Krzewuszka ‘Styriaca’ - Weigela ‘Styriaca’

2020-07-16 15:48

Krzewuszka ‘Styriaca’ to krzew liściasty z rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae), odmiana mieszańcowa powstała najprawdopodobniej samorzutnie ze skrzyżowania różnych gatunków krzewuszek.

Krzewuszka ‘Styriaca’
Autor: GettyImages Krzewuszka ‘Styriaca’

Krzewuszka ‘Styriaca’ rośnie dość szybko (przyrasta około 30 cm rocznie) i może dorastać do 2,5 m wysokości i podobnej średnicy. Tworzy rozłożyste, luźne krzewy, złożone z licznych, rozgałęzionych, sztywnych, wzniesionych pędów, czerwonawo nabiegłych na młodych, wiosennych przyrostach, potem zieleniejących, a z czasem drewniejących i pokrywających się szarą, gładką korą.Liście, długości 4–6 cm, są krótkoogonkowe, pojedyncze, jajowate lub lancetowate o ostrych wierzchołkach, na pędach wyrastają naprzeciwlegle. Górna strona blaszek liściowych jest naga, lekko błyszcząca, zielona (młode, wiosenne liście mają początkowo barwę purpurową), spodnia – nieco jaśniejsza, matowa. Liście na zimę opadają.

Krzewuszka ‘Styriaca’ to roślina jednopienna. Kwiaty są dekoracyjne, okazałe, długości 2–3 cm, lejkowatego kształtu, o pięciu płatkach korony zrośniętych w długą rurkę. Pąki tuż przed rozwinięciem, jak też zewnętrzna strona rurki są czerwone, zaś płatki po rozkwitnięciu kwiatów mają barwę różową. Kwiaty ukazują się pojedynczo lub po kilka sztuk w kątach liści na młodych krótkopędach, wyrastających na zeszłorocznych pędach. Roślina zakwita w maju i kwitnie do czerwca, niekiedy może powtarzać kwitnienie jesienią, choć jest ono zdecydowanie mniej obfite. Krzewuszka jest rośliną owadopylną, jej kwiaty przyciągają pszczoły.

Krzewuszka ‘Styriaca’ doskonale znosi cięcie i strzyżenie. Corocznie, wczesną wiosną wycinamy u podstawy pędy przemarznięte, suche, chore i uszkodzone. Co kilka lat warto też wyciąć kilka najstarszych pędów, które zaczynają się ogołacać u podstawy. Dodatkowo, aby poprawić pokrój rośliny i zwiększyć obfitość kwitnienia, oraz jeśli rośliny prowadzimy w formie żywopłotu, należy przeprowadzić cięcie formujące, które wykonujemy latem, po kwitnieniu. Wtedy możemy skrócić wszystkie pędy o połowę, a jeśli roślina jest bardzo słabo rozgałęziona, nawet o 2/3 ich długości. Spowoduje to silne wypuszczanie młodych pędów z pąków śpiących, dzięki czemu roślina silnie się rozkrzewi, a w kolejnym roku będzie obficie kwitła.Krzewuszka ‘Styriaca’ najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Może też rosnąć w lekkim półcieniu, ale tam kwitnienie może być nieco słabsze. Nie jest szczególnie wymagająca i dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, pod warunkiem, że są dość żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. W pierwszym roku po posadzeniu, szczególnie na silnie nasłonecznionych rabatach, warto ją dodatkowo nawadniać, tak aby podłoże było lekko wilgotne. Sprzyja to wykształceniu głębokiego i silnego systemu korzeniowego. Również w szczególnie suche, słoneczne lata roślina może wymagać dodatkowego podlewania. Krzewuszkę warto także regularnie nawozić, szczególnie wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji. Roślina w polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna.

Krzewuszka ‘Styriaca’ może być sadzona pojedynczo lub w grupach, zarówno jednoodmianowych, jak i w połączeniu z innymi krzewuszkami, krzewami czy bylinami. Pięknie wygląda na rabatach oraz w formie naturalistycznych, nieformowanych żywopłotów.Krzewuszka ‘Styriaca’ ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, za pomocą dwuwęzłowych, zielnych lub półzdrewniałych sadzonek pędowych, pobieranych latem z niekwitnących pędów. Najłatwiej ukorzeniają się sadzonki zielne, sadzone do pojemników. Przy użyciu ukorzeniacza dla sadzonek zielnych i zamgławianiu po posadzeniu, można uzyskać nawet 100 proc. przyjęć. Można także ukorzeniać sadzonki zdrewniałe, bezpośrednio w gruncie, ale mogą one ukorzeniać się w mniejszym procencie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE