycznych dekoracji. Jednak wadą designerskich wentylatorów tego typu jest niestety wysoka cena. W zamian zyskamy za to np. możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota.

..  Najlepsze oczyszczacze powietrza. Jaki model wybrać? >>>

Jaki wentylator do pokoju - stojący, biurkowy czy sufitowy?

Wentylatory możemy też podzielić na biurkowe (o niskiej podstawie i małej średnicy śmigła) oraz stojące, czyli podłogowe (z regulowaną wysokością stojaka – nawet do 150 cm). Stojące na pewno okażą się praktyczniejsze w bardziej przestronnych pomieszczeniach. Jeśli potrzeba wiatraka dla jednej osoby, już sporą ulgę przyniesie mały model biurkowy – może „wędrować” po domu, w miarę jak zmieniamy miejsce. Zaoszczędzimy też na rachunkach za prąd, bo oczywiście większy i mocniejszy model pobiera więcej energii.

W sklepach znajdziemy także wentylatory sufitowe – znane nam przede wszystkim z… amerykańskich filmów. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie w Polsce, a szkoda! Taki wiatrak domowy pracuje o wiele ciszej niż tradycyjny biurkowy. Ponadto może być zintegrowany z lampą – mamy więc produkt 2 w 1. Wtedy śmiało można go zamontować w centralnym punkcie pokoju, gdzie stanie się też głównym źródłem światła. Warto pamiętać, że wiatraki sufitowe domowe mają większe walory dekoracyjne niż te przemysłowe.

..  Tania moskitiera – jak ją zrobić? >>>

Wiatraki domowe
Autor: mat. prasowe MediaMarkt Poręczne wiatraki domowe firmy Sencor (z lewej) i HB (z prawej)

Wiatrak domowy: dodatkowe funkcje wentylatora chłodzącego do pokoju

Współczesne wentylatory chłodzące do pokoju mają wiele dodatkowych funkcji. Podstawową opcją jest możliwość obracania wentylatora. Dzięki temu chłodzenie nie odbywa się punktowo, a chłód roznosi się po całym pomieszczeniu. W niektórych wentylatorach można regulować prędkością obracania. Na pewno dobrze jest, żeby wentylator miał regulację stopnia chłodzenia (prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek). Pracę urządzenia możemy wtedy dostosować do swoich potrzeb i temperatury w pomieszczeniu. Jeśli w domu są małe dzieci, trzeba dopilnować, aby wentylator miał solidną osłonę i pracował cicho lub przynajmniej miał opcję przyciszania typu „sleep”.

Wiatrak domowy
Autor: agencjafree/living4media Wentylator sufitowy perfekcyjnie dopasowany do wystroju