Krzewuszka ‘Eva Rathke’ - Weigela ‘Eva Rathke’

2022-04-11 14:30

Krzewuszka 'Eva Rathke' jest jedną z cenniejszych i dość rozpowszechnionych odmian krzewuszki.

Spis treści

  1. Krzewuszka 'Eva Rathke' opis
  2. Krzewuszka uprawa i przycinanie

Krzewuszki z rodziny przewiertniowatych, należą do najpiękniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Krzewuszki zakwitają zwykle wiosną, chociaż niektóre z odmian mogą powtarzać kwitnienie także w drugiej połowie lata. Jedną z cenniejszych i dość rozpowszechnionych odmian krzewuszki jest krzewuszka 'Eva Rathke'.

Krzewuszka 'Eva Rathke' opis

Krzewuszka 'Eva Rathke' rośnie bardzo bujnie, osiągając wysokość 1,5 -2 m i podobną szerokość. Jej lekko wzniesione, czerwonawe pędy są gęsto pokryte dużymi, błyszczącymi, zielonymi liśćmi o eliptycznym, ostro zakończonym kształcie. Krzewuszka ‘Eva Rathke’ kwitnie w maju-czerwcu, rozwijając w kątach liści wiechowate kwiatostany złożone z kilku lub kilkunastu purpurowych bądź ciemnoróżowych kwiatów. Pojedynczy kwiat ma dzwonkowatą budowę i do połowy zrośnięte płatki. Z wnętrza jego kielicha wyrastają dość długie, kontrastowo zabarwione na żółty lub kremowy kolor pręciki oraz słupek. Krzewuszka ‘Eva Rathke’ kwitnie bardzo obficie i często powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, jednak tylko wtedy, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki.

Krzewuszka uprawa i przycinanie

Krzewuszka ‘Eva Rathke’ wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz żyznego, próchniczego i dostatecznie wilgotnego podłoża. Podobnie jak inne krzewuszki, nie jest całkiem odporna na niską temperaturę, dlatego w mroźne zimy może przemarzać. Na obfite kwitnienie tej odmiany krzewuszki ma także wpływ regularne cięcie. Przeprowadzamy je zaraz po kwitnieniu (gdyż pąki kwiatowe na następny rok krzew zawiązuje latem), skracając pędy o 1/3 długości. Krzewuszkę najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych.

Krzewuszka 'Eva Rathke' znakomicie wygląda jako soliter, ale może również tworzyć ozdobne grupy z innymi krzewami bądź stanowić ciekawy element kompozycji rabatowej.

Poznaj inne krzewuszki:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów ciemnoróżowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE