Co będzie modne we wnętrzach w 2024 roku? Trendy wnętrzarskie 2024

2024-01-09 18:03

Co będzie modne we wnętrzach w 2024 roku? Będziemy czerpać inspiracje z natury, na nowo odkryjemy piękną zieleń, jej ciepły jasny odcień, tonacje ziemi, przedłużymy zainteresowanie czarnymi dodatkami, okrągłościami, ale też zwolnimy. Dzielimy się z wami 6 trendami, które będą gościć w naszych domach w 2024 roku.

Spis treści

  1. Przyjazne zaokrąglenia
  2. Soft minimalizm
  3. Drewno i odcienie ziemi
  4. Czarne akcenty we wnętrzu
  5. Slow life
  6. Kolor zielony = kolor neutralny

Przyjazne zaokrąglenia

Bardzo ważną rolę w naszych domach odgrywa natura. Poznaliśmy już, i polubiliśmy, biofilic design, ten trend utrzyma się też w 2024 roku. A jak natura, to kształty organiczne, a dokładniej wszelkie krzywizny. Będziemy szukać zakrzywionych kształtów i zaokrąglonych mebli. Rzeźbiarskie, pełne wdzięku formy dodadzą naszym wnętrzom architektonicznej estetyki.

Wykorzystaj np. sofę i fotel o zaokrąglonych kształtach, wniosą do wnętrza atmosferę relaksu. Modną aranżację uzupełnij okrągłym stolikiem kawowym, elegancką lampą oraz grafikami z zakrzywionymi liniami.

Soft minimalizm

Coraz więcej osób inspiruje się designem opartym na dobrym samopoczuciu, a dzięki mediom społecznościowym popularność zyskuje soft minimalizm i jego ciepła monochromatyczna paleta. Uspokajające neutralne odcienie, zakrzywione linie i naturalne materiały, to nowe podejście do minimalizmu, dalekie od surowego i sterylnego stylu minimalistycznego, znanego z wnętrz loftowych.

Zastosuj tę estetykę w pomieszczeniach kojarzonych z komfortem, jak sypialnia. Zamiast zwykłej białej palety wybierz kremową lub złamaną biel, odcienie off white, aby nadać pomieszczeniu cieplejszy i delikatniejszy charakter. Miłe w dotyku tkaniny, jak aksamit, bawełna, bouclé, zapewnią nowoczesny wygląd, i sprawią, że przestrzeń będzie się schludna i uporządkowana. Ta paleta barw umożliwia wprowadzenie do wnętrza akcentów w innych stylach oraz czarnych dodatków.

Drewno i odcienie ziemi

Nie wyobrażamy sobie wnętrza bez elementów drewnianych, które wnoszą ciepło i spokój. Drewno zawsze było obecne w domach i mieszkaniach, zarówno w aranżacjach nowoczesnych, klasycznych, w stylach japandi oraz eko odgrywa szczególną rolę. Drewniane ściany dodadzą też wnętrzu elegancji

Do modnych lameli ściennych dobierz dodatki w odcieniach brązu, spalonego pomarańczu lub rdzy. Uzupełnij  nastrojowym oświetleniem i akcentami z przydymionego szkła lub mosiądzu.

Trendy 2024
Autor: serwis prasowy marki Marks and Spencer

Czarne akcenty we wnętrzu

Dzięki popularności wnętrz w stylu loftowym czarne akcenty weszły na stałe do naszych mieszkań i domów. Kluczem do dekoracji czarnymi dodatkami jest robienie tego z pomysłem. Użyj koloru czarnego, aby podkreślić elementy architektoniczne domu, takie jak czarne drzwi lub okna. Można je zrównoważyć jaśniejszymi akcentami, takimi jak białe ściany czy drewniana podłoga.

W aranżacji wnętrza postaw np. na kuchnię z czarnymi matowymi frontami, jako dekoracji użyj drewnianych dodatków. Dobierz stół i krzesła w stylu loftowym. Aby wnętrze nie było zbyt ciemne, użyj różnych faktur i materiałów, jak np. jasne okładziny ścienne lub blat z białego marmuru.

Slow life

Stres dosięga każdego, nic więc dziwnego, że wiele osób odnalazło radość w ruchu slow life. Ten trend polega na docenianiu małych rzeczy, cieszenia się chwilą, bycia tu i teraz. Slow life zachęca nas do większej uważności i cieszenia się otoczeniem.

Aby stworzyć dom sprzyjający slow life, zainspiruj się duńskim hygge, jego ziemistej palecie barw, ciepłemu oświetleniu i przytulnym fakturom.

Bardzo ważne jest naturalne światło. Odsłaniamy okna, umieszczamy lustra bezpośrednio naprzeciw okien, aby odbijały światło.

Kolejnym kluczowym elementem w filozofii slow life jest ograniczenie wykorzystania technologii. Stwórz w swoim domu strefy wolne od technologii, takie jak kącik do czytania w gabinecie lub kącik muzyczny, w którym w spokoju pograsz na ulubionym instrumencie.

Kolor zielony = kolor neutralny

Ponieważ natura na stałe zagościła w naszych domach, nikogo nie dziwi obecność koloru zielonego we wnętrzach, jest postrzegany jako kolor neutralny i uspokajający.  Wnosi do wnętrza świeżość, zapewnia równowagę i spokój.

Wybór odcienia zieleni zależy od nastroju, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli szukasz ukojenia i lekkości wybierz odcień szałwiowy. Jeśli wolisz wnętrza w stylu klasycznym, wybierz zielony z domieszką szarości, który pięknie współgra z brązami.

Ciemniejsze odcienie zieleni bardziej pasują do wnętrz w stylu urban jungle, nowoczesnym i eko. Jasne do stylów skandynawskiego i minimalistycznego.

Z trendami na nadchodzący sezon podzieliła się z nami Rebecca Snowden, doradca ds. stylu wnętrz w Furniture And Choice (FurnitureChoice.co.uk).

Trendy we wnętrzach – jesień 2023!