Gazania lśniąca - Gazania × splendens

2020-07-16 15:52 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Gazania lśniąca jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Afryki Południowej.

Gazania lśniąca opis

Gazania ma silnie skrócone, rozgałęzione, u dołu płożące pędy, zakończone pękiem wzniesionych liści 5–15 cm długości. Każdy pęd zakończony jest koszyczkiem kwiatowym osadzonym na długiej szypułce. Z kątów liści pędów głównych wyrastają pędy drugiego rzędu, które rozgałęziają się dalej. Liście są wydłużone, pod spodem biało, kutnerowato owłosione, na wierzchu mają szorstkie włoski.

Gazania kwiat

Gazania lśniąca kwitnie od końca czerwca do późnej jesieni. Kwiaty otwierają się wyłącznie w pełnym słońcu, w dni pochmurne i dżdżyste koszyczki są zamknięte.Koszyczki kwiatowe mają 8 cm średnicy, złożone są z barwnych kwiatów języczkowych osadzonych w 1–3 brzeżnych okółkach oraz z żółtych kwiatów rurkowych zajmujących środek kwiatostanu. Kwiaty języczkowe są żółte, pomarańczowe, różowe lub miedziano-szkarłatne, mają u nasady czarną lub brunatną plamę, na której znajduje się poprzeczna, wąska, żółta plamka lub kreska.

Gazania uprawa

Gazania lśniąca wymaga gleb żyznych, próchniczych, nie przenawożonych oraz słonecznego stanowiska.Stosuje się ją na obwódki kwietników, rabaty, do ogródków skalnych, na murki, skarpy. Przekwitające kwiatostany należy ścinać, gdyż dojrzewające nasienniki nie są dekoracyjne. Rośliny nadają się również na kwiat cięty

Gazania rozmnażanie

Gazanię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym–marcu do skrzynek w szklarni. Siewki pikuje się do inspektu lub do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach, w rozstawie 30 x 25 cm.

>>Przeczytaj też: Kwitnące rośliny jednoroczne uprawiane w siewu i z rozsady

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021