urządzamy.pl

Trendy 2017: styl etno na salonach! Co będzie modne?

W 2017 r. w trendach wnętrzarskich zaobserwujemy silny zwrot ku tradycyjnemu designowi i naturalnym materiałom. Nic zatem dziwnego, że styl etno będzie jedną z najjaśniejszych gwiazd w aranżacji wnętrz. Radzimy, jak ciekawie wprowadzić meble, akcesoria i dekoracje w stylu etno do wystroju. Może być i modnie, i ponadczasowo!

Dekoracyjne kilimy - to będzie modne w 2017 roku
Dekoracyjne kilimy - to będzie modne w 2017 roku
Polski folklor
Dekoracyjne wazy
Chińska porcelana

Styl etno to bardzo szerokie pojęcie, a dzięki temu – znakomite źródło inspiracji. Zgodnie z nazwą odnosi się do tradycyjnego designu, twórczości ludowej i folkloru. A jak świat długi i szeroki, każdy z krajów czy regionów może się poszczycić nietuzinkową twórczością. Dlatego aranżując wnętrze w stylu etno, można sięgać zarówno po rodzime polskie akcenty, jak i orientalne, afrykańskie, egzotyczne czy po symbole z kultury Indian i Eskimosów. W 2017 roku zdecydowanie będzie w czym wybierać!

Co będzie modne w 2017 roku? Numer 1: dekoracyjne kilimy

Kilimy to dekoracyjne tkaniny eksponowane przede wszystkim na ścianach. Największą popularnością cieszą się w krajach Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Zwykle tkane są przez regionalnych artystów i rzemieślników, dlatego wspaniale widać w nich wpływy kultury lokalnej oraz folkloru. Bliskowschodni design wyróżnia się przy tym fantazyjnymi ornamentami oraz kolorowymi motywami geometrycznymi. Warto pamiętać, że znakomite kilimy powstają też w Polsce i na Ukrainie.

Zobacz też:

Styl etno w salonie: jakie dodatki i kolory stworzą wnętrze egzotyczne? >>>

Aranżacja salonu z kuchnią na góralską nutę >>>

Solidniejsze kilimy, na przykład wyplecione z wełny czy lnu, mogą służyć również jako dywaniki. Oprócz kilimów warto zwrócić uwagę także na inne dekoracyjne tkaniny, szczególnie te inspirowane dawnymi arrasami oraz gobelinami.

Polska twórczość ludowa

Urządzając wnętrze w stylu etno, warto zwrócić uwagę na polską twórczość ludową. Inspiracji dostarczają różne regiony – Kaszuby, Kurpie, Śląsk czy temperamentne Podhale. Najlepiej poświęcić trochę czasu i zgromadzić produkty wykonywane przez lokalnych rzemieślników. Z kolei miłośnicy nowoczesnego designu z powodzeniem znajdą współczesne meble, akcesoria i dekoracje z motywami ludowymi. Ceramika, tkaniny, figurki i obrazy błyskawicznie rozgrzeją aranżację.

Inspiracje z różnych stron świata

Styl etno to inspiracje z różnych stron świata. Na jakie kierunki warto zwrócić uwagę?

Bliski Wschód – przede wszystkim olśniewające, wzorzyste tkaniny. Godne polecenia są dywany oraz kilimy, poszewki na poduszki, a także barwna ceramika zdobiona motywami geometrycznymi oraz fantazyjnymi ornamentami.

Indie – w tym kraju królują żywe kolory, takie jak żółcień, czerwień, turkus, amarant czy pomarańcz. Do wnętrz w stylu etno pasują barwne tkaniny, figurki inspirowane hinduizmem, a także pięknie dekorowane naczynia.

Daleki Wschód – bardzo ciekawe kierunki to Chiny i Japonia. Coraz większym uznaniem cieszą się nietuzinkowe meble z Kraju Środka, często w soczystych kolorach, np. czerwone, z ozdobnymi okuciami. Z kolei Japonia to ciekawe barwy i motywy podane w bardziej stonowanej, minimalistycznej formie.

Afryka – dekor w panterkę, barwy ziemi oraz słynne na całym świecie maski to absolutne must have.

Ameryka – już jeden łapacz snów, czyli typowo indiański drobiazg, wprowadzi do aranżacji magiczną atmosferę. Twórczość Indian to także geometryczne wzory na tkaninach i totemy.

Gdzie kupić

Dodatki w stylu etno na pewno warto przywieźć z wakacji. W Maroku kupimy naczynia, tekstylia. Na Wyspach Kanryjskich warto poszukać wazonów, ceramiki w kolorowych wzorach. Włochy, a szczególnie Sycylia, słyną z dekoracyjnej ceramiki z etnicznymi rysunkami cytryn i słońca. W Portugalii za grosze kupimy płytki azulejo - pojedyncze sparwdzą się w roli podkładek na gorące naczynia, kubki. W klimacie etno nową kolekcję wprowadza także IKEA. JASSA to zbiór wyposażenia do domu: poduszek, tekstyliów, naczyń, dodatków i mebli z naturalnych włókien - to wszystko zobaczymy w sklepach od marca. Ceny? Rozsądne, np. 15,99 zł za talerzyk; 29,99 zł za poszewkę; 149 zł za leżankę; 299 zł za parawan. Uwaga! Egzemplarze produkowane są w ilościach limitowanych.

Copyrights © TIME S.A. 2001-2010 | Design by TIME S.A. Multimedia | Hosted by supermedia