Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’ - Weigela Florida FRENCH LACE ‘Brigela’

2022-03-31 13:40

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ to krzew liściasty z rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae). Rośnie dość szybko (przyrasta około 20 cm rocznie) i osiąga 1,5–2 m wysokości, przy średnicy około 1,5 m.

Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Krzewuszka cudowna FRENCH LACE ‘Brigela’

Spis treści

  1. Krzew krzewuszka
  2. Krzewuszka cięcie
  3. Krzewuszka rozmnażanie

Krzew krzewuszka

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ tworzy rozłożyste, gęste krzewy, o regularnej koronie, złożone z licznych, rozgałęzionych, sztywnych, wzniesionych pędów o łukowato przewisających końcach, opatrzonych dwoma rzędami jasnych włosków.Liście tej odmiany krzewuszki cudownej są krótkoogonkowe, pojedyncze, eliptyczne, krótko zaostrzone na wierzchołkach, ostro piłkowane na brzegach, 5–10 cm długości, ułożone na pędach naprzeciwlegle. Wierzchnia strona blaszek liściowych jest naga, matowa, zielona, z żółtawym, nieregularnym obrzeżeniem, spodnia – nieco jaśniejsza, matowa, gęsto owłosiona na nerwach. Liście utrzymują się na krzewie do późnej jesieni, a przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie mogą przebarwiać się na pomarańczowo; na zimę opadają.

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ to roślina jednopienna. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, okazałe, do 3 cm długości, intensywnie ciemnoróżowe do czerwonych, zebrane po 3–4 na bocznych i szczytowych krótkopędach, rozkwitają na zeszłorocznych pędach w czerwcu. Krzewuszka jest rośliną owadopylną, a jej kwiaty przyciągają pszczoły.

Krzewuszka cięcie

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ doskonale znosi cięcie i strzyżenie. Pierwszy raz tniemy rośliny wczesną wiosną, wycinając jedynie pędy przemarznięte, suche i chore. Jeśli roślinę prowadzimy jako żywopłot lub chcemy poprawić jej pokrój bądź ją zagęścić i zintensyfikować kwitnienie w kolejnych latach, rośliny wymagają cięcia formującego, które wykonuje się latem (najczęściej w lipcu), po kwitnieniu. Przycinamy wtedy wszystkie pędy o połowę lub do 1/3 ich wysokości.

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ najlepiej rośnie na słonecznych (tu najlepiej wybarwiają się liście, a roślina obficiej kwitnie) i półcienistych, lekko wilgotnych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym. W pierwszym roku po posadzeniu, szczególnie na silnie nasłonecznionych rabatach, wymaga regularnego, dodatkowego nawadniania, sprzyja to bowiem wykształceniu głębokiego i silnego systemu korzeniowego. Również w szczególnie suche, słoneczne lata roślina wymaga dodatkowego podlewania. Krzewuszkę trzeba także regularnie nawozić, szczególnie wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji. Roślina w polskich warunkach klimatycznych jest wystarczająco odporna na mróz, choć najlepiej zimuje w miejscach zacisznych, osłoniętych od silnych, wysuszających wiatrów.

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ może być sadzona pojedynczo bądź w grupach, jako kolorowy akcent dekoracyjny i rozjaśniający na tle roślin o ciemniejszym ulistnieniu. Doskonale sprawdza się w postaci naturalistycznych, nieformowanych żywopłotów.

Krzewuszka rozmnażanie

Krzewuszka cudowna ‘Brigela’ można rozmnażać jedynie wegetatywnie, za pomocą sadzonek pędowych (półzdrewniałych lub zielnych). Najłatwiej ukorzeniają się dwuwęzłowe sadzonki zielne, pobierane i sadzone do pojemników w czerwcu. Przy użyciu ukorzeniacza dla sadzonek zielnych i zamgławiania po posadzeniu, można uzyskać nawet 100 proc. przyjęć. Można również ukorzeniać sadzonki zdrewniałe, bezpośrednio w gruncie, ale procent ich przyjęć nie jest tak duży i zależy od pogody oraz dobrego przezimowania roślin matecznych, z których są pobierane.

Poznaj inne krzewuszki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Pokrój krzewiasty