Tawuła van Houtte'a - Spiraea x vanhouttei

2022-03-11 14:01

Tawuła van Houtte'a to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina ta to mieszaniec międzygatunkowy pochodzący ze skrzyżowania tawuły kantońskiej i tawuły trójłatkowej (Spiraea cantoniensis x Spiraea trilobata).

Spis treści

  1. Tawuła van Houtte'a - opis
  2. Tawuła - uprawa i cięcie
  3. Rozmnażanie tawuły
  4. Tawuła na żywopłot

Tawuła van Houtte'a - opis

Tawuła van Houtte'a ma formę szerokich, szybko rosnących, wielopędowych krzewów, o dekoracyjnie, łukowato wyginających się pędach. Krzewy mogą osiągać 2 m wysokości, przy podobnej średnicy. Pędy są nagie, wzniesione, bruzdowane, obficie, skrętolegle porośnięte pojedynczymi, jajowato-rombowatymi, 3-5 klapowymi niewyraźnie, liśćmi, o długość do 4 cm, ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach, zbiegających się w krótki ogonek, na brzegach karbowano-piłkowane, nagie, o sinozielonych spodach i ciemnozielonych wierzchnich stronach blaszek liściowych. Bez przylistków. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, są sezonowe, jesienią pięknie przebarwiają się na żółto lu czerwonawo, a na zimę opadają. Kwiaty obupłciowe, pięciokrotne, pojedyncze, białe (w pączkach miedzianobrązowe), drobne, o średnicy do 1 cm, zebrane w wypukłe baldachogrona, wyrastające na min. dwuletnich pędach na przełomie maja i czerwca. Kwitnie niezwykle obficie, ale ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie, roślina posiada wyłącznie kwiaty płonne, które nie przekształcają się w owoce i nie wytwarzają nasion.

Tawuła - uprawa i cięcie

Tawuła van Houtte'a jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu również da sobie radę (choć kwitnienie może być nieco słabsze). Najbardziej odpowiadają jej gleby głębokie, świeże i żyzne. Co kilka lat zaleca się wiosenne cięcie odmładzające, kiedy to całkowicie usuwa się stare i chore pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu. Roślina może być umiarkowanie cięta nawet corocznie, ale należy pamiętać, że, choć krzewy dobrze reagują na cięcie, po którym ładnie odrastają i zagęszczają się, to może to mieć wpływ na osłabienie kwitnienia w kilku kolejnych latach po tym zabiegu.

Tawuła van Houtte'a wykazuje sporą odporność na suszę oraz dużą na mróz. Dodatkowo, roślina ta jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, co powoduje, że może być z powodzeniem sadzona na terenach miejskich.

Rozmnażanie tawuły

Tawuła van Houtte'a nie wytwarza nasion, dlatego rozmnażana jest jedynie wegetatywnie, przez sadzonki zielne. Proces ukorzeniania sadzonek zachodzi dość łatwo.

Tawuła na żywopłot

Tawuła van Houtte'a jest krzewem pospolicie uprawianym w ogrodach i parkach już od dawna. Może być wykorzystana do tworzenia, nieformowanych żywopłotów i szpalerów, pięknie wygląda również jako soliter sadzony pojedynczo na trawnikach oraz w niewielkich luźnych grupach. Cięta, może być również stosowana na formowane, przydrożne żywopłoty i szpalery. Doskonale wygląda zarówno w ogrodach, jak i w parkach i na zieleńcach w zieleni osiedlowej i miejskiej.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwisający
Jak sadzić drzewa i krzewy