Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ - Weigela florida ‘Foliis Purpureis’

2020-07-16 15:48

Krzewuszka cudowna, z rodziny przewiertniowatych, to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie zakwitają wiosną w naszych ogrodach. W wyniku prac hodowlanych uzyskano kilka interesujących odmian tej rośliny, różniących się pokrojem i wysokością, a także kolorem liści i barwą kwiatów. Jedną z nich jest interesująca krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’.

Cechą charakterystyczną tej odmiany są nieduże, owalne liście o brązowoczerwonym kolorze oraz intensywnie różowe kwiaty, pojawiające się na pędach późną wiosną (maj-czerwiec). Zwykle krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ kwitnie bardzo obficie, jednak aby taki efekt utrzymał się przez wiele lat, warto ją regularnie przycinać (pędy skracamy o 1/3 długości tuż po kwitnieniu, gdyż pąki kwiatowe na następny rok tworzą się na roślinie latem).

Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ charakteryzuje się wzniesionym i dość kompaktowym pokrojem, osiąga 1-1,5 m wysokości oraz 1-1,3 m szerokości, dlatego znakomicie sprawdza się w niewielkich ogrodach. Krzewuszka ‘Foliis Purpureis’ nie jest rośliną trudną w uprawie i, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki, nie sprawia większych kłopotów.

Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ najlepiej rośnie na stanowisku zacisznym i słonecznym, choć zniesie także delikatny półcień. Wymaga żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych gleb, nie lubi przesuszania podłoża ani zalewania korzeni. Podobnie jak większość krzewuszek cudownych, również ta odmiana nie jest w pełni mrozoodporna i w mroźne zimy może przemarzać. Uszkodzone pędy wycina się wiosną, po rozpoczęciu wegetacji.Krzewuszkę cudowną ‘Foliis Purpureis’ rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych lub zdrewniałych, pobieranych z dorosłego krzewu.Krzewuszka cudowna ‘Foliis Purpureis’ sprawdza się zarówno jako soliter jak i ozdobna grupa krzewów. Można ją również wykorzystać do tworzenia formowanego żywopłotu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł brązowoczerwona
Barwa kwiatów ciemnoróżowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE