Czy zabudowa balkonu to dobry pomysł? Takie rozwiązanie ma na pewno mnóstwo zalet. Często decydują się na nie np. rodzice z małymi dziećmi, tak by poprawić bezpieczeństwo swoich pociech. Ponadto na zabudowanym balkonie można przechowywać część sprzętów, zwłaszcza gdy nie mamy piwnicy, a także urządzić piękną oranżerię. Jednocześnie powiększamy też mieszkanie – zabudowany balkon łatwo połączyć z salonem i w ten sposób stworzyć ciekawą przestrzeń dzienną.

Zobacz też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]>>

Poznaj korzyści z zabudowanego balkonu

1. Po pierwsze, bezpieczeństwo – to istotne zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci. A osoby przechodzące pod balkonem nie muszą się martwić o spadające niespodzianki. Balkony bardzo często zabudowuje się na niższych kondygnacjach, co oczywiście zapewnia ochronę przed kradzieżą.

2. Po drugie, zabudowany balkon to większa ochrona mieszkania przed hałasem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Oprócz tego zmniejszy straty cieplne w pomieszczeniach (a więc zapłacimy trochę mniej za ogrzewanie).

3. Zabudowany balkon stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania np. rowerów, sezonowych zabawek dla dzieci czy roślin. Przyda się też do suszenia ubrań. Pamiętajmy jednak, że zza transparentnych przesłon wszystko będzie widać z zewnątrz. Balkon nie powinien więc zamienić się w mało estetyczny składzik różności!

4. Świetne rozwiązanie dla miłośników roślin. Zimą niektóre rośliny źle znoszą suche i ciepłe powietrze we wnętrzach i wtedy można je wstawić na zabudowany balkon. Awaryjnie możemy też odizolować tam rośliny zaatakowane przez szkodniki albo choroby grzybowe – powoli dojdą do siebie, a zdrowe kwiaty pozostaną bezpieczne.

Czy zabudowa balkonu w bloku wymaga pozwolenia?

Zabudowa balkonu w bloku zawsze wymaga pozwolenia. Bez względu na rozmiar prac trzeba się po nie udać do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, ponieważ zabudowany balkon oznacza zmianę elewacji. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy także uzyskać zezwolenie konserwatora zabytków. Niektóre spółdzielnie zakazują zabudowy balkonów w swoich regulaminach – wtedy niestety musimy zrezygnować z prac. Warto więc wczytać się w zapisy, zanim przystąpimy do projektowania zabudowy.

Aby uzyskać pozwolenie, należy mieć gotowy projekt. Jeśli zlecamy całość prac specjalistycznej firmie, nie musimy się o to martwić. Z projektem udajemy się do spółdzielni mieszkaniowej, a ta przekazuje sprawę dalej – do urzędu gminy bądź miasta. Urzędnicy mają 30 dni na zaopiniowanie projektu. Jeżeli w tym czasie nie wydadzą opinii, uznaje się, że zostało wydane pozwolenie.

Uwaga! Zabudowa balkonu bez dopełnienia formalności może zostać uznana za samowolę budowlaną, która jest karalna.

Polecamy też: Najlepsze kwiaty na balkon. Rady i inspiracje>>

Zabudowa balkonu - jak to zrobić estetycznie?

Jeśli planujesz zabudować balkon, zwróć uwagę na estetykę projektu. To o tyle istotne, że polskie budownictwo nie ma najlepszych doświadczeń z tym związanych. Prawdopodobnie wszyscy znamy takie obrazy: pojedyncze tafle szkła lub tworzywa, często brudne (trudno je umyć od zewnątrz), zamontowane na nieestetycznych aluminiowych profilach. Na szczęście nowoczesne zabudowy balkonów w bloku nie psują wyglądu elewacji, a dobrze dobrane do charakteru osiedla mogą stać się dodatkową ozdobą. Modna jest zabudowa balkonu przesuwnymi taflami szkła. Warto postawić przede wszystkim na hartowane szkło, anodowane lub lakierowane profile aluminiowe oraz elementy ślizgowe i mocujące wykonane ze stali nierdzewnej. To zapewni i trwałość, i estetykę. Ponadto takie materiały łatwo utrzymać w czystości.

Polecamy też: REMONT BALKONU, ZRÓB to SAM: Wyremontuj TANIO balkon. Jak ułożyć płytki na balkonie>>

Wybieramy rośliny na zabudowany balkon

Jeśli decydujemy się na zabudowę balkonu, to pokuśmy się o stworzenie małej oranżerii. Wybierając rośliny na balkon, umieszczamy je w osobnych doniczkach lub sadzimy w skrzynkach, łącząc gatunki o podobnych wymaganiach. O doborze roślin decyduje nasłonecznienie balkonu. Na południowo-wschodnim można stawiać większość roślin (np. begonie). Na balkonie południowo-zachodnim (dobre miejsce dla osteospermum, gazanii) latem bywa bardzo gorąco, dlatego kwiaty będą wymagały częstego podlewania. Z kolei lekko zacieniony balkon (półcień) uwielbiają niecierpki. Warto pamiętać, że na zabudowanym balkonie można uprawiać rośliny ze strefy podzwrotnikowej, np. cytrusy, ostrokrzewy, figi, cyprysy czy oliwki. W temperaturze ok. 0 st. C wchodzą one w stan spoczynku. Jeśli mrozy są siarczyste, możemy na ten czas dogrzać balkon grzejnikiem, by rośliny przetrwały trudne warunki.

Warto wiedzieć: starajmy się, by liście roślin nie dotykały szyby zabudowy. Inaczej mogą ulec poparzeniu.

Sprawdź: Metamorfoza małego balkonu: zdjęcia PRZED i PO metamorfozie!>>

Zabudowa balkonu: ceny

Cena zabudowy balkonu w bloku może być różna i zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest długość balkonu i liczba przeszkleń, które chcemy zamontować. Cena zabudowy balkonu będzie też inna w zależności od tego, czy balkon chcemy zabudować od balustrady do sufitu, czy od podłogi do sufitu. Musimy się liczyć z wydatkiem w przedziale ok. 1000-4000 zł. Niektóre firmy wyliczające cenę zabudowy balkonu na podstawie metra kwadratowego konstrukcji (ok. 250-400 zł na metr).

Coraz większą popularnością cieszy się zabudowa balkonu bezramowa. Całość instaluje się na specjalnych prowadnicach, które umieszcza się w podłodze albo balustradzie balkonu. Rozwiązanie to podnosi całkowity koszt o ok. 30%.

Zobacz też: Pawilon i namiot ogrodowy: jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu>>

Pomysły na balkon i miejsce wypoczynku na balkonie - GALERIE INSPIRACJI