Osteospermum - Osteospermum ecklonis

2024-05-12 19:29

Osteospermum, zwane stokrotką afrykańską,  jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina ma zwarty pokrój, pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, 25–50 cm długości. Liście są skrętoległe, lancetowate, brzeg blaszki liściowej ząbkowany.

Spis treści

  1. Kwiat osteospermum
  2. Osteospermum - uprawa

Kwiat osteospermum

Osteospermum kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Barwa kwiatów jest zależna od odmiany i bywa biała, żółta, czerwona, niebieska, różowa w różnych odcieniach, nawet fioletowa. U starszych odmian kwiaty mogą zamykać się podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Liście są skrętoległe, lancetowate, brzeg blaszki liściowej ząbkowany

Osteospermum - uprawa

Roślina wymaga stanowiska słonecznego. Miejsce, w którym rośnie powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru. Stokrotka afrykańska dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, piaskowych, ale dość żyznych. Jest odporna na suszę oraz wiosenne i jesienne przymrozki. Po zahartowaniu może być sadzona do gruntu razem z bratkami.

Podlewać roślinę należy umiarkowanie, dbając by ziemia w doniczce nie była zbyt mokra, bo grozi to gniciem korzeni. Rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących przy każdym podlewaniu.

Osteospermum rozmnaża się głównie przez sadzonki pozyskiwane od października do stycznia. Niektóre odmiany można rozmnażać przez nasiona wysiewane w styczniu-lutym.

Osteospermum sadzi się na rabatach, ale najczęściej uprawia się je w skrzynkach, wiszących pojemnikach czy donicach na balkonach i tarasach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 25 cm - 35 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają