Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ - Weigela florida ‘Foliis Purpureis’

2020-07-16 15:48 Katarzyna Józefowicz

Krzewuszka cudowna, z rodziny przewiertniowatych, to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie zakwitają wiosną w naszych ogrodach. W wyniku prac hodowlanych uzyskano kilka interesujących odmian tej rośliny, różniących się pokrojem i wysokością, a także kolorem liści i barwą kwiatów. Jedną z nich jest interesująca krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’. Cechą charakterystyczną tej odmiany są nieduże, owalne liście o brązowoczerwonym kolorze oraz intensywnie różowe kwiaty, pojawiające się na pędach późną wiosną (maj-czerwiec). Zwykle krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ kwitnie bardzo obficie, jednak aby taki efekt utrzymał się przez wiele lat, warto ją regularnie przycinać (pędy skracamy o 1/3 długości tuż po kwitnieniu, gdyż pąki kwiatowe na następny rok tworzą się na roślinie latem).

Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ charakteryzuje się wzniesionym i dość kompaktowym pokrojem, osiąga 1-1,5 m wysokości oraz 1-1,3 m szerokości, dlatego znakomicie sprawdza się w niewielkich ogrodach. Krzewuszka ‘Foliis Purpureis’ nie jest rośliną trudną w uprawie i, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki, nie sprawia większych kłopotów.
Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ najlepiej rośnie na stanowisku zacisznym i słonecznym, choć zniesie także delikatny półcień. Wymaga żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych gleb, nie lubi przesuszania podłoża ani zalewania korzeni. Podobnie jak większość krzewuszek cudownych, również ta odmiana nie jest w pełni mrozoodporna i w mroźne zimy może przemarzać. Uszkodzone pędy wycina się wiosną, po rozpoczęciu wegetacji.
Krzewuszkę cudowną ‘Foliis Purpureis’ rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych lub zdrewniałych, pobieranych z dorosłego krzewu.
Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ sprawdza się zarówno jako soliter jak i ozdobna grupa krzewów. Można ją również wykorzystać do tworzenia formowanego żywopłotu.


Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł brązowoczerwona
Barwa kwiatów ciemnoróżowa