Gazania lśniąca - Gazania × splendens

2022-03-23 14:25

Gazania lśniąca jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Afryki Południowej.

Spis treści

  1. Gazania lśniąca opis
  2. Gazania kwiat
  3. Gazania uprawa
  4. Gazania rozmnażanie

Gazania lśniąca opis

Gazania ma silnie skrócone, rozgałęzione, u dołu płożące pędy, zakończone pękiem wzniesionych liści 5–15 cm długości. Każdy pęd zakończony jest koszyczkiem kwiatowym osadzonym na długiej szypułce. Z kątów liści pędów głównych wyrastają pędy drugiego rzędu, które rozgałęziają się dalej. Liście są wydłużone, pod spodem biało, kutnerowato owłosione, na wierzchu mają szorstkie włoski.

Gazania kwiat

Gazania lśniąca kwitnie od końca czerwca do późnej jesieni. Kwiaty otwierają się wyłącznie w pełnym słońcu, w dni pochmurne i dżdżyste koszyczki są zamknięte. Koszyczki kwiatowe mają 8 cm średnicy, złożone są z barwnych kwiatów języczkowych osadzonych w 1–3 brzeżnych okółkach oraz z żółtych kwiatów rurkowych zajmujących środek kwiatostanu. Kwiaty języczkowe są żółte, pomarańczowe, różowe lub miedziano-szkarłatne, mają u nasady czarną lub brunatną plamę, na której znajduje się poprzeczna, wąska, żółta plamka lub kreska.

Gazania uprawa

Gazania lśniąca wymaga gleb żyznych, próchniczych, nieprzenawożonych oraz słonecznego stanowiska.Stosuje się ją na obwódki kwietników, rabaty, do ogródków skalnych, na murki, skarpy. Przekwitające kwiatostany należy ścinać, gdyż dojrzewające nasienniki nie są dekoracyjne. Rośliny nadają się również na kwiat cięty

Gazania rozmnażanie

Gazanię rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym–marcu do skrzynek w szklarni. Siewki pikuje się do inspektu lub do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się w drugiej połowie maja, po ostatnich przymrozkach, w rozstawie 30 x 25 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - X
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE