Rekuperator do wentylacji zdecentralizowanej – poznaj zalety innowacyjnego systemu

2018-07-04 10:25

Wentylację zdecentralizowaną można bez problemu zainstalować w już istniejących domach i mieszkaniach. Wydajna, cicha, łatwa w utrzymaniu – to tylko niektóre jej zalety. Ważnym elementem systemu jest wysokiej klasy rekuperator decentralny zapewniający optymalny odzysk ciepła. Czas się mu bliżej przyjrzeć!

Dobra wentylacja stanowi absolutną konieczność w budynkach. Przepisy budowlane nakładają na budujących nowe domy obowiązek stosowania rozwiązań energooszczędnych, w tym odzysku ciepła z wentylacji. Te same regulacje pozostają w mocy również przy termomodernizacji. W przeszłości często popełniano błędy, ocieplając dom styropianem i wymieniając okna na szczelne, ale bez rozwiązania kwestii właściwej wentylacji. Często w takich mieszkaniach pojawiły się problemy z wilgocią i grzybem. Dlatego dla domów podlegających termomodernizacji firma Vasco zaproponowała nowe rozwiązanie: wentylację zdecentralizowaną.

Co to jest wentylacja zdecentralizowana?

Koncepcja jest genialna w swojej prostocie: zasysanie świeżego powietrza i odprowadzanie zużytego odbywa się za pomocą jednej jednostki wentylacyjnej. Nie ma konieczności budowy całego systemu kanałów, a mimo to możliwe jest zapewnienie optymalnej, energooszczędnej wentylacji z odzyskiwaniem ciepła! Wystarczy po prostu zamontować rekuperator do wentylacji zdecentralizowanej w wybranym miejscu. Jedyny warunek: wybrana ściana musi być ścianą zewnętrzną.

Urządzenia do wentylacji zdecentralizowanej firmy Vasco są idealne do remontów termomodernizacyjnych oraz do uzupełniania istniejących mieszkań o system wentylacyjny, którego nie mają. Rozwiązanie to pozwala właścicielom mieszkań podnieść komfort życiowy, i to w efektywny sposób – bez większego wysiłku i remontów.

Wentylacja zdecentralizowana

Autor: VASCO

Zalety wentylacji zdecentralizowanej

 • ■ W sam raz do istniejących mieszkań i termomodernizacji
 • ■ Wysoka wydajność wentylacji
 • ■ Brak konieczności wykonania instalacji z kanałów wentylacyjnych
 • ■ Łatwy montaż – bez prac rozbiórkowych
 • ■ Kompaktowe wzornictwo i możliwość pomalowania na wybrany kolor
 • ■ Bardzo ciche, wydajne oczyszczanie powietrza
 • ■ Efektywność energetyczna: wyposażona w system odzyskiwania ciepła
 • ■ Większy komfort cieplny w zimie dzięki ogrzewaniu powietrza nawiewanego do wnętrza
 • ■ Łatwe utrzymanie: wymienne filtry gwarantujące stałą poprawę czystości powietrza
 • ■ Bez poważnych inwestycji: możliwość (zdecentralizowanego) zapewnienia poszczególnym pomieszczeniom właściwej wentylacji
 • ■ Klasa energetyczna A; urządzenia z czujnikiem – A+.

Wentylacja z rekuperatorem decentralnym D60 w praktyce

Bardzo cicha praca. Wadą wielu systemów wentylacyjnych jest uciążliwy hałas. Vasco natomiast gwarantuje użytkownikom niezakłócony spokój w nocy dzięki bardzo cichej pracy urządzenia. Średnice kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze (2 x 150 mm) zostały obliczone tak, aby do minimum ograniczyć hałas emitowany przez rekuperator.

Energooszczędność i wymiennik ciepła. Rekuperatory Vasco zapewniają zimą optymalne odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania świeżego powietrza w wymienniku ciepła. Dzięki efektywności na poziomie 86,3% przy maksymalnym przepływie powietrza sprawia urządzenie firmy Vasco jest najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem w tym segmencie rynku.

Łatwy montaż. Ponieważ średnica otworów wlotowego i wylotowego jest ograniczona do 150 mm, instalator może samodzielnie wykonać całą procedurę montażu. Wiertła diamentowe o średnicy 160 mm są standardem, a jedna osoba może bez trudu posługiwać się nimi samodzielnie. W przypadku systemów, gdzie średnice otworów wynoszą od 350 do 370 mm, samodzielny montaż nie wchodzi w grę ze względu na duży ciężar fragmentów ściany, które trzeba usunąć. W tym przypadku instalator musi wykonać zaledwie dwa otwory w ścianie i jedno gniazdko elektryczne.

Łatwość użytkowania. Kontrola wydajności wentylacji odbywa się przy użyciu sterowników bezprzewodowych posługujących się sygnałem radiowym. Na obudowie urządzenia nie ma żadnych przycisków sterujących, co zapewnia nie tylko estetyczny wygląd – urządzenie jest także poręczniejsze, ponieważ daje możliwość regulowania wentylacji z dowolnego miejsca w domu.

Łatwość w utrzymaniu. Rekuperator decentralny D60 gwarantuje łatwy dostęp do filtrów, wymiennika ciepła, wentylatorów i płyty sterowania. Użytkownik może w prosty sposób czyścić filtry powietrza za pomocą odkurzacza z nasadką szczotkową. Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego duże znaczenie ma to, by filtry były wymieniane z odpowiednią częstotliwością. Dlatego też firma Vasco wyposażyła rekuperator D60 w funkcję automatycznego powiadamiania o konieczności wymiany filtra. Dla ochrony wymiennika ciepła (przed uszkodzeniem w wyniku zamarznięcia wody przy niskich temperaturach na zewnątrz) system został wyposażony w automatyczny cykl rozmrażania.

Więcej informacji o wentylacji znajdziesz na stronie www.vascoart.pl/produkty/wentylacja-z-odzyskiem-ciepla/

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021